İngiltere'de MBA Eğitimi


İNGİLTERE’DE MBA Eğitimi

Yurtdışında MBA yapmaya karar veren öğrencilerin ilk tercihlerinden biri şüphesiz İngiltere’dir. Sunduğu fırsatlar, kaliteli eğitimi ve çok kültürlü yapısıyla İngiltere, öğrencilere eğitimleri boyunca çok fazla şey katan ve binlerce öğrenci tarafından yüksek öğrenim için tercih edilen ülkelerden biridir. İngiltere’de MBA eğitimi genellikle 1-2 yıllık eğitim sürelerini kapsamakta ve birçok farklı türe ayrılmaktadır. Ayrıca İngiltere’de MBA eğitimi almayı düşünen öğrencilerin 4 yıllık fakültelerinden birinden mezun olması ve yeterli seviyede İngilizce bilmesi gerekmektedir.

GMAC tarafından yapılan bir araştırma verilerine göre uluslararası firmaların çoğu, hangi pozisyon olursa olsun işe alımlarda MBA yapmış adaylara öncelik vermektedir. İngiltere’de MBA dışında Master of Science (MSc) olarak geçen yüksek lisans programları da vardır. MBA’de iş geçmişi aranırken, MSc programlarına öğrenciler mezun olur olmaz başvuru yapabilir. 1 yıl süren programlar, pratik ve teorik açıdan ilerlemenize ve mezun olduktan sonra kariyerinize emin adımlar atmanıza yarar sağlayacak kısa süreli programlardır.

MBA Programı Nedir?

Günümüzde iş dünyasındaki rekabet günden güne artmakta, eğitime duyulan ihtiyaç daha da önem kazanmaktadır. Artık sadece lisans eğitiminin yeterli olmadığı ülkemizde özellikle idari alanlarda kariyer hedefleyen pek çok öğrenci MBA (Master of Business Administration) dediğimiz ‘’İşletme Yüksek Lisans’’ programına yönelmektedir. Dünyanın her yerinde MBA olarak bilinen program, ulusal ve uluslararası pek çok kurumun üst düzey yönetici olarak değerlendirmek istediği elemanlarında aradığı eğitimlerden biridir. Bir nevi yöneticilik formasyonu olarak da düşünebileceğimiz MBA programlarının önemi, ülkemizde de yurt dışında da günden güne artmaktadır.

MBA programları finans, insan kaynakları, pazarlama, muhasebe, e-ticaret, işletme yönetimi gibi pek çok alanda uzmanlaşmak için oluşturulmuş programlardır. İş dünyasında kritik bir pozisyon elde etmek isteyen herkesin şüphesiz bu programlardan birini tamamlamış olması beklenir. Gerek Türkiye’de gerek yurt dışında MBA yapmak sizlere şüphesiz pek çok artı sağlayacaktır ancak; yurtdışında MBA yapmanız, farklı bir kültür içerisinde eğitim alarak, bulunduğunuz ülkenin diline hâkim şekilde mezun olmanızı sağlayacaktır. Böylece oldukça donanımlı bir şekilde ülkenize dönebilir, edindiğiniz farklı perspektif ve deneyimlerle iş hayatına başarılı bir adım atabilirsiniz.

Neden İngiltere’de MBA Eğitimi?

İngiltere’de MBA eğitiminde pek çok üniversite dünyaca tanınmış üniversiteler arasında olup, alanında başarılı akademisyenleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu nedenle İngiltere’de MBA eğitimi ülkenize döndüğünüzde size farklı bir bakış açısı ve pek çok güzel deneyim katacaktır. Üniversiteler; kaliteli eğitimleri, çok çeşitli programları, başarılı eğitim kadrosu ve iş dünyasıyla olan bağlantıları sayesinde sizlere gelecekte farklı kapılar açabilir ve uluslararası kontaklara sahip olmanızı sağlayabilir. Bu bağlamda önemli olan kendinize ve planlarınıza en yakın programı, size uygun üniversitede bulabilmektir.

