Amerika'da Üniversite Eğitimi


AMERİKA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Amerika’da üniversite eğitimi almak her Türk gencinin hayallerini süslemektedir. Bünyesinde binlerce yüksek öğretim kurumu bulunduran Amerika, her yıl yurtdışında eğitim düşünen binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Bu aşamada öğrencilerin istedikleri bölüme ve bütçelerine uygun bir okul seçerek başvuru dönemlerinde işlemlerine başlamaları gerekir. Peki yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrenciler ilk olarak nerden başlamalıdır?

Öncelikle yurtdışında üniversite okumaya karar verdiyseniz, hangi bölümü okumak istediğinizi belirlemeniz gerekir. Bu bölüm bazlı araştırmayı yaparken zevklerinize ve isteklerinize karşılık verebilecek bir şehir belirlemelisiniz. Kalabalık mı yoksa daha sakin bir şehirde mi, metropol veya tatil şehirlerinden birinde mi eğitim almak isterseniz? Tercihi siz yapacaksınız. Sonuçta unutmayın ki eğitiminiz bitene kadar o şehirde kalacaksınız. Diğer yandan yurt dışında lisans eğitimi için şehri belirledikten sonra okulları ve programları karşılaştırabilirsiniz.

Ders programları, eğitim kalitesi, sunduğu diğer imkanlar, konaklama türleri, entegre eğitim programları ve daha pek çoğunu önceden araştırmanızda fayda var. Yurtdışında üniversite okumak için okulların kabul şartlarına ve başvuru dönemlerine de göz atmalısınız. Diğer yandan seçtiğiniz şehrin olanaklarını da araştırmalısınız. İhtiyacınız olacak her şeye sahip mi, güvenli ve huzurlu mu, öğrenci hayatı için ne tür alternatiflere sahip bunların tamamını da önceden bilmenizde fayda var.

Amerika’da Üniversite Eğitimi Süreci

Amerika’da üniversite eğitiminden ve sürelerinden bahsedecek olursak, öğrenim yılı ülkemizdeki gibi eylül ayında başlar ve en geç haziran döneminde biter. Öğrenci Amerika’da lisans eğitimi boyunca okula devamlılık sağlamak zorundadır. Öğrenci Amerikan üniversitelerine kabul edilirken bilgi düzeyi, not ortalamaları, varsa yetenek ve sahip olduğu sertifikalar, referans mektupları ile eğitim ve yaşam giderlerini karşılayabileceğini gösteren belgeler değerlendirmeye alınır. İlk olarak Amerika’da üniversite eğitimi almanın temel şartı yeterli seviye İngilizce dil bilgisidir. Bu nedenle Amerika’da lisans veya yüksek lisans başvurusunda bulunan öğrenciden TOEFL’dan en az 6.0 puan alması beklenir.

Amerika’da lisans eğitimine başvuruda istenen dil yeterliliği skorunu yurt dışında dil eğitimi alarak başarabilirsinizAmerika’da dil eğitimi için, Amerikan dil okullarında genel İngilizce, yarı yoğun İngilizce, yoğun İngilizce programlarında eğitim vermektedir. Her programın ders saati farklılık göstermektedir. Amerika’da dil eğitimi için KAPLAN dil okulları, EC dil okulları BSC dil okulları, Embassy dil okulları, Kings College dil okulları, LSI dil okulları, St. Giles dil okulları, ELS dil okulları, Sprachcaffe dil okulları, UCLA dil okulları en çok tercih edilen Amerika’daki dil okullarıdır. Amerika’da lisans eğitimi ve Amerika’da dil eğitimi için en popüler şehirler; New York, Boston, San Francisco, Los Angeles, San Diego, Chicago, Washington D.C. ve Seattle’dır.

