İrlanda'da Üniversite Eğitimi


İRLANDA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

İrlanda, bünyesinde pek çok kaliteli üniversiteleri barındıran dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biridir. Avrupa eğitim sistemine sahip olan İrlanda’da üniversite eğitim dili İngilizcedir. Bu nedenle İrlanda’da eğitim planlayan öğrencilerin öncelikle dil yeterliliğine sahip olması gerekir. İrlanda eğitim kurumları uluslararası geçerliliği olan diplomalara sahiptir. Yurtdışında üniversite eğitimi planlıyor ve uygun fiyatlarla yüksek kalitede eğitim düşünüyorsanız, eğitim alacağınız ülkelerin başına İrlanda’yı yazmalısınız.

İrlanda eğitim sistemi ülkemizde eğitim sisteminden farklıdır. Lisans eğitimleri genel olarak 3 yıl, 6 dönem sürmekle birlikte, bazı teknik ve tıbbi bölümler 8 döneme kadar uzayabilmektedir. İrlanda’da eğitim yılı üç döneme ayrılmaktadır. Noel tatili, Paskalya tatili ve yaz tatili olan bu tatillerde öğrenciler ülkelerine dönerek ailelerini ziyaret etmeye gelebilir. İrlanda’da Dublin’den Türkiye’ye uçak yolculuğu ile yaklaşık 3 saatte ulaşmak mümkündür.

Büyük Britanya’nın koşullarına göre eğitim sunan İrlanda, öğrencilere eğitim hayatları boyunca hem kaliteli ve dolu bir akademik program vermekte hem de mezun olduktan sonra rahat iş bulmalarına yardımcı olmaktadır. Kullandıkları kaliteli eğitim materyalleri, donanımlı eğitmenler, köklü geçmişe sahip okullar ve teknolojik araştırma imkanlarıyla İrlanda üniversiteleri dünyanın her yerinden binlerce öğrenciye kaliteli bir eğitim fırsatı sunmaktadır.

İrlanda’da Lisans Eğitimi Başvuru ve Kabul Şartları

İrlanda’da üniversite eğitimi kabul şartları, ülkenin eğitim sisteminin bizim eğitim sistemimizden farklı olmasından dolayı ülkemize göre değişkenlik göstermektedir. Türkiye’de liseden mezun olan öğrenciler İrlanda’nın eğitim sistemine göre yetersiz kaldığından ilave eğitime ihtiyaçları olmaktadır. Türkiye’de lise eğitimi alıp, İrlanda’da üniversite okumak isteyen bir öğrencinin ilk olarak yeterli seviyede İngilizce bilmesi, ikinci olarak oranın lise mezunu seviyesine erişebilmek için üniversite hazırlık – Foundation programına dahil olması gerekir. Birçok üniversite ve eğitim kurumu tarafından verilen Foundation programından başarılı olan öğrenciler diğer şartları da sağladıktan sonra İrlanda’daki üniversitelere başvuru hakkını elde etmiş olurlar.

Yıl boyu fen bilgisi, sosyal bilgiler ve matematik gibi alanlarda eksikliklerini gideren öğrenciler, Foundation programında başarılı olduktan sonra kabul alma şanslarını artırırlar. Bu süreç öğrencinin İngilizce dil bilgisine göre değişkenlik gösterir ancak; yurt dışında İngilizce eğitim alarak süreç daha kısa sürede tamamlanabilir. Diğer şartlar ise; niyet mektubu, referans mektubu, dil skoru ve varsa öğrencinin başarı sertifikalarıdır.

İrlanda’da dil eğitimi için, İrlanda dil okullarında genel İngilizce, yarı yoğun İngilizce, yoğun İngilizce programlarında eğitim verilmektedir. Her programın ders saati farklılık gösterir. İrlanda’da dil eğitimi için KAPLAN dil okulları, EC dil okulları, LAL dil okulları, BSC dil okulları, INTERNATIONAL HOUSE dil okulları, OHC(Oxford House College) dil okulları, ATLAS dil okulları, EUROCENTRES dil okulları en çok tercih edilen İrlanda’daki dil okullarıdır. İrlanda’da dil eğitimi için en çok; Dublin dil okulları, Galway dil okulları, Belfast dil okulları, Limerick dil okulları, Cork dil okulları, Bray dil okulları tercih edilmektedir.

Eğitim ve Yaşam Masrafları

İrlanda’da yaşam masrafları öğrencilerin tercih ettikleri okula ve şehre göre değişkenlik göstermektedir. Çoğu üniversite özellikle merkez Dublin’de toplanmış olduğundan Dublin ülkemizdeki Eskişehir gibi İrlanda’nın öğrenci şehri olmuştur. Pek çok kafe, bar ve restoranın her bütçeye ve zevke göre çeşitlerinin olduğu Dublin, diğer şehirlere göre biraz daha maliyetli bir yaşam sunar. Konaklamalar aylık yaklaşık 400-600 Euro arası değişkenlik gösterirken, ortalama yaşam masrafları yıllık olarak 8.000-12.000 Euro arasında değişmektedir. Pek çok Avrupa ülkesine göre maliyetler daha düşük, eğitim kalitesi ise diğer Avrupa ülkeleriyle eşdeğerdir. Yine de bu maliyetleri önden düşünmek ve bütçenize uygun bir okul tercihi yapmanız büyük önem taşımaktadır. Tek bir okulla sınırlı kalmak başvurunuz onaylanmazsa ortada kalmanıza ve zaman kaybetmenize sebep olabilir. Bu nedenle birkaç başvuru yapıp birinden onay almaya çalışmanızı öneririz.

İrlanda’da üniversite eğitimi veren okulların birçoğunun eğitim standartları yüksek olduğundan, Türkiye MEB müfredatına uygundur. Bu nedenle geri döndüğünüzde YÖK tarafından derslerinizi saydırır, denklik sorunu yaşamazsınız. İrlanda’nın birçok üniversitesi dünyanın en kaliteli üniversiteleri listesinde yer almaktadır. Bunlardan bazıları; Trinity College, University College Dublin, National University of Ireland, Dublin City University ve benzeri üniversitelerdir. İrlanda’da üniversite eğitimi alırken aynı zamanda yarı zamanlı çalışma hakkını da elde edersiniz. Okul tatillerinde tam zamanlı olarak da çalışabilirsiniz. Böylece öğrenciler ekonomik olarak bütçelerini desteklerken, aynı zamanda İngilizcelerini geliştirir ve global bir arkadaşlık ağına sahip olurlar.

Çoğu öğrenci İrlanda’da konaklama için ilk yılında yurt konaklamasını tercih etmektedir. Özellikle Dublin, Galway gibi öğrenci şehirlerinde yurt konaklaması sosyalleşme ve şehre alışma açısından doğru bir karardır. İsteyen öğrenciler tek, çift veya daha fazla kişilik odalarda konaklarken, isteyen öğrenciler aile yanı yurtları tercih etmektedir. Her iki opsiyon da öğrencilere yabancı dil pratiği yapma fırsatı tanımaktadır. Böylece pratik yaparak İngilizcelerini geliştirir ve mezun olduktan sonra akıcı bir şekilde kullanabilirler. Birçok farklı milletten arkadaşlık kazanıp uluslararası bir arkadaş çevresi edinmiş olurlar.

İrlanda’da üniversite eğitimi almak şüphesiz hayatınızı şekillendirmenizde ve iyi bir kariyer sahibi olmanızda yarar sağlayacak. Konuyla ilgili detaylı bilgi için UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

INSTAGRAM #unieducomtr