Kanada'da MBA eğitimi


 

Kanada’da MBA Eğitimi

Kanada’da MBA eğitimi, son yıllarda pek çok Türk öğrenci ve profesyonel tarafından tercih edilmektedir. Kanada’da MBA yaparken aynı zamanda yarı zamanlı çalışma hakkı kazanır, mezun olduktan sonra da 2 yıl boyunca Kanada’da çalışma ve kalma hakkı elde edersiniz. Özellikle programdan sonra yurtdışına yerleşmeyi düşünen öğrencilerin büyük çoğunluğu, kaliteli eğitimi ve yüksek yaşam standartları nedeniyle Kanada’da eğitimi tercih etmektedir.

Günümüz dünyasında rekabet her alanda günden güne artmaktadır. İş dünyasında da her zaman daha yetkin olanlar bir adım önde oluyor. Şüphesiz bu yetkinliklerden biri de MBA (Master of Business Administration) dediğimiz ‘’İşletme Yüksek Lisans’’ programıdır. Dünyanın her yerinde MBA olarak bilinen program, ulusal ve uluslararası pek çok kurumun üst düzey yönetici olarak değerlendirmek istediği elemanlarda aradığı eğitimlerden biridir. Bir nevi yöneticilik formasyonu olarak da düşünebileceğimiz MBA programlarının önemi, neredeyse tüm dünya ülkelerindeki profesyonel iş hayatında oldukça fazladır.

MBA programları finans, insan kaynakları, pazarlama, muhasebe, e-ticaret, işletme yönetimi gibi pek çok alanda uzmanlaşma üzerine oluşturulmuş programlardır. İş dünyasında kritik bir pozisyon elde etmek isteyen herkesin şüphesiz bu programlardan birini tamamlamış olması beklenir. Gerek Türkiye’de gerek yurt dışında MBA yapmak sizlere pek çok artı sağlayacaktır ancak; yurtdışında MBA yapmanız, gerek farklı bir kültür içerisinde eğitim almak gerek bulunduğunuz ülkenin diline hâkim biçimde mezun olmak açısından daha çok fayda sağlayacaktır. Böylece tam donanımlı bir şekilde ülkenize dönebilir, edindiğiniz farklı perspektif ve deneyimlerle iş hayatınızda başarılı adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Kanada’da MBA Programına Başvuru Şartları

Kanada’da MBA eğitimi alabilmeniz için her üniversiteye göre farklı şartlar gerekse de genel olarak bazı belli başlı koşullar vardır. Bunların başında yeterli seviye İngilizce veya Fransızca bilmeniz gelir. Dil yeterliliğinizi İngilizce için IELTS, TOEFL Fransızca için DELF, DALF sınavlarına girerek ispatlamalısınız. Bazı programlar GMAT sınavını zorunlu kılarken, bazıları sizden en az 2-3 yıl iş deneyimi isteyebilir. Bunlar, katılmak istediğiniz MBA programı ve üniversiteye göre farklılık göstermektedir. İngilizceniz veya Fransızcanız program için yeterli seviyede değilse, yurt içinde veya yurt dışında dil eğitimi alabilir, dil barajını geçebilirsiniz. Ayrıca program için GMAT sınavı zorunluysa, çoğu dil okulunun GMAT hazırlık programları da vardır. Dil eğitiminizden sonra bunlardan birine yönelebilir, tamamen hazır olabilirsiniz.

Kanada’da her kalitede ve pek çok programa sahip dil okulu bulabilirsiniz. Genel olarak seviye tespit sınavınızın sonucuna göre uygun bir sınıfa yerleşebilirsiniz. Programlarla birlikte okuma, yazma ve dinleme yetinizi geliştirir, İngilizceyi çok yönlü olarak öğrenebilirsiniz. Başlangıç seviyesinden itibaren her seviyede kurslara sahip olan dil okullarımızda 1 aydan başlayarak 1 yıla kadar süren eğitim programlarından istediğiniz süre bazında birine kayıt yaptırabilirsiniz. Genel programlar dışında, yarı yoğun, yoğun, akademik, TOEFL, IELTS CAMBRİDGE sınavlarına hazırlık, junior gibi pek çok program dil okullarımızın bünyesinde yer almaktadır.

