Almanya'da Yaz Okulları


Almanya’da Dil Eğitimi

Almanya’da dil eğitimi, ülkenin güçlü ekonomisi ve ticaretteki söz hakkından dolayı oldukça ilgi görmektedir. Almanya, Orta Avrupa’da yer alan bir Schengen ülkesidir. Başkenti Berlin olan ülke Danimarka, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Lüksemburg, Belçika, Fransa, Hollanda, Avusturya ve İsviçre ile komşudur. Güçlü ekonomisi ve ileri teknolojisiyle, eğitim alanında kalitesini ispatlamış Almanya, öğrenciler için etkileyici fırsatlar sunmaktadır.

Dünya üzerinde 100 milyondan fazla kişi Almanca konuşmaktadır. Almanya, ABD’nin ardından en fazla göç alan ülkedir. Bu sebepler bile başlı başına Almanya’da dil eğitimininne kadar önemli olduğunun kanıtıdır. Ülkede çok sayıda etnik ırk ve inanış bulunmaktadır. Azınlıklar arasında en büyük grup 5 milyonluk nüfusu ile Türklerdir. İtalyanlar, Sırplar, Yunanlılar, diğer etnik gruplardan bazılarıdır.

Almanya’da Yaz Okulları

Almanya’da yaz okullarında 8 - 16 yaş grubunda bulunan öğrencilere Almanya’da Almanca eğitimi ile birlikte Alman kültürü ve yaşam tarzı eğitimi verilmektedir.

Almanya’da yaz okullarında sabahtan öğlene kadar verilen Almanca derslerinde öğrencilere Almanca yazma, okuma, dinleme, konuşma ve telaffuz eğitimleri verilmektedir. Berlin, Frankfurt, Münih, Köln gibi şehirler Almanya'daki en popüler yaz okullarının bulunduğu şehirlerdir.

Sosyal Yaşam

Almanya’da sosyal yaşam, uyumlu, sistemli ve ferah bir şekilde ilerlemektedir. Avrupa Birliği’nin kurucu aktörlerinden olan, kendine özgü disiplin anlayışı ve kültürü olan teknoloji ve ekonomik gücüyle ön plana çıkan ülkede birçok kültür ve etnik grup bulunmaktadır. Almanya ticaret, sanayi, eğitim, teknoloji ve ekonomi alanlarında dünyada söz sahibi konumdadır.

Dünyanın en büyük dördüncü ekonomisine sahip olan Almanya, ihracat ‘da tüm dünya ekonomisine yön verebilecek konumdadır. Almanya, Avrupa’nın en güçlü ekonomisine sahip ülkesidir. Almanya da ekonomi üretime dayanmaktadır. İthalat çok fazla yapmadığı için güçlü bir ekonomisi bulunmaktadır.

Almanya ile Türkiye, ticari, ekonomik ve kültürel olarak sürekli ilişki içinde olan partner ülkelerdir. Almanya, Türkiye’ye yılda 12 milyar Euro’luk yatırım yapan bir ülkedir ve iki ülke arasındaki ticaret her geçen gün artmaktadır. Bu ekonomik veriler Türk öğrenciler için Almanca bilmenin önemini kanıtlar niteliktedir.

Almaya’da Konaklama Seçenekleri

Almanya'da dil eğitimi aldığınız esnada konaklama ihtiyacınız için alternatifler aile yanı konaklama, öğrenci yurtları ve anlaşmalı otellerde kalma şeklindedir. Konaklama tercihinizi yaptıktan sonra işleminizin en doğru ve uygun biçimde yapılmasında UNIEDU Yurtdışı Eğitim olarak size profesyonel destek sağlamaktayız.

Aile Yanı Konaklama: Aile yanı konaklama Almanya’da eğitim alan öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama şeklidir. Öğrenciler, evde aile ile birlikte geçirdiği zaman içerisinde alman kültürünü daha yakından tanıma fırsatı yakalar, alman ailelerle konuşma pratiği imkanına kavuşur. Aile yanı konaklamalarda öğrenciler tek kişilik odalarda, yarım pansiyon seçenekleriyle konforlu bir konaklama imkanına sahiptir.

Paylaşımlı Daire: Birden fazla öğrencinin ortak oturma alanı ve mutfağı kullandığı bu daireler, öğrenciler için daha ekonomik bir seçenek sunmaktadır. Ayrıca ortak alanlarda farklı ülkelerden öğrencilerle birlikte vakit geçirecekleri için farklı kültürleri tanıma fırsatı ve bolca pratik yapma imkanı sunmaktadır.

Yurt: Yurtlar tüm dünyadaki yurtlara benzeyen tek veya çift kişilik oda seçeneği sunar. Almaya da ki öğrenci yurtları hijyen ve konfor açısından oldukça kalitelidir. Kişiye özel banyo, çalışma alanı ve dinlenme alanı sunmaktadır. Yurtlar uluslararası öğrenciler tarafından oldukça rağbet görmektedir, bu nedenle birçok milletten arkadaş edinebilir oldukça geniş bir network oluşturabilirsiniz.

Almanya’da Eğitim Sistemi

Almanya, eğitim konusunda çok hassas davranan bir ülkedir. Ülkede bulunan eğitim kurumları devlet tarafından mali olarak desteklenmektedir.

Sosyal devlet anlayışının eğitimde hissedildiği ülkede okul öncesi eğitimden başlayarak üniversite mezuniyetine kadar desteğini devam ettirmektedir. Devlet okullarının ücretsiz olduğu sınırlı Avrupa ülkelerinden biridir.

Eğitim Almanya’da okul öncesi çocuk yuvalarında başlar. Çocuk yuvaları zorunlu eğitim süresi içinde değildir. Çocuk yuvalarının sonra sırasıyla; ilköğretim, ortaöğretim ve üniversite gelir. İlkokul eğitimi 4 yıldır, Ortaöğretimde ise öğrenciler sahip oldukları yetenek ve becerilerine göre dört farklı alanda eğitimlerine devam edebilirler;

  • Gymnasium
  • Reaslschule
  • Hauptschule
  • Gesamtpschule

Gymnasium, en yetenekli öğrencilerin tercih ettiği alandır. Bu alandaki öğrenciler  üniversite sınavlarına yönelik eğitim alırlar.

Realschule, orta düzey öğrenciler için tercih edilen eğitim kurumlarıdır.

Hauptschule, daha çok meslek hayatına hazırlık ve bu alanda bilgi veren eğitim kurumlarıdır.

Gesamtschule, bu okullar geniş kapsamlı olup, her üç okulun özelliklerini de barındırır.

Almanya’da üniversiteler, akademi ve üniversite olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Üniversiteler, klasik devlet okullarıdırlar ve hemen hemen her alanda eğitim alma imkanı sunarlar.

Avrupa'nın en büyük ekonomisine sahip, dünya ekonomisi sıralamasında dördüncü ülke konumundaki Almanya, eğitim konusunda da kendini ispatlamıştır. Sizde Almanya’da eğitim almayı planlıyorsanız UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki eğitim danışmanlarımızla iletişime geçerek planlarınızın her aşamasında profesyonel desteğimizi alabilirsiniz.

INSTAGRAM #unieducomtr