Amerika'da MBA Eğitimi


AMERİKA’DA MBA Eğitimi

Amerika’da pek çok üniversite, uluslararası MBA programlarında dünyaca tanınmış üniversiteler olup, alanında başarılı akademisyenleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu nedenle Amerika’da MBA Eğitimi almak ülkenize döndüğünüzde size farklı bir bakış açısı ve pek çok güzel deneyim kazandıracaktır. Üniversiteler, kaliteli eğitimleri, çok çeşitli programları, başarılı eğitim kadrosu ve iş dünyasıyla olan bağlantıları sayesinde sizlere gelecekte farklı kapılar açabilir ve uluslararası kontaklara sahip olmanızı sağlayabilir. Bu bağlamda önemli olan kendinize ve planlarınıza en uygun programı, size uygun üniversitede bulabilmektir.

Yurt dışında MBA düşünen çoğu öğrencinin ilk tercihlerinden biri Amerika’dır. Amerika, sunduğu fırsatlar, kaliteli eğitimi ve çok kültürlü yapısıyla öğrencilere eğitim aldıkları süre boyunca pek çok şey katan ve binlerce öğrenci tarafından yüksek öğrenim için tercih edilen ülkelerden biridir. Amerika’da MBA eğitiminin süresi genellikle ağustos ayından mayıs ayına kadar sürmektedir. Amerika’da MBA programları, genellikle 1-2 yıllık eğitim sürelerini kapsamakta ve birçok farklı türe ayrılmaktadır. Bunları; tam zamanlı, hızlandırılmış, hafta içi akşam programları, hafta sonu programları, yarı zamanlı ve uzaktan eğitim Amerikan MBA türleri olarak sınıflandırabiliriz. Yurt dışında MBA yapmayı, özellikle Amerika’da MBA yapmayı düşünen öğrencilerin 4 yıllık fakültelerin birinden mezun olması ve yeterli seviyede İngilizce bilmesi gerekmektedir.

MBA Nedir?

Günden güne rekabetin arttığı iş dünyasında başarılı olmanın yolları her geçen gün zorlaşmaktadır. Günümüzde kalifiye çalışanlardan istenen yeterlilik ve eğitimlerde her geçen gün artmaktadır. Şüphesiz bunlardan biri de MBA (Master of Business Administration) dediğimiz ‘’İşletme Yüksek Lisans’’ programıdır. Dünyanın her yerinde MBA olarak bilinen program, ulusal ve uluslararası pek çok kurumun üst düzey yönetici olarak değerlendirmek istediği elemanlarında aradığı eğitimlerden biridir. Bir nevi yöneticilik formasyonu olarak da düşünebileceğimiz MBA programlarının önemi, ülkemizde de yurt dışında da günden güne artmaktadır.

MBA programları finans, insan kaynakları, pazarlama, muhasebe, e-ticaret, işletme yönetimi gibi pek çok alanda uzmanlaşma üzerine oluşturulmuş programlardır. İş dünyasında kritik bir pozisyon elde etmek isteyen herkesin özellikle bu programlardan birini tamamlamış olması beklenir. Gerek Türkiye’de gerek yurt dışında MBA yapmak sizlere şüphesiz pek çok artı sağlayacaktır ancak; yurtdışında MBA programına katılmanız, gerek farklı bir kültür içerisinde eğitim almak, gerek bulunduğunuz ülkenin diline hâkim olmuş biçimde mezun olmak açısından sizlere daha çok fayda sağlayacaktır. Böylece tam donanımlı bir şekilde ülkenize dönebilir, edindiğiniz farklı perspektif ve deneyimlerle iş hayatına başarılı bir adım atmış olabilirsiniz.

