İngiltere'de Üniversite Eğitimi


İNGİLTERE’DE ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

İngiltere’de üniversite eğitimialmak şüphesiz her Türk gencinin hayallerini süslemektedir. Bünyesinde dünya çapında kalitesini ispatlamış yüksek öğretim kurumu bulunduran İngiltere, her yıl yurtdışında eğitim düşünen binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Bu aşamada öğrencilerin istedikleri bölüme ve bütçelerine uygun bir okul seçerek başvuru dönemlerinde işlemlerine başlamaları gerekir.

İngiltere’de eğitim sistemi, ülkemize göre farklılık göstermektedir. İngiltere’de lisans eğitimleri genel olarak 3 yıl sürmekle birlikte, bazı teknik ve tıbbi bölümler 4 yıla kadar uzayabilmektedir. İngiltere’de eğitim yılı üç döneme ayrılmaktadır. Noel tatili, Paskalya tatili ve yaz tatili olan bu tatillerde öğrenciler ülkelerine dönerek ailelerini ziyaret etmeye gelebilir. İngiliz eğitim sistemi öğrencilere eğitim hayatları boyunca hem kaliteli ve dolu bir akademik program sunmakta hem de öğrencilerin mezun olduktan sonra rahat iş bulmalarına yardımcı olmaktadır. Kullandıkları kaliteli eğitim materyalleri, donanımlı eğitmenler, köklü geçmişe sahip okullar ve teknolojik araştırma olanaklarıyla İngiltere üniversiteleri dünyanın her yerinden binlerce öğrenciye kaliteli bir eğitim fırsatı sunmaktadır.

İngiltere’de Üniversitelere Başvuru ve Kabul Şartları

İngiltere’de üniversite eğitimine kabul şartları, ülkemizdekinden biraz farklıdır. Ülkemizde liseden mezun olan öğrenciler İngiltere’nin eğitim sistemine göre yetersiz kaldığından A Level düzeyinde kabul edilmemekte, bu sebeple ilave eğitime ihtiyaçları olmaktadır. Türkiye’de lise eğitimi alıp, İngiltere’de üniversite okumak isteyen bir öğrencinin ilk olarak yeterli seviyede İngilizce bilmesi, ikinci olarak A Level düzeyine gelebilmek için 1 yıl genel lise eğitimini kapsayan üniversite hazırlık – Foundation programına dahil olması gerekir. Birçok üniversite ve eğitim kurumu tarafından verilen Foundation programında başarılı olan öğrenciler diğer şartları da sağladıktan sonra İngiltere’deki üniversitelere başvuru hakkını elde etmiş olurlar. Program boyunca fen bilgisi, sosyal bilgiler ve matematik gibi alanlarda eksikliklerini gideren öğrenciler, Foundation programında başarılı olduktan sonra çoğu üniversiteden kabul alabilirler. Foundation programına katılabilmek için İngiliz üniversiteleri yeterli seviyede İngilizce dil bilgisi istemektedir.

İngiltere’de üniversite eğitimi, sadece lisans değil, tüksek lisans master ve MBA programlarınıda kapsamaktadır. Her bir programa ait başvuru ve kabul şartları değişiklik göstermektedir. Bu programlara başvurmayı düşünürseniz blog yazılarımızı veya konu ile alakalı sitemizde bulunan yazıları okuyarak fikir edinebilirsiniz. İngiltere’de bulunan ofisimiz aracılığıyla UNIEDU yurtdışı Eğitim aracılığıyla İngiltere’de dil okulu, üniversite eğitimine giden öğrenci arkadaşlarımız her türlü desteği sağlamaktayız.

İngiltere’de üniversite eğitimine kabul için istenen IELTS veya TOEFL puanını İngiltere dil okullarında eğitim alarak başarabilirsiniz. İngiltere’de dil eğitimi için, İngiltere dil okullarında genel İngilizce, yarı yoğun İngilizce, yoğun İngilizce programlarında eğitim verilmektedir. Her programın ders saati farklılık gösterir. İngiltere’de dil eğitimi için KAPLAN dil okulları, EC dil okulları BSC dil okulları, Embassy dil okulları, LAL dil okulları, The London School of English dil okulları, International House dil okulları, OHC(Oxford House College) dil okulları, Eurocentres dil okulları, Stafford House dil okulları, Kings College dil okulları, LSI dil okulları, St. Giles dil okulları, ELS dil okulları, Sprachcaffe dil okulları en çok tercih edilen İngiltere’deki dil okullarıdır. İngiltere’de dil eğitimi için en çok; Londra dil okulları, Brighton dil okulları, Oxford dil okulları, Cambridge dil okulları, Manchester dil okulları, Bristol dil okulları, Hastings, dil okulları, Eastbourne dil okulları, Liverpool dil okulları, Leeds dil okulları, Edinburg dil okulları, Canterbury dil okulları, York dil okulları ve Bournemouth dil okulları tercih edilmektedir.

