Amerika'da Lise Eğitimi


Amerika’da Lise Eğitimi

Amerika’da lise eğitimi, Türkiye’de günümüzde sürekli artış gösteren özel okul ücretleri ile hemen hemen eşdeğer rakama alınabilmektedir. Bu nedenle pek çok aile son yıllarda lise eğitimi konusunda çocuklarını Amerika’ya göndermektedir. Amerika’da lise eğitimi ücretleri ortalama 15.000 dolar civarındadır ve öğrencilere hayallerini kurdukları dünyanın en prestijli Amerikan üniversitelerinin birinde eğitim alma fırsatı sunmaktadır. Üniversiteye kabul şartı olan İngilizce engelini lise eğitimi alırken aşmış, kaliteli bir eğitimle donanımlı bir şekilde mezun olmuş öğrenciler, dünyanın her yerinde pek çok üniversiteye rakiplerinin önünde kolaylıkla girebilirler.

Öğrenciler, üniversiteye Amerika’da devam etmek istediklerinde, o ülke şartlarında lise eğitimini aldıkları için okullarının yönlendirmesiyle üniversite kayıt dönemini sağlıklı ve başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirler. Kozmopolit ve çok kültürlü bir ülke olan Amerika’da lise eğitimi alan öğrenciler, eğitimleri boyunca birçok milletten arkadaş edinip ve farklı kültürlerle iç içe olarak, ufak yaşta gelecekte kurulacak kaliteli ve uzun soluklu dostlukların adımını atmış, erken yaşta kendilerine global bir ağ örmüş olurlar.

Neden Amerika’da Lise Eğitimi Tercih Edilmeli

Ülkemizdeki değişen eğitim sistemiyle birlikte, eğitime başlama yaşının daha erkene çekilmesi ve eğitim programlarının farklı periyodlara ayrılması aileleri çocuklarının eğitimi için hızlı araştırma yapmaya yöneltmiştir. Gelecekte kariyer sahibi bireyler yetiştirmeyi hedefleyen aileler, yurt dışında eğitim alma çağını liseye kadar indirmektedir. Gelişen teknoloji ve çağımızın getirdiği yeniliklerle birlikte artık kaliteli eğitim yaşı da git gide aşağıya düşmüştür. Yakın zamana kadar yurtdışında lise eğitimi için öğrencilerin küçük olduğu düşünülürken, gelişen iletişim teknolojisinin vermiş olduğu güvenle birlikte aileler eğitime daha erken yaşta öncelik tanımaktadır.

Günümüzde sadece bir yabancı dil bilmenin yeterli olmadığı düşünülünce, pek çok aile yabancı dil eğitimi ve yurt dışında lise eğitimi için çocuklarını başka ülkelere göndermektedir. Yurtdışında lise eğitimi alan öğrenciler, çok genç yaşta entelektüel bir bakış açısına, geniş perspektifli bir dünya görüşüne sahip olurlar. Ülkemizde yurt dışında eğitim denilince ilk tercih olarak akla gelen Amerika, dünyadaki eğitim saygınlığını ve eğitim kalitesini; vermiş olduğu lise eğitimiyle de kanıtlamıştır.

Amerika’daki lise eğitimi ülkemizden daha kaliteli ve modern eğitim metotlarıyla verildiğinden, öğrenciler ülkelerine geri döndükleri zaman Türkiye’deki lise öğrencilerinden daha donanımlı ve bilgili olarak üniversite hayatına başlamış olurlar. Nitelikli eğitmen kadroları, öğrenci odaklı eğitim sistemi, interaktif eğitim materyalleri ve her türlü kaynağa sınırsız ulaşabilecekleri kütüphaneleriyle Amerika’da lise eğitimi alırken hem İngilizcelerini geliştirecek hem de öğrendikleri dili günlük hayatta pratiğe dökerek temellerini sağlam bir biçimde atmış olacaklar.

Amerika’da Lise Eğitimi Almak

Amerika’da lise eğitimi almak isteyen öğrenciler için iki seçenek karşımıza çıkıyor. İlk olarak öğrenciler lise eğitiminin tamamını veya belli bir yılını Amerika’da alabilirler. İkinci olarak daha ekonomik bir yol olarak 1 dönem veya daha fazla olarak MEB’in denkliği olan liselerde değişim öğrencisi olarak eğitim alabilirler. Amerika’da liseler sosyal ve fen bilimler alanında müfredat olarak dünyanın kabul ettiği çerçevede ve kalitede hizmet vermektedir. Sosyal etkinlik, müzik, sanat ve spor alanında öğrencileri geleceğe donanımlı bir birey olarak hazırlamayı hedeflemektedir. Amerika’da lise okumak 5 yıl sürer. Gerek özel okul olsun gerek yatılı veya devlet okulları, Amerika’da eğitim kalitesi ve sistemi olarak hepsi belli standarttadır. Amerikan liselerinin tamamında bulunan rehberlik ve kariyer danışmanlığı bölümleri öğrencileri liseden itibaren yeteneklerine ve isteklerine göre geleceğe hazırlar. Örneğin; üniversitede tıp okumak isteyen bir öğrencinin lise döneminde matematik, fizik, kimya, biyoloji ve geometri derslerinin tamamını almış olması ve mezun olduğunda da bu ders notlarının yüksek olması beklenir.

Amerika’da Lise Eğitimi Almak İsteyenlere Önerilerimiz

Amerika’da lise eğitimi planlıyorsanız, maddi olarak çocuğunuzun eğitim almasını istediğiniz şehir ve oradaki yaşam koşullarını iyice araştırmalı, bütçenizin bu eğitime el verip vermediğini göz önünde bulundurmalısınız. Bütçenize göre çocuğunuz 1 yıl lise eğitimi alabildiği gibi hazırlık programı ve 4 yıl lise eğitimi de alabilir. Tamamı sizin planlarınıza ve bütçenize göre değişkenlik gösterecektir. Amerika’da ne kadar süre eğitim alacak olursa olsun, İngilizce seviyesinin en az ileri orta seviyede olması beklenmektedir. Bu şart hem özel hem de devlet liseleri için geçerlidir.

Ayrıca çocuğunuzun kaliteli bir eğitim almasını isterken aynı zamanda yeteneklerine ve becerilerine de uygun bir okul seçmenizde faydalı olacaktır. Eğer ki özel yetenekleri varsa; sanat, pozitif bilimler, müzik, spor vb gibi bu alanlarda daha ön planda olan liseleri ve koşullarını incelemenizde fayda var.

Amerika’da lise eğitimine başvuruda istenen dil bilgisi yeterliliğini, yurt dışında dil eğitimi alarak başarabilirsiniz. Amerika’da dil eğitimi için, Amerikan dil okullarında genel İngilizce, yarı yoğun İngilizce, yoğun İngilizce programlarında eğitim vermektedir. Her programın ders saati farklılık göstermektedir. Amerika’da dil eğitimi için KAPLAN dil okulları, EC dil okulları BSC dil okulları, Embassy dil okulları, Kings College dil okulları, LSI dil okulları, St. Giles dil okulları, ELS dil okulları, Sprachcaffe dil okulları, UCLA dil okulları en çok tercih edilen Amerika’daki dil okullarıdır.

Amerika’da lise eğitimi planlıyor, küçük yaştaki çocuklarınızın eğitim hayatına kaliteli okullarla devam etmesini istiyorsanız, Amerika’da lise eğitimi fiyatları, eğitim sisteminin detayları hakkında bilgi almak için UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki deneyimli eğitim danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

 

 

INSTAGRAM #unieducomtr