Amerika’da MBA Eğitimi Şartları

Amerika’da MBA eğitimi almak için bazı koşulları sağlamanız gerekir. Bu koşullar genel olarak eğitim alacağınız üniversiteye göre değişkenlik gösterse de her üniversite için şart olan belli başlı başvuru koşulları vardır. Bunlardan ilki, yeterli seviyede İngilizce bilme şartıdır. Hangi yabancı ülkede eğitim almak isterseniz isteyin, dünyanın global dili İngilizce olduğundan dolayı sizden muhakkak dil skoru istenecektir. Bu skor, Amerika’da MBA yapabilmek için TOEFL’dan en az 80, IELTS’den en az 6.5 şeklindedir. Lisans diploma ortalamanızın minimum 4 üzerinden 2.5 olması başvuru şartlarından bir diğeridir. Ortalamanız ve dil puanınız ne kadar yüksek olursa, MBA için kabul alma şansınız da bir o kadar yüksek olacaktır.

Amerika’da MBA eğitimine başvuruda istenen dil yeterliliği skorunu yurt dışında dil eğitimi alarak başarabilirsiniz. Amerika’da dil eğitimi için, Amerikan dil okullarında genel İngilizce, yarı yoğun İngilizce, yoğun İngilizce programlarında eğitim vermektedir. Her programın ders saati farklılık göstermektedir. Amerika’da dil eğitimi için KAPLAN dil okulları, EC dil okulları BSC dil okulları, Embassy dil okulları, Kings College dil okulları, LSI dil okulları, St. Giles dil okulları, ELS dil okulları, Sprachcaffe dil okulları, UCLA dil okulları en çok tercih edilen Amerika’daki dil okullarıdır. Amerika’da MBA yapmak ve Amerika’da dil eğitimi için en popüler şehirler; New York, Boston, San Francisco, Los Angeles, San Diego, Chicago, Washington D.C. ve Seattle’dır.

Amerika’da MBA için bir diğer gerekli şart, uzmanlaşacağınız alanla ilgili olarak geçmiş iş deneyimlerinizdir. Bu bağlamda en az 2 yıl iş tecrübesine sahip olmanız ve bunu iş verenlerinden aldığınız referans mektupları ile desteklemeniz gerekir. Ayrıca üniversitedeki en az iki ya da üç öğretmeninizden sizin için yazılmış referans mektuplarına ihtiyaç vardır. Birçok üniversite başvuruda GMAT sınav sonucu aramakta ve test sonucunuzun en az 550 olma şartını aramaktadır. Diğer başvuru belgeleri ise sponsorunuzun maddi durumunu destekleyen belgelerdir. Ayrıca Amerikan üniversitelerinde MBA yapmak için neden Amerika’yı tercih ettiğiniz ve gelecek planlarınızı anlatan niyet mektubu ve benzeri belgelerdir.

Amerika’da MBA eğitimi almanın sizlere profesyonel iş hayatında sayısız artısı olacaktır. Kariyer basamaklarını tırmanırken rakiplerinizden bir adım önde iş hayatına atılabilirsiniz. Alacağınız eğitimin yanı sıra edineceğiniz liderlik ve stratejik düşünme yetilerine Amerika’da yaşarken sahip olacağınız hayat tecrübeleri ve deneyimleri de ekleyince bambaşka bir perspektife sahip olmuş olacaksınız. MBA yaparken sizin gibi kendini geliştiren uluslararası pek çok öğrenci tanıyarak, global ağınızı genişleteceksiniz. Eğitim aldığınız üniversitelerin kariyer bağlantıları sayesinde pek çok şirketin CEO’ları ve yöneticileri ile bağlantı kurabilecek, belki de ülkenize geri dönmeden iş hayatınıza Amerika’da iyi bir pozisyonda devam edebileceksiniz.

Amerika’da MBA eğitimi programları, üzerine sorularınız varsa, alanında deneyimli UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki danışmanlarımızla iletişime geçebilir Amerika’da MBA ücretleri, eğitim esansında çalışma vb kafanıza takılan tüm sorular hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

INSTAGRAM #unieducomtr