İrlanda'da MBA Eğitimi


İRLANDA’DA MBA EĞİTİMİ

İrlanda’da MBA eğitimi, yurtdışında MBA yapmaya karar veren öğrencilerin önde gelen tercihleri arasındadır. Birleşik Krallığın incisi olan İrlanda’nın sunduğu fırsatlar, kaliteli eğitimi ve çok kültürlü yapısıyla, öğrenciler eğitimleri boyunca sürekli yeni bilgiler öğrenmekte ve kendilerini geliştirmektedir. İrlanda’da MBA eğitimi genellikle 1-2 yıllık programları kapsamakta ve birçok farklı türe ayrılmaktadır. Ayrıca İrlanda’da MBA düşünen öğrencilerin 4 yıllık fakültelerinden birinden mezun olması ve yeterli seviyede İngilizce bilmesi gerekmektedir. GMAC tarafından yapılan bir araştırmanın verilerine göre uluslararası firmaların çoğu, hangi pozisyon olursa olsun işe alımlarda MBA yapmış adaylara öncelik vermektedir.

Pek çok İrlanda üniversitesi, MBA programlarında dünyaca tanınmış üniversiteler olup, alanında başarılı akademisyenleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu nedenle İrlanda’da MBA eğitimi ülkenize döndüğünüzde size farklı bir bakış açısı ve pek çok güzel deneyim katacaktır. İrlanda’daki üniversiteler; kaliteli eğitimleri, çeşitli programları, başarılı eğitim kadrosu ve iş dünyasıyla olan bağlantıları sayesinde sizlere gelecekte farklı kapılar açabilir ve uluslararası kontaklara sahip olmanızı sağlayabilir. Bu bağlamda önemli olan kendinize ve planlarınıza en yakın programı, size uygun İrlanda üniversitesinde bulabilmektir.

Neden MBA Eğitimi

Bir nevi yöneticilik formasyonu olarak da düşünebileceğimiz MBA eğitiminin önemi, ülkemizde de yurt dışında da günden güne artmaktadır. 20. yüzyılla birlikte bilim çağında bilgiye duyulan ihtiyaç rekabeti doğurmakta ve rekabet günden güne artmaktadır. Bu durum var olan eğitimi yetersiz kılarak, insanları daha fazla eğitime doğru yöneltmektedir. Artık sadece lisans eğitiminin yeterli olmadığı ülkemizde özellikle idari alanlarda kariyer hedefleyen pek çok öğrenci MBA (Master of Business Administration) dediğimiz ‘’İşletme Yüksek Lisans’’ programına yönelmektedir. Dünyanın her yerinde MBA olarak bilinen program, ulusal ve uluslararası pek çok kurumun üst düzey yönetici olarak değerlendirmek istediği elemanlarında aradığı eğitimlerden biridir.

MBA programları finans, pazarlama, insan kaynakları, muhasebe, e-ticaret, işletme yönetimi gibi pek çok alanda uzmanlaşmak için oluşturulmuş programlardır. İş dünyasında kritik bir pozisyon elde etmek isteyen herkesin şüphesiz bu programlardan birini tamamlamış olması beklenir. Türkiye’de MBA yapmak size pek çok artı sunacaktır ancak; yurtdışında MBA yapmanız, farklı bir kültür içerisinde eğitim alarak, bulunduğunuz ülkenin diline hâkim şekilde mezun olmanızı da sağlayacaktır. Böylece tam donanımlı bir şekilde ülkenize dönebilir, edindiğiniz farklı perspektif ve deneyimlerle iş hayatına başarılı bir adım atabilirsiniz.

İrlanda’da MBA programlarına Başvuru ve Kabul Şartları

İrlanda’da MBA eğitimi almak için bazı koşulları sağlamanız gerekir. Bu koşullar genel olarak eğitim alacağınız üniversiteye göre değişkenlik gösterse de her üniversite için şart olan belli başlı başvuru koşulları vardır. Bunlardan ilki, yeterli seviyede İngilizce bilme şartıdır. Hangi yabancı ülkede eğitim almak isterseniz isteyin, dünyanın global dili İngilizce olduğundan sizden muhakkak dil skoru istenecektir. Bu skor, IELTS’den en az 6.5 almanız demektir. Dil skoru için ülkenizde veya yurt dışında dil eğitimi alabilirsiniz. İrlanda’da dil eğitiminden bahsetmek gerekirse;

İrlanda’da dil eğitimi için, İrlanda dil okullarında genel İngilizce, yarı yoğun İngilizce, yoğun İngilizce programlarında eğitim verilmektedir. Her programın ders saati farklılık gösterir. İrlanda’da dil eğitimi için KAPLAN dil okulları, EC dil okulları, LAL dil okulları, BSC dil okulları, INTERNATIONAL HOUSE dil okulları, OHC(Oxford House College) dil okulları, ATLAS dil okulları, Eurocentres dil okulları en çok tercih edilen İrlanda’daki dil okullarıdır. İrlanda’da dil eğitimi için en çok; Dublin dil okulları, Galway dil okulları, Belfast dil okulları, Limerick dil okulları, Cork dil okulları, Bray dil okulları tercih edilmektedir.

Lisans diploma ortalamanızın minimum 4 üzerinden 2.5 olması başvuru şartlarından bir diğerini oluşturur. Ortalamanız ve dil puanınız ne kadar yüksek olursa, İrlanda’da MBA programı için kabul alma şansınız da bir o kadar yüksek olacaktır. MBA için bir diğer gerekli şart, uzmanlaşacağınız alanla ilgili olarak geçmiş iş deneyimlerinizdir. Bu bağlamda en az 2 yıl iş tecrübesine sahip olmanız ve bunu iş verenlerinden aldığınız referans mektupları ile desteklemeniz gerekir. Ayrıca üniversiteden iki ya da üç öğretmeninizden sizin için yazılmış referans mektuplarına ihtiyaç vardır. Diğer başvuru belgeleri ise sponsorunuzun maddi durumunu destekleyen belgelerle neden İrlanda’da düşündüğünüz alanda MBA yapmak istediğiniz ve gelecek planlarınızı anlatan niyet mektubu ve benzeri belgelerdir.

İrlanda’da MBA Eğitiminin Avantajları

İrlanda’da MBA yapmanın sizlere profesyonel iş hayatında sayısız artısı olacaktır. Kariyer basamaklarını hızlıca tırmanırken rakiplerinizden her zaman önde ilerleyeceksiniz. Alacağınız eğitimin yanı sıra edineceğiniz liderlik ve stratejik düşünme yetilerine İrlanda’da yaşarken sahip olacağınız hayat tecrübeleri ve deneyimleri de ekleyince bambaşka bir perspektife sahip olmuş olacaksınız. İrlanda’da MBA yaparken sizin gibi kendini geliştiren uluslararası pek çok öğrenci tanıyarak, global ağınızı genişleteceksiniz. Eğitim aldığınız İrlanda üniversitelerinin kariyer bağlantıları sayesinde pek çok şirketin CEO’ları ve yöneticileri ile bağlantı kurabilecek, belki de ülkenize geri dönmeden iş hayatınıza İrlanda’da iyi bir pozisyonda devam edebileceksiniz.

Siz de İrlanda’da MBA deneyimini düşünüyorsanız, İrlanda MBA eğitim ücretleri, konaklama alternatifleri, İrlanda’da iş ve çalışma fırsatları hakkında bilgi almak için  bu konuda uzman ve deneyimli UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilir ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

INSTAGRAM #unieducomtr