Almanya'da Dil eğitimi


ALMANYA’DA DİL EĞİTİMİ

Almanya’da dil eğitimi, Avrupa’nın en gelişmiş ve modern ülkelerinden birinde eğitimi almak anlamına gelir. Özellikle sanayinin pek çok alanında adından söz ettiren Almanya, kendini yetiştirmek ve donanımlı bir birey olmak isteyen pek çok öğrencinin eğitim için tercih ettiği ülkeler arasındadır.

Günümüzde dünyanın hemen her yerinde İngilizce hâkim dil olarak konuşulmaktadır ancak; değişen dünya şartlarına göre gelişen ihtiyaçlar artık tek dil bilmeyi yetersiz hale getirmiştir. Almanca, İngilizce’den sonra dünyada en çok konuşulan diller sıralamasında önemli bir konumda yer almaktadır. Almanya ile olan güçlü ticari ilişkilerimiz ve ülkemiz den yurt dışına göç eden insanlarımızın en çok tercih ettiği ülke olması nedeniyle Almancaya olan ihtiyacımız artmaktadır. Almanca dil eğitimi gittikçe önem kazanmaktadır.

Almanya’da dil eğitimi veren şehirler ve okullar

Almanya’da Almanca eğitim düşünenler için pek çok şehirde dil okulları vardır. Özellikle Berlin, Hamburg, Münih, Frankfurt, Stutgart, Dusseldorf ve Köln bu şehirlerin başında gelmektedir. Hemen hemen hepsinde genel Almanca, yoğun ve yarı yoğun programlar dışında junior ve TestDaf hazırlık programları da bulunmaktadır. Almanya’da dil eğitimi düşünen öğrencilerin çoğu, TestDaf’a da hazırlanmakta ve sonrasında Almanya’da lisans veya Almanya’da yüksek lisans eğitimi planlamaktadır.

Alman üniversitelerinin çoğu, neredeyse %90’ı eğitim dili olarak Almancayı seçmiş olup, geri kalan kısmı ise bazı bölümlerde eğitim dilini İngilizce vermektedir. Alman üniversitelerin devlete bağlı olması ve temsili rakamlardaki harçlar nedeniyle son yıllarda yurtdışında üniversite okumak veya farklı bir yüksek öğrenimde yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencileri özellikle Almanya’ya yöneltmiştir. Almanya, eğitim hayatından sonra sunduğu imkanlar, güçlü ekonomisi ve sağlam altyapısıyla; kurallı güvenli ve yaşam kalitesi yüksek bir ülkedir.

Almanca, oldukça zor bir dildir. Baştan eklemeli diller arasına girdiğinden Türkçeye oranla oldukça karmaşıktır. Bu aşamada ilk olarak dil bilgisine ağırlık verilmeli, sonrasında bol bol pratik yapılmalıdır. Yurt içinde de birçok Almanca dil kursu bulunmaktadır. Bir dili öğrenmek için şüphesiz ilk olarak o dili sevmek gerekir. Almancanın sevilmeden öğrenilmesi çok çok yorucu bir süreçtir. Bu nedenle kısa sürede yüksek verim alabilmek ve dile hâkim olmak için Almanya’da dil eğitimi almak gerekir. Almanya’da almanca dil kurslarına giderek alacağınız kaliteli eğitim, arkadaşlarınızla pratik yapma olanağı ve günlük hayatın her alanında o dili konuşma mecburiyeti size kısa zamanda Almancayı öğretecektir.

Almanya’da Dil Eğitimi Almanın Avantajları

Almanya’da dil eğitiminin şüphesiz pek çok avantajı vardır. Özellikle temel seviye bir İngilizce eğitiminiz varsa Almanca öğrenmek sizin için daha kolay olacaktır. İngilizce temeli olan insanlar her zaman ikinci bir dili karşılaştırma metodu ile daha rahat öğrenmektedir. Almanca öğrenme sebeplerine değinirsek, Almanya çok fazla göç alan bir ülkedir ve göçmenlerin büyük çoğunluğunu Türkler oluşturur. Bu anlamda Türkiye’nin ikinci vatanı gibidir. Türkiye ile ilişkilerinin fazla olması sebebiyle Almanca öğrenince Alman menşei veya Türk menşei olan bir şirkette kolayca iş bulabilirsiniz.

Almanya ulaşım olarak ülkemize çok yakındır. Sadece 3 saatlik uçuşlarla hafta sonları bile ailenizi sevdiklerinizi görmeye gidip gelebilirsiniz. Almanya’da İngilizceye göre daha çok Almanca konuşulmaktadır. İsviçre’de dahi en çok konuşulan dil Almancadır. Bu nedenle çevre şehirlere gezilere gittiğinizde de bolca pratik yapabilir, şehirlerde yabancılık çekmezsiniz.

Almancanın avantajı sayılamayacak kadar fazladır. Almanya’da dil eğitiminizi aldıktan sonra Türkiye’de bir kariyer planlıyorsanız, yaklaşık 1000’den fazla şirket Almanya ile aktif olarak çalışan ve Almancaya ihtiyaç duyan şirketlerdir. Bunlardan birinde iş bulabilir, kariyer sahibi olabilirsiniz. Almanya’da eğitim aldığınız veya almak istediğiniz bölüme göre Almanca çok fazla işinize yarayacaktır. Özellikle mühendislik veya mimarlık gibi alanlarda eğitim düşünüyorsanız, sanayi alanında gelişen Almanya geleceğiniz için güzel bir alternatif olabilir. Böylece kendinize hem Türkiye’de hem de Almanya’da istihdam yaratabilirsiniz.

Almanca eğitim diğer dillere göre maliyet açısından daha ucuzdur. Fransa’da Fransızca eğitimin nerdeyse yarısı ücretlerle Almanya’da Almanca eğitim alabilirsiniz. Almanya’nın büyük şehirleri dışında pek çok şehrinde yaşam oldukça ekonomik ve uygundur. Aylık cüzi rakamlarla geçinebilir, temek barınma ve yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Alman hükümeti, Almanya’da dil eğitimi düşünen öğrencilere maalesef ki çalışma hakkı tanımamaktadır ancak, yaşamın uygun olduğu bir şehirde eğitim almak sizi maddi anlamda çok da zorlamayacaktır.

Öte yandan Almanya’da Türk sayısının fazla olması size ülkenizi çok fazla özletmeyecek ve kültürel olarak ortama kolay entegre olmanızı sağlayacaktır. Yine de bu Türk yoğunluğuna kapılıp, Türkçe konuşmamanız Almancanıza odaklanmanız dil pratiği yapma açısından daha doğru olacaktır.

Almanya’da dil eğitimi gelecek planlarınızda sizlere farklı kapıları aralayacak. Kaliteli bir Almanca eğitime bütçenize uygun maliyetlerle sahip olmak için, alanında deneyimli UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki danışmanlarımızla iletişime geçebilir ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

INSTAGRAM #unieducomtr