İngiltere’de MBA Eğitimine Başvuru ve Kabul Şartları

İngiltere’de MBA eğitimi almak için bazı koşulları sağlamanız gerekir. Bu koşullar genel olarak eğitim alacağınız üniversiteye göre değişkenlik gösterse de her üniversite için şart olan belli başlı başvuru koşulları vardır. Bunlardan ilki, yeterli seviyede İngilizce bilme şartıdır. Bu skor, İngiltere’de MBA yapabilmek için TOEFL’dan en az 80, IELTS’den en az 6.5 şeklindedir. Lisans diploma ortalamanızın minimum 4 üzerinden 2.5 olması başvuru şartlarından bir diğerini oluşturur. Ortalamanız ve dil puanınız ne kadar yüksek olursa, MBA için kabul alma şansınız da bir o kadar yüksek olacaktır.

 

İngiltere’de MBA eğitimine kabul için istenen IELTS veya TOEFL puanını İngiltere dil okullarında eğitim alarak başarabilirsiniz. İngiltere’de dil eğitimi için, İngiltere dil okullarında genel İngilizce, yarı yoğun İngilizce, yoğun İngilizce programlarında eğitim verilmektedir. Her programın ders saati farklılık gösterir. İngiltere’de dil eğitimi için KAPLAN dil okulları, EC dil okulları BSC dil okulları, Embassy dil okulları, LAL dil okulları, The London School of English dil okulları, International House dil okulları, OHC(Oxford House College) dil okulları, Eurocentres dil okulları, Stafford House dil okulları, Kings College dil okulları, LSI dil okulları, St. Giles dil okulları, ELS dil okulları, Sprachcaffe dil okulları en çok tercih edilen İngiltere’deki dil okullarıdır. İngiltere’de dil eğitimi için en çok; Londra dil okulları, Brighton dil okulları, Oxford dil okulları, Cambridge dil okulları, Manchester dil okulları, Bristol dil okulları, Hastings, dil okulları, Eastbourne dil okulları, Liverpool dil okulları, Leeds dil okulları, Edinburg dil okulları, Canterbury dil okulları, York dil okulları ve Bournemouth dil okulları tercih edilmektedir.

İngiltere’de MBA yapmak için bir diğer gerekli şart, uzmanlaşacağınız alanla ilgili olarak geçmiş iş deneyimlerinizdir. Bu bağlamda en az 2 yıl iş tecrübesine sahip olmanız ve bunu iş verenlerinden aldığınız referans mektupları ile desteklemeniz gerekir. Ayrıca üniversiteden iki ya da üç öğretmeninizden sizin için yazılmış referans mektuplarına ihtiyaç vardır. Diğer başvuru belgeleri ise sponsorunuzun maddi durumunu destekleyen belgelerle neden İngiltere’de düşündüğünüz alanda MBA yapmak istediğiniz ve gelecek planlarınızı anlatan niyet mektubu ve benzeri belgelerdir.

İngiltere’de MBA Eğitiminin Avantajları

İngiltere’de MBA yapmanın sizlere profesyonel iş hayatında sayısız artısı olacaktır. Kariyer basamaklarını tırmanırken rakiplerinizden bir adım önde iş hayatına atılabilirsiniz. Alacağınız eğitimin yanı sıra edineceğiniz liderlik ve stratejik düşünme yetilerine İngiltere’de yaşarken sahip olacağınız hayat tecrübeleri ve deneyimleri de ekleyince bambaşka bir perspektife sahip olmuş olacaksınız. MBA yaparken sizin gibi kendini geliştiren uluslararası pek çok öğrenci tanıyarak, global ağınızı genişleteceksiniz. Eğitim aldığınız üniversitelerin kariyer bağlantıları sayesinde pek çok şirketin CEO’ları ve yöneticileri ile bağlantı kurabilecek, belki de ülkenize geri dönmeden iş hayatınıza İngiltere’de iyi bir pozisyonda devam edebileceksiniz.

İngiltere MBA programları üzerine sorularınız varsa, alanında deneyimli UNIEDU Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

 

INSTAGRAM #unieducomtr