Avustralya'da Üniversite Eğitimi


AVUSTRALYA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Avustralya’da üniversite eğitimi lisans düzeyinde 4-6 yıl arası sürmektedir. Genellikle okunulan bölüme göre değişkenlik gösteren eğitim yılı, sözel bölümlerde 4 yılken tıp ve mühendislik bölümlerinde 5-6 yıldır. Öğrenciler lise ve Foundation programından sonra direkt üniversite programlarına başvurabilirler. Avustralya’da lisans eğitimi alan öğrencilere eğitim hayatları boyunca yarı zamanlı çalışma izni verilir. Üniversite’den mezun olan öğrencilere ise mezuniyetten hemen sonra 1 yıl çalışma ve oturma izni verilir. İş bulan öğrencilerin göçmenliğe başvurmaları ve Avustralya hükumetinden olumlu geri dönüşler almaları mümkündür.

Avustralya’da ön lisans programları, Foundation eğitiminden sonra 2 yıl süren programlardır. 2 yıllık programların sistemleri Amerika’daki Community College’lar gibi 2 senelik temel derslerin eğitiminden oluşur. Bu programları başarı ve yüksek not ortalamasıyla tamamlayan öğrenciler, okumak istedikleri bölüme göre eğitimlerini üniversitede 4 yıla tamamlayabilirler. Avustralya’da TAFE olarak adlandırılan bu programların ücretleri, yıllık 10.000.15.000 AUD arasında değişmektedir. Devlete bağlı olan ön lisans programları olduğu gibi bağımsız özel okullarda da ön lisans eğitimleri vardır.

Neden Avustralya’da Üniversite Eğitimi

Avustralya, kaliteli eğitim sistemi ve yüksek yaşam standartları nedeniyle yurtdışında eğitim düşünen binlerce öğrencinin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Türkiye’ye oldukça uzak bir ülke olsa da Avustralya’da eğitim almak doğası, coğrafyası ve kaliteli eğitim sistemiyle öğrencilere ilgi çekici gelmektedir. Amerika, Kanada ve İngiltere gibi eğitime önem veren ve geniş bir bütçe ayıran Avustralya, YÖK denkliğine sahip üniversiteleri ve dünyanın her yerinde geçerli diplomalarıyla eğitim almanız için sizleri bekliyor.

Avustralya eğitim sistemi İngiltere ve Amerika’daki eğitim sistemine benzemektedir. Ülkemizde liseden mezun olan öğrenciler yurtdışındaki eğitim sistemine göre yetersiz kaldığından Avustralya’da okumak isteyen bir öğrencinin ilk olarak 1 yıl genel lise eğitimini kapsayan üniversite hazırlık – Foundation programına katılması gerekir. Birçok Avustralya üniversitesi ve eğitim kurumu tarafından verilen Foundation programında başarılı olan öğrenciler diğer şartları da sağladıktan sonra Avustralya’daki üniversitelere başvuru hakkını elde etmiş olurlar.

Yıl boyu fen bilgisi, sosyal bilgiler ve matematik gibi alanlarda eksikliklerini gideren öğrenciler, Foundation programında başarılı olduktan sonra çoğu üniversiteden kabul alabilirler. Programa katılabilmek için de Avustralya üniversitelerinin kabulünde gerekli olan yeterli seviye İngilizce şartı vardır. Minimum IELTS 5.0 seviyesine sahip olmak gerekir. Bu yeterliliğe ulaşmak öğrencinin İngilizce dil bilgisine göre değişkenlik gösterir ancak; yurt dışında İngilizce eğitim alarak süreç daha kısa sürede tamamlanabilir.

Avustralya’da dil eğitimi için, Avustralya dil okullarında genel İngilizce, yarı yoğun İngilizce, yoğun İngilizce programlarında eğitim verilmektedir. Her programın ders saati farklılık gösterir. Avustralya’da dil eğitimi için KAPLAN dil okulları, Embassy English dil okulları, ILSC dil okulları, International House dil okulları, OHC(Oxford House College) dil okulları, Navitas English dil okulları, LSI dil okulları, Eurocentres dil okulları en çok tercih edilen Avustralya’da dil okullarıdır. Avustralya’da dil eğitimi için en çok; Sydney dil okulları, Melbourne dil okulları, Brisbane dil okulları, Adelaide dil okulları, Perth dil okulları, Manly dil okulları, Gold Coast dil okulları, Cairns dil okulları, Darwin dil okulları tercih edilmektedir.

Avustralya’da üniversite eğitim almak için çok fazla nedeniniz var. Yaklaşık 25 milyon nüfusa sahip ülke, yabancılar tarafından fazla tercih edilmesiyle, çok kültürlü bir ortama sahip olmaktadır. Bu nedenle Avustralya ırkçılığın az olduğu, herkesin birbirine anlayışlı davrandığı, saygılı bir ülkedir. Nerdeyse herkesin okur yazar olduğu ülkede, nüfusun büyük çoğunluğu yüksek öğrenim mezunudur. Dünyanın en kaliteli ilk 100 üniversitesinden 10 tanesi Avustralya’da bulunur. Öğrenciler gerek dil eğitimi gerek yüksek öğrenim için Avustralya’ya gittiklerinde yarı zamanlı çalışma hakkı elde ederek ekonomilerini desteklemiş olurlar. Mezun olduktan sonra da çalışma ve oturma izinleri 1 yıl devam eden öğrenciler, iş buldukları taktirde vatandaşlığa doğru giden yola adım atmış olurlar.

Avustralya’da Üniversite’ye Başvuru ve Kabul Şartları

Avustralya’daki üniversitelere başvuru yapabilmek için, okulların başvuru dönemlerini takip etmenizi öneririz. Lise mezunu olmak, Avustralya üniversitelerine başvuru yapabilmek için yeterlidir. Türkiye’de alınan üniversite yerleştirme puanı istenmemekte, sadece lise mezuniyet diplomasına ve İngilizce dil yeterlilik sınav skoruna bakılmaktadır. Aynı zamanda Avustralya’da lisans eğitiminizden sonra Avustralya’da yüksek lisans eğitimine devam etmek isterseniz, eğitim aldığınız alanda yüksek lisans programına katılmak zorunda değilsiniz. Her bölüm için geçerli olmasa da çoğu bölüm için bu esneklik payı vardır. Avustralya’da üniversite eğitim dönemleri şubat ayında başladığından, öğrencilerin mezun olduktan sonra hazırlanma ve kabul alma aşamalarında yeterli zamanları olacaktır.

Avustralya’da üniversite eğitimi almak sizlere pek çok artı sağlayacaktır. Eğitim hayatınız boyunca İngilizcenizi yaşayarak geliştirir ve mezun olduktan sonra akıcı bir şekilde kullanabilirsiniz. Bulunduğunuz süre boyunca farklı milletlerde pek çok arkadaş edinebilir ve global bir arkadaş ağına sahip olursunuz. Yüksek öğreniminize de orada başlayıp, sonrasında isterseniz Avustralya’da yaşamaya devam edebilirsiniz. Geri döndüğünüzde ise gerek yüksek öğrenim yaparken, gerek iş hayatına atıldığınızda aldığınız kaliteli eğitim nedeniyle rakiplerinizden bir adım önde olmuş olursunuz.

Avustralya üniversitelerinde eğitim almak istiyorsanız, Avustralya üniversitelerinin ücretleri ve üniversitelere başvuru şartları, konaklama seçenekleri vb birçok konu hakkında  detaylı bilgi almak için UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

 

INSTAGRAM #unieducomtr