Kanada'da Üniversite Eğitimi


KANADA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Dünyanın en kaliteli üniversitelerine ev sahipliği yapan Kanada’da üniversite eğitimi aldığınızda geniş perspektiften bakabilen farklı bir bakış açısına sahip olacak, ülkenize geri döndüğünüzde kariyer basamaklarını hızla tırmanabileceksiniz. Kanada, yüksek eğitim standartları, dünyanın en güvenli ve huzurlu şehirlerini sınırları içerisinde bulundurması gibi avantajlarıyla, yurtdışında eğitim düşünen pek çok öğrencinin ilk tercihleri arasında yer almaktadır.

Kanada genel olarak; refah seviyesi yüksek, suç oranı oldukça düşük, sağlık ve sosyal hizmetlerin kaliteli, çalışma koşullarının oldukça iyi olduğu bir ülkedir. Kişi başına düşen milli gelirin bi hayli yüksek olduğu bu ülkede, eğitimli insan oranı da bir o kadar fazladır. Bu gibi pek çok nedenden ötürü her yıl binlerce öğrenci Kanada’da üniversite eğitimi almak için müracaat etmektedir. Kanada dolar kurunun, Amerikan doları ve Euro’ya göre daha düşük olması, Kanada’da yaşam giderlerinin diğer ülkeler göre daha az maliyetli olduğunu ön plana çıkartıp ve Kanada’da üniversite eğitimini cazip bir seçenek haline getirmektedir.

Kanada Üniversitelerine Başvuru ve Kabul Şartları

Kanada’da üniversite eğitim şartları okuldan okula değişmektedir ancak genel olarak iyi bir mezuniyet puanınız ve iyi seviyede İngilizce veya Fransızca dil yeterliliğiniz varsa, Kanada’daki pek çok üniversiteden istediğiniz bölüm için kabul almanız mümkündür. Özellikle 2 yıl süren Kanada’daki ‘’community college’’ gibi programlarına, kabul alma olasılığınız daha kolaydır Ülkemizde ön lisans programları gibi gözüken ancak tam bir karşılığı olmayan community college lar üniversite programıdır. 4 yıllık programlara göre daha kolay ve esnek programlar olan ‘’community college’’lar, ekonomik olması sebebiyle de çok fazla tercih edilmektedir. Gerek lisans gerek community college lar  için de İngilizce veya Fransızca seviyenizin başvuruya hazır olmadığı durumlarda Türkiye’de veya yurt dışında dil eğitimi alabilir, yeterli dil seviyesine sahip olduktan sonra en yakın eğitim dönemi için başvuruda bulunabilirsiniz.

Kanada’da üniversite okumayı düşünen öğrenciler için, Türkiye’de üniversite yerleştirme sınavına girme ve bölüm için yeterli puanı alma şartı aranmamaktadır. Böylece öğrenciler Kanada’da sınav kaygısı olmadan istedikleri bölüme başvuru yapabilirler. Bu aşamada tercihler genellikle öğrencinin not ortalamaları, sosyal etkinlikleri, varsa katıldığı gönüllü projeler, kendine has beceri ve yetenekleri doğrultusunda yapılmaktadır. Kanada’da lisans eğitimi kabulü alabilmeniz için eğitim geçmişiniz ne kadar doluysa şansınız bir o kadar yüksek olacaktır.

İngilizce Dil Yeterliliğine Çözüm

Kanada’da üniversite eğitimine kabul aşamasında istenen İngilizce dil yeterliliğiniz için Kanada’da dil okulu bulabilirsiniz. Dil okullarında, genel olarak seviye tespit sınavınızın sonucuna göre uygun bir sınıfa yerleşirsiniz. Programlarla birlikte okuma, yazma ve dinleme yetinizi geliştirir, İngilizceyi çok yönlü olarak öğrenebilirsiniz. Başlangıç seviyesinden itibaren her seviyede kurslara sahip olan dil okullarımızda 1 aydan başlayarak 1 yıla kadar süren eğitim programlarından istediğiniz süre bazında birine kayıt yaptırabilirsiniz. Genel programlar dışında, yarı yoğun, yoğun, akademik, TOEFL, IELTS CAMBRİDGE sınavlarına hazırlık, junior gibi pek çok program dil okullarımızın bünyesinde yer almaktadır.