Amerika’da Üniversite Eğitimi için Başvuru ve Kabul Şartları

Amerikan üniversitelerine başvuruda istenen diğer şartlardan bir tanesi; öğrencinin başarılı bir transkript sunmasıdır. Örneğin mühendislik fakültesine başvurmak isteyen öğrencinin hem genel olarak mezuniyet puanı yüksek olmalı hem de matematik ve geometri notları olabildiğince iyi olmalıdır. Pek çok üniversite bu bağlamda en az 10 üzerinden 7.5 ortalama ile mezun olmanızı bekler. Ayrıca öğrencinin hocalar tarafından yazılan referans mektupları, derslerdeki başarı ve okul içerisindeki tutumu anlatan referans mektubuna ihtiyaç vardır. Aynı şekilde neden Amerika’da lisans eğitimi için  istediğiniz bölüm üzerine lisans eğitimi alacağına dair niyet mektubu yazmanız gerekir. Amerika’da üniversite eğitim masraflarınıza dair sponsorunuzun (aile veya yakın kişiler) banka dökümleri ve sponsor olduğuna dair niyet mektubu da ayrıca önem taşır.

Amerika’da eğitim ve yaşam masrafları şehirden şehre ve okuldan okula farklılık göstermektedir. Yıllık olarak 10.000-30.000 dolar arası değişen Amerika lisans eğitimleri dışında bulunulan ülkeye göre yıllık 10.000-20.000 dolar arası yaşam giderlerini de hesaplamak gerekir. Bu maliyetleri göz önünde bulundurarak bütçenize uygun Amerika’da üniversite eğitimi tercihleri yapmanız önem taşır. Tek bir okulla sınırlı kalmak başvurunuz onaylanmazsa ortada kalmanıza ve zaman kaybetmenize sebep olabilir. Bu nedenle birkaç başvuru yapıp birinden onay almaya çalışmanızda fayda var. Uygun gördüğünüz pek çok okulun bilgi ve başvuru formlarına sahip olup, başvuru dönemlerini kaçırmadan harekete geçebilirsiniz.

Amerika’da üniversite okumak için okullardan başvuru şartları ile ilgili maille detaylı bilgi almanız da mümkün. Eğer ki okullar sizden kendi online sınavlarına girmenizi isterse, önden bilgi edinerek sınavlara hazırlanmaya zaman da kazanmış olursunuz. Girebileceğinizi düşündüğünüz üniversitelerin formlarını doldurup başvuru ücretlerini yatırdıktan sonra gerekli belgeleri de hazırlayıp üniversitelere ulaştırmanız gerekir. Başvurduğunuz üniversitelerden birinden kabul alırsanız, bunu belirten bir kabul kâğıdı size gönderilir ve o evrakı da listenize ekleyerek vize almak için Amerika vize başvuru ofislerinde öğrenci vizesine başvurursunuz.

Amerika’da Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları

Amerika’da üniversite eğitimi almak sizlere pek çok artı sağlar. Amerika’da İngilizce eğitimini yaşayarak geliştirir ve mezun olduktan sonra akıcı bir şekilde kullanabilirsiniz. Bulunduğunuz süre boyunca birçok milletten pek çok arkadaş edinebilir ve global bir arkadaş ağına sahip olursunuz. Amerika’da yüksek öğreniminize de devam edebilir, sonrasında isterseniz Amerika’da yaşamaya devam edebilirsiniz. Geri döndüğünüzde ise gerek yüksek öğrenim yaparken gerek iş hayatına atıldığınızda aldığınız kaliteli eğitimle birlikte rakiplerinizden bir adım önde olmuş olursunuz. Eğitim alırken edindiğiniz bilgiler, yaşadığınız ülkenin size kattığı değerler ve sosyal hayatınız döndüğünüzdeki hayatınıza farklı bir açıdan bakmanızı sağlayacaktır.

Pek çok artısıyla Amerika’da üniversite eğitimi almak şüphesiz hayatınızı şekillendirmenizde ve iyi bir kariyer sahibi olmanızda yarar sağlayacak. Bu bağlamda detaylı bilgi için UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki danışmanlarımızla iletişime geçebilir Amerika’da üniversite eğitim fiyatları, eğitim sistemi, başvuru şartları Amerika’da okumak için burs imkanları hakkında bilgi alabilirsiniz.

INSTAGRAM #unieducomtr