Avusturya'da Eğitim


AVUSTURYA’DA EĞİTİM

Avusturya’da eğitim; gelişmiş ekonomi, yüksek refah seviyesi ve Türkiye’ye konum olarak yakın olmasıyla Avrupa’da eğitim düşünen öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır.  Düzenli ve planlı şehir yapısı dışında kaliteli üniversiteleri bünyesinde barındırmasıyla Avusturya, her yıl binlerce öğrenciyi ağırlamaktadır. Aynı zamanda Avusturya’da eğitim maliyetleri Türkiye’de çoğu özel okuldan daha ekonomik olduğundan, aileler ve öğrenciler kaliteli bir eğitim için Avusturya’yı tercih etmektedir.

Avusturya’nın ana dili Almancadır. Bu sebeple Avusturya’da eğitim düşünen öğrencilerin Almanca eğitim alacaklarını bilmeleri gerekir. Dünyanın en düzenli ve yaşanılabilir ülkeleri arasında yer alan Avusturya, sahip olduğu doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla Almanca dil eğitiminizi almak için sizleri bekliyor olacak. Dünyanın İngilizceden sonra en çok konuşulan dili olan Almancayı, Almanya’dan sonra öğrenebileceğiniz ikinci ülke Avusturya olacak. Özellikle mimarlık, mühendislik, otomotiv gibi alanlarda eğitim almak ve kariyerinizde ilerlemek istiyorsanız, iş dünyasının en az İngilizce kadar sık konuşulan dili Almancadır.

Avusturya’da Üniversite Eğitimi

Avusturya’da üniversiteler ve Avustralya dil okulları devlet tarafından sık sık kontrol edilmektedir. Özellikle Viyana ve Salzburg’da kaliteli üniversitelere ve dil eğitim kurumlarına sahip olan şehir, günlük yaşamda akıcı ve etkileyici şekilde konuşmanıza ve dili kısa sürede öğrenmenize kolaylık sağlayacaktır.

Avustralya’da üniversite eğitimi alabilmek için dil okullarına giderek dilinizi eğitim alma seviyesine getirebilir veya Türkiye’de eğitim alıp TestDaf’ı geçerek üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz. Üniversite başvurularında dil yeterliliğinin ispatlanması için Avusturya eğitim kurumlarının tanıdığı TestDaf dışında bazı belgeler ise, Goethe – Institut B2 ve üzeri seviye Almanca sertifikası veya Almanca konuşulan bir ülkeden alınmış lise bitirme diploması/ olgunluk sınavı diplomasıdır. Bunlardan herhangi biri sizin yeterli seviyede Almancanız olduğunu ispatlayacaktır.

Avusturya’da üniversite eğitimi alabilmeniz için belli başlı şartlar vardır. İlk olarak eğitim almak istediğiniz alanda Türkiye’de herhangi bir kurumda 4 yıllık örgün eğitim veren bir fakülteye yerleşmeniz gereklidir. Yerleştiğiniz üniversitenin özel, vakıf veya devlet üniversitesi olması herhangi bir önem arz etmez ancak 4 yıllık olması ve örgün eğitim olması gereklidir. Kazandığınız bölüm dışında herhangi bir bölüme başvuruda bulunamazsınız. Özellikle tıp, mühendislik, veterinerlik hukuk ve mimarlık gibi bölümler Almanya’da çok fazla yabancı öğrenci tarafından talep edildiğinden, eğitim kurumları öğrencinin yerleşme belgesinin yanı sıra diploma notuna ve başarı sıralamasına da bakmaktadır.

 Başarı sıralaması ne kadar yüksekse öğrencinin başvurduğu okuldan kabul alma şansı da bir o kadar yüksek olacaktır. Ayrıca ön lisans, açık öğretim fakültesi veya ikinci öğretime yerleşen öğrencilerin başvuruları Avusturya üniversiteleri tarafından kabul edilmemektedir. Başvuru prosedürleri eğitim kurumuna göre değişkenlik gösterse de genel olarak ülkemizdeki gibi yılda bir kez yapılır ve yaz güz eğitim dönemleri olarak ikiye ayrılır.

Avusturya’da Eğitim Esnasında Çalışma İzni

Avusturya’da dil eğitimi alırken çalışma izniniz olmaz ancak; üniversite eğitimlerinde yaklaşık olarak aylık 400-500 Euro’ya kadar yasal çalışma izni verilmiştir. Böylece eğitiminizi alırken yaşam giderlerinize katkıda bulunabilir, aynı zamanda Almancanızı pratiğe dökebilirsiniz. Avusturya’da iş imkanı özellikle Viyana’da hareketli bir şehir olması sebebiyle bi hayli fazladır. Aynı zamanda sosyal ve kültürel anlamda canlı olan şehir, eğitim hayatınız boyunca pek çok etkinlik ve festivale şahit olmanızı sağlayacak.

Avusturya’da eğitim öğrenciler için pek çok kolaylığa sahiptir. Dünyanın en kaliteli üniversitelerinden birinden mezun olur, nitelikli ve donanımlı olarak iş hayatına atılırsınız. Almanca dünyanın İngilizceden sonra en çok konuşulan dilleri arasında yer alır. Eğitim hayatınız boyunca Almancayı akıcı şekilde konuşacak düzeye erişir, dile hâkim olursunuz. Avusturya’da da Almanya kadar olmasa da Türk popülasyonu fazladır. Bu anlamda kendinizi çok fazla yabancı hissetmeyeceksiniz. Ulaşım olarak 3 saatlik uçuş mesafesinde yer alması sebebiyle, sık sık ailenizi görmeye gidebilir, maddi olarak çok zorlanmadan seyahat edebilirsiniz.

Eğitiminiz bittikten sonra kalmaya karar verirseniz, Avusturya eğitim hayatınızdan sonra kalmanız için kolaylık sağlayacaktır. Aynı zamanda Avrupa’nın Almanya, İsviçre gibi başka ülkelerinde de Almanca konuşulduğundan, rahatça iş bulabilir başka Avrupa ülkelerinde de çalışabilirsiniz. Avusturya’da hayat diğer yabancı ülkelere göre daha uygundur. Aylık 500-600 Euro’ya temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilir geçinebilirsiniz.

Avusturya, refah seviyesi yüksek ve eğitim kalitesini dünyaya ispatlamış Avrupa ülkelerinden biridir. Siz de eğitim hayatınıza Avusturya’nın kaliteli dil okullarından veya üniversitelerinden birinde devam etmek isterseniz, UNIEDU Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilir ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

INSTAGRAM #unieducomtr