Güney Afrika'da Dil Eğitimi


GÜNEY AFRİKA’DA DİL EĞİTİM

Güney Afrika’da dil eğitimi, Güney Afrika’nın liman şehri olan Cape Town şehrinde  alınmaktadır. Cape Town doğal güzellikleri, hareketli limanı ve sıcakkanlı yerlileriyle her yıl binlerce insanın tercih ettiği ülkelerden biridir. Masa Dağı ve Ümit Burnu ile meşhur olan Cape Town, bölgenin en eski yerleşim yeri olarak da bilinir.

İklim olarak Cape Town; güney yarım kürede yer aldığından ülkemize göre mevsimler zıtlık gösterir. Yıl boyunca ılıman iklime sahip olan şehir, dört mevsim turist çeker ancak; en yoğun dönemi için Aralıktan Mart’a kadar geçen yaz dönemi diyebiliriz. İklimi sayesinde sadece turistlerin değil, yurtdışında eğitim planlayan öğrencilerin de ilgisini çekmektedir.

Güney Afrika’da Dil Eğitimi Esnasında Sosyal Yaşam

Cape Town; multi kültürel yapısıyla hareketli ve canlı bir şehirdir. Buraya geldiğinizde şehrin çok yönlülüğü sayesinde aradığınız her şeyi bulmanız mümkün. Gündüz sıcak kumsallarında güneşin tadını çıkarırken, gece sabaha kadar süren eğlencelerde deşarj olabilirsiniz. Doğaseverler için Masa Dağı’nda trekking harika bir doğa aktivitesi olacaktır. Ayrıca iki okyanusun birleşim yerinde bulunan Two Ocean Aquarium, Afrika’nın vahşi yaşamını daha yakından incelemeniz için idealdir.

Cape Town, deniz turizmi dışında tarihiyle de ilgi çeken bir şehirdir. Günümüzde ağır geçmişinin izlerini hala taşımaktadır. Yıllarca siyahilerin tutsak edildiği, aynı zamanda Nelson Mandela’nın da ömrünün bir bölümünü geçirdiği meşhur hapishane Robben Ada’sında yer alır. Sonradan müzeye çevrilmiş olan Ümit Burnu Kalesi, sergilediği sömürge döneminden kalma eşyalar ve kalıntılarla o dönemin acılarını zihninizde yaşatacaktır. Yüzyıllarca tutsak edilmek için getirilen farklı milletlerden siyahiler şehri multi etnik bir yapıya dönüştürmüş, kurulan göçmen mahalleleri her milletin kendi kültürünü yansıtmasını sağlamıştır.

Güney Afrika tüm bu güzelliklerinin yanı sıra yurtdışında, Güney Afrika’da dil eğitim düşünenler için de harika bir seçenektir. Amerika, İngiltere, Kanada, Malta gibi ülkeler yerine sıra dışı bir ülkede dil eğitimi düşünüyorsanız, Cape Town ideal bir seçenek olacaktır. Özellikle son yıllarda ‘’çiçek çocuk’’ akımının kol gezdiği Küba, Nepal gibi ülkelerin yanı sıra Güney Afrika- Cape Town da aynı kültürün ve ruhun yaşatıldığı bir ülkedir. Alışagelmişin dışında bir yaşayış şekli, harika doğası ve kendine has yapısıyla, son yılların en çok rağbet gören şehirlerinden biridir.

Hava koşullarının her mevsim ılık ve sıcak olması da şehrin, pek çok öğrenci tarafından tercih edilmesi sebepleri arasında yer alır. Bu ülkede eğitimin yanı sıra safari turlarına katılmak, futbol kulüplerinin maçlarını izlemek, doğa aktivitelerine katılmak öğrencilerin rutinleri arasında yer alıyor. Güney Afrika’nın meşhur Kruger Ulusal Parkı, Afrika’nın vahşi yaşamına açılan kapılardan biridir. İçerisinde fillerden buffalolara, gergedanlardan leoparlara pek çok vahşi hayvanı bir arada görmek mümkün.

Güney Afrika’da Dil Eğitimi için Vize Türleri

Güney Afrika, Türklerden 1 aya kadar süre için ziyaretlerde vize talep etmemektedir. Böylece kısa süreli eğitimler veya gezi amaçlı olarak Cape Town düşünülebilir. 3 aya kadar ki eğitimlerde öğrenci vizesi gerekmemektedir. Öğrenciler turist vizesi ile rahatlıkla eğitimlerini alabilirler. 3 ay ve üzeri eğitimlerde ise öğrenci vizesine başvuruda bulunmak gerekir. Diğer ülkeler düşünüldüğünde Güney Afrika’nın vizesi hem kolaydır hem de kısa sürede alınabilmektedir.

Güney Afrika, ılıman iklimi sayesinde çok fazla turist çekmektedir. Şehir hem cıvıl cıvıl hem de oldukça kalabalıktır. Bunun bir diğer sebebi de yaşam giderlerinin düşük olmasıdır. Konaklama ve yaşam maliyetlerinin uygunluğundan dolayı da Türkiye ekonomisi düşünüldüğünde özellikle yurt dışında dil eğitimi için ideal bir seçenek olabilir.

Güney Afrika’da ulaşım da oldukça uygun ve ucuzdur. Cape Town ülkenin ulaşım ağlarının en çok geliştiği şehirdir. Özellikle yük taşımacılığında ülkenin ekonomisine büyük katkısı olan ‘’Transet’’ yıllık 200 milyon tona yakın yük taşımaktadır. Ayrıca demiryolu ağı olan Spoornet de ülkeyi ekonomik olarak kalkındırmaktadır.

Türkiye’den Cape Town’a ulaşım yaklaşık 9 saattir ve devlete ait 6 farklı havalimanı üzerinden ulaşım sağlanabilmektedir. Türk öğrencilerin ise en çok tercih ettikleri Cape Town ve Durban Havalimanlarıdır. Şehir içi ulaşımda ise toplu taşıma ağları gelişmiştir ve öğrenciler trafiksiz çok rahat bir şekilde okullarından konaklama alanlarına gidebilirler.

Cape Town değişik bir coğrafyada, farklı bir kültürün içerisinde eğitim planlayan öğrencilerin ilk tercih ettiği destinasyonlardan biri olmuştur. Siz de Güney Afrika’da dil eğitimini kaliteli almak istiyorsanız, UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki danışman arkadaşlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

INSTAGRAM #unieducomtr