Almanya’da Üniversite Eğitimi


ALMANYA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Yurtdışında üniversite eğitim artan özel okul maliyetleri de düşünüldüğünce çoğu gence daha cazip gelen bir seçenek olarak ortaya çıkmaktadır. Lise eğitiminden sonra gelecekte doğru alana ve mesleğe ilerlemek adına düzgün kararlar vermek ve gerekir. Tam bu aşamada farklı bir dil öğrenmek, daha kaliteli eğitim almak ve yeni yerler kültürler keşfetmek isteyen öğrenciler, yurtdışında lisans eğitimineyönelmektedir.

Avrupa’da eğitim sistemi oldukça gelişmiş olup, dünyada ilk 1000 arasına girmiş pek çok üniversite bulunmaktadır. Bunlar arasında eğitim kalitesini dünyaya duyurmuş Alman üniversiteleri de yer almaktadır. Avrupa’nın en çok yabancı öğrenciye sahip ülkelerinden biri olan Almanya hem kaliteli bir eğitim vermekte hem de üniversitelerinin nerdeyse tamamını devlet tarafından finanse ederek ücretsiz eğitim olanağı sağlamaktadır. Öğrenciler, ülkemizde olduğu gibi cüzi miktarlarda temsili harçlar ödeyerek eğitimleri alabilmekte, ödedikleri harçlarla sadece okulların yıllık kullanım ve kırtasiye giderlerini öğrenciler karşılamaktadır. Bu da okuldan okula değişkenlik gösterse de tahminen yıllık 100-1500 Euro arası değişkenlik göstermektedir.

Almanya’nın eğitim ücretlerini karşılaması ve öğrencilere kaliteli bir eğitim sunmasının amacı; öğrencileri bir gelir kaynağı gibi görmek yerine onlara yatırım yaparak gelecekte başarılı ve kaliteli bireyler yetiştirmektir. Bu anlamda öğrenciler eğitime başlar başlamaz entegrasyon ve sisteme alışmaları için olabildiğince destek vermektedir. Amerika, İngiltere, Kanada gibi ülkelerin çoğu yabancı öğrencilerden kendi öğrencilerine göre daha fazla yıllık harç alırken, Almanya tüm öğrencileri eşit görmekte ve ücret talep etmemektedir. Çoğu bölümde Almanca dilinde eğitim sunarken, bazı bölümlere özel İngilizce eğitim imkânı da tanımaktadır.

Almanya’daki eğitim kurumlarının tamamının YÖK denkliği mevcuttur. Almanya’da eğitim aldıktan sonra Türkiye’ye döndüğünüzde diplomanız tüm iş verenler ve yüksek öğrenim kurumları tarafından tanınmaktadır. Almanya’da eğitim Türkiye’ye göre oldukça zor ve disiplinli çalışma gerektiren bir sisteme sahiptir. Kaliteli ve verimli bir eğitim döneminin sıkı çalışma ve disiplin gerektirdiği düşünülürse, Almanya üniversitelerinin kalitesi de bu sistemden gelmektedir. Almanya’daki okullarda öğrenciler sadece teorik bilgi kazanmaz aynı zamanda uygulamalı projeler ve programlarla da edindikleri bilgileri pratiğe dökme fırsatı kazanırlar.

Almanya’da üniversite eğitimi alabilmeniz için belli başlı şartlar vardır. İlk olarak eğitim almak istediğiniz alanda Türkiye’de herhangi bir kurumda 4 yıllık örgün eğitim veren bir fakülteye yerleşmeniz gereklidir. Yerleştiğiniz üniversitenin özel, vakıf veya devlet üniversitesi olması herhangi bir önem arz etmez ancak 4 yıllık olması ve örgün eğitim olması gereklidir. Kazandığınız bölüm dışında herhangi bir bölüme başvuruda bulunamazsınız. Özellikle tıp, mühendislik, veterinerlik hukuk ve mimarlık gibi bölümler Almanya’da çok fazla yabancı öğrenciler için talep edildiğinden, eğitim kurumları öğrencinin yerleşme belgesinin yanı sıra diploma notuna ve başarı sıralamasına da bakmaktadır. Başarı sıralaması ne kadar yüksekse öğrencinin başvurduğu okuldan kabul alma şansı da bir o kadar yüksek olacaktır.

Türkiye’de üniversite eğitimi alırken, geri kalan eğitim yılınızı Almanya’da da tamamlayabilirsiniz. Bunun için aldığınız dersleri başvurduğunuz okulda saydırmanız ve dersleri anlayabilecek seviyede Almanca dil yeterliliğine sahip olmanız gerekir. Böylece Almanya’da bir üniversiteden mezun olarak uluslararası geçerliliğe sahip bir diploma elde edebilirsiniz.

Neden Almanya’da üniversite eğitimi almalıyım, sorunun pek çok cevabı vardır. Dünyanın en kaliteli üniversitelerinden birinden mezun olur, nitelikli ve donanımlı olarak iş hayatına atılırsınız. Almanca dünyanın İngilizceden sonra en çok konuşulan dilleri arasında yer alır. Eğitim hayatınız boyunca Almancayı akıcı şekilde konuşacak düzeye erişir, dile hâkim olursunuz. Almanya’da çok fazla Türk aile olduğundan, başka ülkelerdeki gibi yabancılık çekmez ortama rahat ayak uydurabilirsiniz. Türkler Türklere her zaman Almanya’da yardımcı olmaktadır. Ulaşım olarak 3 saatlik uçuş mesafesinde yer alması sebebiyle, sık sık ailenizi görmeye gelebilir maddi olarak çok zorlanmadan seyahat edebilirsiniz. Özellikle mühendislik mimarlık gibi alanlarda eğitim alırsanız, Almanya’da kalmayı da seçenekler arasında tutabilirsiniz. Sanayisi çok fazla geliştiğinden Almanya nitelikli göçmenlere her zaman kapılarını açmaktadır. İsviçre’nin büyük çoğunluğunda da Almancanın hâkim olduğunu düşünürseniz, iş bulmanız ve Avrupa’da çalışmanız çok kolay olacaktır. Almanya’da hayat diğer yabancı ülkelere göre daha uygundur. Aylık 600-800 Euro’ya temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilir geçinebilirsiniz.

Almanya’nın dünya ekonomisindeki yeri günden güne artmaktadır. Bu pazarda Almanca bilmek ve Alman üniversitelerinden mezun olmak sizleri gelecekte kariyer sahibi donanımlı bireyler haline getirecektir. Almanya’da üniversite eğitiminizi almak için UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

INSTAGRAM #unieducomtr