İngiltere’de Üniversite Eğitimi Ücretleri

İngiltere’de eğitim ve yaşam masrafları şehirden şehre ve okuldan okula farklılık göstermektedir. Yıllık olarak 6.000-15.000 Sterlin arası değişen lisans eğitimleri dışında bulunulan şehre göre yıllık 8.000-16.000 Sterlin arası yaşam giderlerini de hesaplamak gerekir. Bu maliyetleri önden düşünmek ve bütçenize uygun bir okul tercihi yapmanız büyük önem taşır. İngiltere’de üniversite eğitimi için başvurularda tek bir okulla sınırlı kalmak başvurunuz onaylanmazsa ortada kalmanıza ve zaman kaybetmenize sebep olabilir. Bu nedenle birkaç başvuru yapıp birinden onay almaya çalışmanızda fayda var. Uygun gördüğünüz okulların bilgi ve başvuru formlarına sahip olup, başvuru dönemlerini kaçırmadan harekete geçebilirsiniz. İngiliz üniversitelerine başvuru şartları ile ilgili maille detaylı bilgi almanız da mümkün. Eğer ki okullar sizden kendi online sınavlarına girmenizi isterse, önden bilgi edinerek sınavlara hazırlanmaya zaman da kazanmış olursunuz. Girebileceğinizi düşündüğünüz üniversitelerin formlarını doldurup başvuru ücretlerini yatırdıktan sonra gerekli belgeleri de hazırlayıp üniversitelere ulaştırmanız gerekir. Başvurduğunuz okullardan birinden kabul alırsanız, bunu belirten bir kabul kâğıdı size gönderilir ve o evrakı da listenize ekleyerek vize almak için müracaat edebilirsiniz.

İngiltere’de Üniversite Eğitimi Esnasında Konaklama Seçenekleri

İngiltere’de üniversite eğitimi alan çoğu öğrenci ilk yıl genelde yurt konaklamasını tercih etmektedir. Özellikle Oxford, Cambridge, Londra gibi öğrenci şehirlerinde yurt konaklaması sosyalleşme ve şehre alışma açısından doğru bir karardır. İsteyen öğrenciler tek kişilik, çift kişilik veya daha fazla kişinin kaldığı odalarda konaklarken, isteyen öğrenciler aile yanı konaklama veya yurt konaklamalarını tercih etmektedir. Her iki opsiyon da öğrencilere yabancı dil pratiği yapma fırsatı tanımaktadır. Böylece eğitim aldığı süre boyunca yaşayarak İngilizcelerini geliştirir ve mezun olduktan sonra akıcı bir şekilde öğrendikleri dili kullanabilirler.

Çok farklı milletten pek çok arkadaş edinebilir ve global bir arkadaş ağına sahip olurlar. İngiltere’de yüksek öğrenime devam etmek istediklerinde, İngiltere’de yüksek lisans için okullarıyla irtibata geçip kabul alabilirler. Geri döndüklerinde ise gerek yüksek öğrenim yaparken gerek iş hayatına atıldıklarında aldıkları kaliteli eğitimle birlikte rakiplerinden bir adım önde olmuş olurlar. İngiltere’de eğitim alırken edindikleri bilgiler, İngiltere’nin onlara kattığı değerler gelecekteki hayatlarına farklı bir açıdan bakmalarını sağlayacaktır.

Pek çok artısıyla İngiltere’de üniversite eğitimi almak şüphesiz hayatınızı şekillendirmenizde ve iyi bir kariyer sahibi olmanızda güzel bir basamak olacak. Bu bağlamda detaylı bilgi için UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki eğitim danışmanlarımızla iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

INSTAGRAM #unieducomtr