Kanada’da dil eğitimi için KAPLAN dil okulları, ELS dil okulları, EC dil okulları, Embassy dil okulları,  LSI dil okulları, Sprachcaffe dil okulları, ILSC dil okulları, LANGUAGE GALLERY dil okulları, Stafford House dil okulları, OHC(Oxford House College) dil okulları, ILAC dil okulları, OXFORD INTERNAIONAL dil okulları, EUROCENTERS dil okulları en çok tercih edilen Kanada’da dil okullarıdır. Kanada’da dil eğitimi için en çok; Toronto dil okulları, Vancouver dil okulları, Montreal dil okulları, Calgary dil okulları, Ottowa dil okulları, Halifax dil okulları, Victoria dil okulları, London dil okulları, Lunenburg dil okulları, Surrey dil okulları, Oshawa dil okulları tercih edilmektedir.

Kanada’da üniversite Eğitimi Almanın Avantajları

Kanada’da lisans eğitimi almanın şüphesiz sayısız avantajı vardır ancak bu avantajlardan en önemlisi, eğitiminiz bitene kadar ki süreçte eğitim aldığınız dile hâkim olarak mezun olmanızdır. Günlük hayatta o dili konuşmak, üniversitede aynı dilde eğitim almak sürekli içinde bulunduğunuz dile odaklanmanızı ve pratik yaparak kolayca öğrenmenizi sağlar. Kanada’da üniversite eğitimi alabilecek kadar dil yeterliliği olmayan öğrenciler, çoğu dil okulunun sunduğu sınav hazırlık programlarına dahil olarak eksikliklerini kapatabilir, sonrasında lisans eğitimlerine başlayabilirler. Aynı zamanda pek çok ülkede hizmet veren zincir dil okullarının sunduğu foundation ve Pathway programları da öğrencileri yeterli seviye dil bilgisine sahip hale getirerek, üniversiteye yerleşmelerini sağlayan programlardır.

Kanada’da lisans eğitim süreleri ve kabul şartları ülkeden ülkeye değişkenlik göstermektedir. Genellikle ön lisans programları 2 yıl, lisans programları program türlerine göre 4 veya 5 yıl sürmektedir. Bazı mimarlık fakülteleri, tıp ve eczacılık fakülteleri ülkemizde olduğu gibi 5-6 yıl kadar sürmektedir. Bu nedenle eğitim almayı düşündüğünüz ülke ve bölüm üzerine UNIEDU eğitim danışmanlarımızdan profesyonel danışmanlık almanızda fayda var.

Kanada’da Üniversite Eğitimi Ücretleri

Kanada’da eğitim sanıldığı kadar masraflı bir süreç değildir. Türkiye’de özel üniversite masrafıyla Kanada’da lisans eğitimi alabilir, bu süreçte gerek dil bilgisi olarak gerekse kazanacağınız bakış açısı ile çok daha fazlasını elde edebilirsiniz. Kanada’da YÖK – Yüksek Öğrenim Kurumu denkliğine sahip bir üniversitede eğitim alırsanız, geri döndüğünüzde hiçbir sorun yaşamadan Türkiye geneli denkliğe sahip bir diplomaya sahip olmuş olursunuz. Kanada’da üniversite eğitiminin maliyeti üniversiteden üniversiteye değişkenlik gösterse de genellikle 12.000-18.000 Kanada doları arasında yıllık okul harçları bulunmaktadır. Dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesinden birinde lisans eğitiminizi aldığınızda, ülkeye dönünce dünyada geçerli bir diploma almış, ayrıca iyi seviyede İngilizce veya Fransızca dil bilgisine sahip olmuş olursunuz.

Kanada’da üniversite eğitimi alarak, yüksek eğitim hayatınıza harika bir başlangıç yapabilirsiniz. Kanada’da yüksek lisans eğitiminizi tamamlayabilir, Kanada’da doktora yapabilir, sonrasında iş hayatına atılarak Kanada vatandaşı olarak ülkede kalmayı tercih edebilirsiniz. Tüm bu süreçleri başlatacak adımı UNIEDU Yurtdışı Eğitim ailesiyle başlatmak isterseniz, profesyonel ve tecrübeli eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

 

INSTAGRAM #unieducomtr