İrlanda'da Dil Eğitimi


İRLANDA’DA DİL EĞİTİMİ

.

İrlanda’da dil eğitimi, öğrencilerin yurtdışında dil eğitimi tercihlerinde Amerika, İngiltere, Kanada gibi ülkelerden sonra gelir. Özellikle son yıllarda pek çok zincir dil okulunun İrlanda’ya şube açmasıyla birlikte, öğrenci sayısı da yıldan yıla artmıştır. Resmi dil İngilizce ve Gal’dır ancak halkın büyük çoğunluğu günlük hayatta İngilizceyi tercih etmektedir. Bilinenin aksine İrlanda ingilizcesi aksanlı değil temiz ve gayet anlaşılır bir İngilizcedir. Bu nedenle giden öğrencilerin ön yargılı olmaması gerekir.

İrlanda, Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden biridir. Özellikle başkent Dublin gerek gelişmiş alt yapısı gerek doğal ve tarihi zenginliğiyle her yıl yurtdışında dil eğitimi planlayan binlerce öğrencinin ilk tercihlerinden biri olmuştur. Kaliteli eğitim sistemi, bünyesindeki dünyaca ünlü üniversiteleri ve dinamik nüfusu ile İrlanda, yurtdışında dil eğitimi için misafir gelen öğrencilere kaliteli bir eğitimden fazlasını sunan bir ülkedir. Ayrıca İrlanda pek çok uluslararası şirketin ana binalarının yerleşkesinin olduğu bir şehirdir. Özellikle Dublin’de Apple, Google, Facebook,Linkedn gibi pek çok global şirketin ofislerini görebilir, medya alanında bağlantılar kurabilirsiniz.

İrlanda’da Dil Eğitimi Alırken Sosyal Yaşam

İrlanda, yemyeşil doğası ve geçmişine sahip çıkan kültürlü toplumuyla dünyanın yaşanılabilir ülkeleri arasında yer almaktadır. Başkent Dublin dışındaki şehirler oldukça sakin ve az nüfusludur. Dublin ise merkez olması sebebiyle daha hareketli ve dinamik bir yapıya sahiptir. Şehre ulaşım yurtdışından uçakla sağlanırken, şehirler arası gelişmiş bir toplu taşıma ağı vardır.

İrlanda’da eğlence ve müzik kültürü de çok gelişmiştir. Kendine özgü Guinesse birasından da tahmin edeceğiniz üzere, özellikle Dublin eğlence hayatı ve dinamik yapısıyla bilinmektedir. Müzik alanında hemen hemen her türü içinde barındıran şehir, pek çok ünlü müzik grubunun da çıkışında ilham kaynağı olmuştur. U2, Cranberries gibi İrlandalı dünyaca tanınan gruplar dışında, şehrin amatör ve küçük grupları da oldukça fazladır. İrlanda’ya geldiğinizde siz de ister istemez kendinizi bu eğlenceli ortamda bulacak ve renkli hayatına hemen alışacaksınız.

İrlanda insanı, oldukça sıcakkanlı ve misafirperverdir. Özellikle yabancı öğrencilere karşı İrlanda halkı yardımsever ve ılıman yaklaşır. Bu da adaptasyon süreciniz açısından oldukça önemlidir. Kuzey aksanı anlaşılmaz şehir efsanesi gibi, kuzey insanı iklimi gibi soğuktur sözü de tamamen şehir efsanesidir. Aksine bir İrlandalının evine gittiğinizde size Türk kültüründeki gibi hizmet ettiğini, evinizdeymiş gibi hissettirmeye çalıştığını göreceksiniz. Bu anlamda İrlanda’da dil eğitimine giden öğrencilerimize aile yanı konaklamaları öneriyor, İrlanda kültürünü yaşayarak öğrenmelerini tavsiye ediyoruz.

İrlanda’da pek çok dil okulu bulunmaktadır. Bunlar özellikle Dublin, Cork, Galway gibi merkezi şehirlerde toplanmıştır. İrlanda’da dil okulları MEI (Marketing English in Ireland) tarafından düzenli olarak kontrol edilir ve belli standart ve prosedürlerden geçmeleri beklenir. Aile yanı ve yurt konaklamaları da aynı şekilde okullar tarafından sıkça kontrol edilen ve öğrencilerin de puanlama sistemiyle puanlanan güvenli konaklamalardır. Yurt konaklamalarıyla öğrenciler arkadaşlarıyla kaynaşıp, bolca vakit geçirirken, aile yanı konaklamalar sayesinde şehrin kültürünü ve aile yapısını öğrenebilirler.

İrlanda’da dil eğitimi için, İrlanda dil okullarında genel İngilizce, yarı yoğun İngilizce, yoğun İngilizce programlarında eğitim verilmektedir. Her programın ders saati farklılık gösterir. KAPLAN dil okulları, EC dil okulları, LAL dil okulları, BSC dil okulları, INTERNATIONAL HOUSE dil okulları, OHC(Oxford House College) dil okulları, ATLAS dil okulları, EUROCENTRES dil okulları en çok tercih edilen İrlanda’daki dil okullarıdır. İrlanda’da dil eğitimi için en çok; Dublin dil okulları, Galway dil okulları, Belfast dil okulları, Limerick dil okulları, Cork dil okulları, Bray dil okulları tercih edilmektedir.

İrlanda’da Dil Eğitimi Alırken Çalışmak

İrlanda’da dil eğitimini öğrencilerin tercih etme sebeplerinden bir diğeri ise, 24 hafta ve üzeri eğitimlerde öğrencilere verilen haftalık 20 saat yarı zamanlı çalışma iznidir. Okulların tatil olduğu dönemlerde öğrenciler tam zamanlı olarak da çalışabilirler. Böylece hem ekonomik olarak rahat etmiş hem de İngilizcelerini çalışarak geliştirmiş olurlar. İrlanda’da yaşam giderlerinin fazla olmaması, yarı zamanlı çalışma hakkı, Türkiye’ye olan yakınlığı ve gelişmiş bir Avrupa ülkesi olması gibi sebepler öğrencileri İrlanda’da eğitime teşvik eden sebeplerin başında gelir.

İrlanda’da dil eğitimi almak için şüphesiz pek çok nedeniniz var. Birleşik Krallığa bağlı İrlanda’nın anadili İngilizcedir ve İngiltere’ye de çok yakındır. İrlanda dil eğitimi konusuna önem veren ve düzenli kontrollerini aksatmayan bir ülkedir. Kendi butik dil okulları dışında pek çok zincir dil okullarına da ev sahipliği yapar. 6 ay ve üzeri eğitimlere yarı zamanlı çalışma imkânı sağlamaktadır. 3 ay ve üzeri eğitimlerde yeterli olmadığı takdirde vizeyi oradan uzatma olanağı tanır. Türk öğrenci popülasyonu azdır. Öğrenciler için pek çok uygun fiyatlı kafe ve restoran bulunur. İrlanda üniversitelerine bağlı dil okullarından birini tercih ettiğinizde dil eğitiminizden sonra anlaşmalı olan bir üniversiteye yerleşebilir, İrlanda’da üniversite eğitimi alabilirsiniz. İrlanda’da yaşam masrafları daha uygun olduğunda, yarı zamanlı da çalışarak çok rahat eğitim alırken geçinebilirsiniz.

İrlanda’da dil eğitimi ve okullar hakkında detaylı bilgi için UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

INSTAGRAM #unieducomtr