Kanada'da Lise Eğitimi


KANADA’DA LİSE EĞİTİMİ

Kanada’da lise eğitimi dünya çapında  oldukça popüler hale gelmiştir ve Türkiye’den de ülkeye olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde neredeyse her yıl değişiklik yapılan eğitim sistemi, aileleri çocuklarının geleceği konusunda kaygılandırmaktadır. Bu sebeple pek çok aile yurtdışında lise eğitimi konusuna sıcak bakmakta, özellikle Kanada gibi gelişmiş ve güvenli ülkelerde çocuklarının eğitim görmesini arzu etmektedir. Son dönemlerde ülkemizde değişen ekonomik denge, Türk parasının değer kaybetmesi ve Kanada dolar kurunun diğer ülke para birimi kurlarına nazaran düşük olması göz önüne aldığında Kanada’da lise eğitimi, Amerika’da lise eğitimi ve İngiltere de lise eğitimine kıyasla ailelere daha cazip gelmektedir.

Kanada’da lise eğitimi düşünen öğrenciler, isterlerse bir akademik dönem, tüm sene veya bir yıldan daha uzun süre Kanada’ya dil eğitimine gidebilirler. Kanada’da liseler devlet liseleri ve özel liseler olarak ayrılmıştır ancak devlet liseleri ülkemizdeki gibi ücretsiz veya burslu liseler değildir. Devlet liseleri bir kısmının devlet tarafından finanse edildiği, harç ödemeniz gereken liselerdir. Ayrıca Kanada’da lise öğrencileri için burs programları da bulunmamaktadır. Maliyet açısından devlet liselerinin özel liselere göre daha uygundur ancak bir eğitim yılı boyunca eğitim ve konaklama masrafınızın minimum 20.000 Kanada Doları civarında olacağını belirtmemizde fayda bulunmaktadır.

Kanada’da Lise Eğitiminin YÖK Denkliği

Kanada’da lise eğitimine karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken nokta, öğrenci geri döndüğünde aldığı derslerinin ve eğitim aldığı Kanada lisesinin YÖK tarafından denkliğinin sağlanmasıdır. MEB şubelerine başvurarak bunun sağlamasını yapmanız gerekir. Denklik sağlanmayan bir kurumda lise eğitimi alındığında, YÖK alınan dersleri tanımayacak ve öğrenci Türkiye’de yeniden o dersleri almak zorunda kalacaktır. Bu durum hem devlet hem de özel liseler için geçerlidir.

Kanada’da özel liseler de devlet liseleri de aynı kalitede eğitim veren liselerdir. Özel liselerin avantajı, devlet liselerine göre daha fazla uluslararası öğrenci çeşitliliği olması, ekstra aktiviteler sunması ve sanatsal etkinlikleri içinde barındıran okullar olmasıdır. Bazı aileler öğrencilerin okul içerisinde yurtlarda konaklamalarını istediklerinden özel liselere yönelmektedirler. Tek kişilik veya çift kişilik odalarda yurt konaklaması sağlayan özel okullar, böylece öğrencinin disiplinli yaşamasına ve çalışmasına olanak sağlar.

Kanada’da lise eğitimi aynı zamanda öğrencilere hayalini kurdukları yurtdışında üniversite eğitiminin da kapıları açmaktadır. Üniversiteye kabul şartı olan İngilizce engelini lisede aşmış olan öğrenciler, kaliteli bir eğitimle donanımlı bir şekilde mezun olurlar ve böylece pek çok üniversiteye rakiplerinin önünde kolaylıkla girebilirler. Kanada’da üniversite eğitimine devam etmek istediklerinde o ülke şartlarında lise eğitimini aldıkları için okullarının yönlendirmesiyle üniversite kayıt dönemini sağlıklı ve başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Kanada’da Lise Eğitim Sistemi

Kanada’da lise eğitim sistemi Türkiye’dekinden biraz daha farklıdır. Öğrenci Kanada’da bölüm seçmez ancak üniversitede okumak istediği bölüme göre uygun dersleri lise müfredatından alabilir. Bunlar genellikle; bilgisayar bilgisi, İngilizce, sanat, işbirlikçi eğitim, uluslararası diller, rehberlik, sağlık, beden eğitimi, teknoloji, ikinci dil olarak Fransızca, sosyal bilimler ve fen bilimleri gibi bölümlerdir. Bunların her biri kendi içerisinde bölümlere ayrılmakta ve öğrencinin gelecekte seçmek istediği mesleğe göre alt yapısını hazırlamaktadır.

Başvuru, Kabul Şartları ve Maliyetler

Kanada’da lise eğitiminde kabul şartları; 8.sınıf öğrencisi olmak, genel not ortalamasının en az 70 ve üzeri olması, dil yeterliliğine sahip olmak veya sağlamak, varsa okulun ek şartları şeklinde maddelerdir. Kanada’da lise eğitim programlarını okuldan okula şehirden şehre değişmekle birlikte genel olarak yıllık fiyatları 18.000-25.000 CAD arasındadır. Yaşam masrafları ise öğrencinin harcamalarına göre aylık 300-600 CAD arası değişkenlik gösterir. Ayrıca dipnot olarak belirtmekte fayda var ki, öğrencinin Kanada lise diploması almasını istiyorsanız, Kanada kendi diplomasını vermek için minimum 2 yıl Kanada’da lise eğitimi almanızı istemektedir.

Kanada’da lise eğitimi almanın şüphesiz öğrenci için sayısız avantajı bulunmaktadır ancak en önemlisi, eğitim alınan ülkenin yerel diline hâkim olarak mezun olmaktır. Günlük hayatta aynı dili konuşmak, öğrenilen dili hayata uyarlamak, lise eğitimini bu dilde almak öğrenciyi kısa sürede yabancı dil konuşacak hale getirir. Ayrıca Kanada’da ingilizcenin yanı sıra öğrenci diğer resmi dili olan Fransızcayı da ek ders olarak öğrenebilir ve günlük hayatta konuşarak geliştirebilir. Kanada’da konaklama seçeneklerinden bahsedersek, yurt konaklamalarında her milletten yabancı öğrencilerle arkadaşlıklar edinebilir, aile yanı konaklama ile kaldıkları bölgenin kültürünü daha yakından tanıma fırsatı edinirler. Küçük yaşta aileden uzakta farklı bir ülkede eğitim almak öğrencilerin hem öz güvenlerini pekiştirir hem de kişisel sorumluluklar alarak erken yaşta sosyal hayatlarını planlamalarını sağlar.

Kanada’da lise eğitimi ve diğer eğitim seçenekleri hakkında detaylı bilgi almak, Kanada lise okul ücretleri,  yaşam maliyetleri  hakkında sorularınız sorularınız için, UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki deneyimli ve profesyonel eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

INSTAGRAM #unieducomtr