Kanada’da dil eğitimi için KAPLAN dil okulları, ELS dil okulları, EC dil okulları, Embassy dil okulları,  LSI dil okulları, Sprachcaffe dil okulları, ILSC dil okulları, LANGUAGE GALLERY dil okulları, Stafford House dil okulları, OHC(Oxford House College) dil okulları, ILAC dil okulları, OXFORD INTERNAIONAL dil okulları, EUROCENTERS dil okulları en çok tercih edilen Kanada’da dil okullarıdır. Kanada’da dil eğitimi için en çok; Toronto dil okulları, Vancouver dil okulları, Montreal dil okulları, Calgary dil okulları, Ottowa dil okulları, Halifax dil okulları, Victoria dil okulları, London dil okulları, Lunenburg dil okulları, Surrey dil okulları, Oshawa dil okulları tercih edilmektedir.

MBA Program Çeşitleri

Kanada’da MBA eğitimi programları seçtiğiniz üniversiteye göre pek çok türlere ayrılmaktadır. Bunlar, iki yıllık tam zamanlı MBA programları, yaklaşık 18 ay kadar süren programlar ve en az 2 akademik yılda tamamlanan programlar. Uluslararası şirketler genellikle 2 yıllık MBA programı mezunlarına işe alım sürecinde öncelik vermektedir. Son zamanlarda eğitim maliyetlerinin artması sebebiyle 1 yıllık MBA programları da okullar tarafından sunulmaya başlamıştır. Daha düşük maliyetle daha kısa sürede eğitim almak isteyen öğrenciler genellikle 1 yıllık MBA programlarını tercih ederler. Bir diğer türde yarı zamanlı Kanada’da MBA eğitimi, tam zamanlı çalışan genelde 30 yaş üstü öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Kanada’da yarı zamanlı MBA programları 5 yıl sürmektedir. Türk öğrenciler maalesef ki yarı zamanlı MBA programlarına başvuru yaparak vize alamazlar. Sadece yurt dışında çalışma izni olan Türkler bu programı değerlendirebilirler. Kanada’da online MBA programları ise, gelişen teknoloji ile çok fazla öğrencinin tercih ettiği programlardan biridir. Bu programlara dünyanın hemen hemen her yerinden öğrenciler katılıp, online olarak dersleri takip edebilir, grup çalışmalarına katılabilir, eğitimlerini alabilirler. Yalnız bu programlara ülkemizde YÖK tarafından denklik verilmemektedir. Kanada executive MBA programları genelde akşam iş çıkışlarında, hafta sonları veya online olarak eğitim alabileceğiniz ve genellikle şirketlerin çalışanlarını yönlendirdiği ve eğitimlerini finanse ettiği MBA programlarıdır. Genellikle 2 yıl sürmektedir ancak 1 yıl süren yoğun programlar da mevcuttur.

Yurtdışında MBA ücretleri, eğitim alınan ülke ve eğitim alınan üniversite dışında programın türü ve uzunluğuna göre farklılıklar göstermektedir. Ayrıca programları değerlendirirken bilmeniz gereken, bir üniversitenin sunduğu programın başka bir üniversitenin programından ucuz olması onu diğerine göre kalitesiz kılmaz. Ülke içerisinde dahi üniversite ve şehre göre ücretler değişkenlik gösterir. Karar verirken ülkenin para birimi, eğitim ücretleri, diğer bölümlerin ücretleri ve daha pek çok açıdan konunun ele alınması gerekir. Kanada’da MBA eğitimi ücretleri program süresi ve türüne göre 7.000-35.000 Kanada Doları arasında değişmektedir. Kanada’da konaklama ve yaşam giderleri de düşünüldüğünde, bu programlar için kenara ciddi anlamda bir bütçe ayırmanız yararınıza olacaktır.

Sizde Kanada’da MBA eğitimi almak isterseniz, süreçle ilgili uzman danışmanlığımıza başvurabilir, UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki eğitim danışmanlarımızla görüşerek ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

INSTAGRAM #unieducomtr