Amerika’da Bilgisayar Mühendisliği Okumak

Amerika’da Bilgisayar Mühendisliği Okumak

Amerika’da bilgisayar mühendisliği okumak, ülkenin sunduğu kaliteli programlar, kariyer odaklı iş fırsatları ve verdiği burs seçenekleriyle uluslararası öğrencilere üst düzey eğitim fırsatı vermektedir. Yurtdışında eğitim fikri gün geçtikçe öğrencilerin ilgisini çekmekte; öğrenciler İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya gibi dünyanın en kaliteli eğitim sistemlerini benimsemiş ülkelere yönelmektedir. Özellikle mühendislik alanlarında eğitim planlayan öğrenciler en çok Amerika’yı tercih etmektedir.

Gerek akademik kariyer için gerekse iş hayatında farklı kariyer planları olan öğrenciler için Amerika, mühendislik alanlarında sunduğu çeşitli fırsatlarla öğrencilerin ilgisini çekmektedir. Her yıl sayıları giderek artan bir öğrenci popülasyonuna sahip olan Amerika’da bilgisayar mühendisliği okumak hakkında merak ettiğiniz konulara değinmeye çalışacağız.

  • Amerika’da Bilgisayar Mühendisliği

Amerika’da bilgisayar mühendisliği bölüm içeriğinden bahsedecek olursak; bilgi işlem, donanım, yazılım, tasarım ve portatifle ilgilenen ve bu alanlarla ilgili detaylı bilgiye sahip olup, gelişimini sağlayan mühendislik alanıdır. Bölüm genel olarak; bilgisayar grafik, tasarım, yazılım ve programlama, bilgisayar ağ gelişimi, algoritma yazımı, veri tabanı denetimi, iletişim sistemleri, yapay zekâ çalışmaları ve kullanıcı arayüz eğitimleri gibi konuları içermektedir.

Amerika’da eğitim; güz dönemi, bahar dönemi ve yaz dönemi olmak üzere 3 dönemden oluşur. Bazı üniversitelerde bu dönem ülkemizde olduğu gibi iki dönemdir. Eğitim programları genellikle ilk yıllar teorik eğitim son yıllar pratik ve staj programları şeklindedir.

  • Bölüm Giriş Koşulları

Bölüm giriş koşulları, Amerika’da eğitim planlayan öğrencilerin ilk dikkat etmeleri gereken konudur. Amerika’da eğitim almak istedikleri eğitim kurumunun başvuru tarihlerini göz önünde bulundurarak doğru zamanda eksiksiz başvuru sağlamaktır. Bazı eğitim kurumları genel giriş şartları dışında kendi düzenledikleri sınavlara öğrencileri tabii tutabilir. Bunlar arasında; MIT, Stanford, Harvard, Caltech gibi prestijli eğitim kurumlarından bazılarını sıralayabiliriz.

Amerika’da bilgisayar mühendisliği okumak isteyen öğrencilerin ilk olarak sayısal notlarının lise döneminde yüksek olması gereklidir. TOEFL’dan en az 5.5 ortalamayla başvuru kabul eden eğitim kurumları, öğrencileri başarı durumlarına ve yüksek not ortalamalarına göre sıralamaktadır. Bu nedenle gerekli evrakları; yeterli seviye İngilizce dil skoru, üniversitedeki hocalardan alınan en az 3 adet referans mektubu, mezuniyet belgesi, transkript ve eğitim için yeterli meblağda finansal durumu destekleyen belgeler olarak sıralayabiliriz

  • Kariyer Planlama

Amerika’da bilgisayar bilimleri üzerine kariyer planlaması yapan öğrenciler için hem akademik hem iş alanında pek çok alternatif bulunmaktadır. Özellikle teknoloji alanında dünya devi olan Amerika, Silikon Vadisi ve içerisinde yer alan uluslararası firmalar nedeniyle teknoloji ve bilgisayar bilimleri üzerine eğitim düşünen öğrencilerin ilk tercih ettikleri ülkedir. Amerika’da lisans ve yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler, yarı zamanlı olarak çalışabilmekte ve böylece iş hayatına öğrencilik dönemlerinden itibaren atılmaktadır.

Mezun olduktan sonra da öğrencilere iş arama izni verildiğinden, bilgisayar mühendisliği lisans veya yüksek lisans mezunu öğrenciler staj, sözleşmeli, sözleşmesiz gibi şekillerde çalışma imkanları bulabilirler. Amerika, bilgisayar mühendisliği alanında kariyer düşünen öğrenciler için en ideal ülkedir. Apple, Google, Facebook, IBM, Microsoft, Dell, İntel gibi dünya devi markaların ana üslerinin yer aldığı ülkede, uluslararası firmalarda kariyer hedefleyen öğrenciler bu ve benzeri şirketlerde kariyer fırsatlarını değerlendirmektedir.

  • Yüksek Lisans Programları

Amerika’da bilgisayar mühendisliği üzerine yüksek lisans programlarına katılmak isteyen öğrencilerin sayısı bir hayli fazladır. Bu alanda programlar 2 yıl sürmekte ve öğrenciler kredileri daha erken tamamladıklarında daha kısa da sürebilmektedir. Silikon Vadisi’nin yer aldığı Amerika’da yüksek lisans mezunu öğrenciler dünyaca ünlü global şirketlerin birinde kariyer hedefleyebilir ve Amerikan rüyasını yaşayabilirler. Yine dünyaca ünlü CEO’lar bilgisayar mühendisliği yüksek lisans eğitimleri için Amerika’yı tercih etmişlerdir.

Bunlar arasında; Sergey Brin, Gordon Moore, Satya Nadella gibi isimleri sıralayabiliriz. Dünyanın en kaliteli eğitim programlarına sahip olan Amerika’da yüksek lisans eğitimi için gerekli belgeleri; lisans diploması, transkript, üniversiteden kabul belgesi, dil yeterlilik belgesi, referans ve niyet mektupları olarak sıralayabiliriz.

  • Eğitim Alınabilecek Üniversiteler

Amerika’da bilgisayar mühendisliği okumak için öğrencilerin eğitim alabilecekleri üniversiteler oldukça meşhurdur. Dünyanın en kaliteli eğitim programlarına sahip olan ülkede en çok tercih edilen üniversitelerin başında Harvard Üniversitesi gelmektedir. 140’dan fazla ülkeden yüzlerce uluslararası öğrenciye hizmet veren kurum, her yıl öğrencilerin eğitimleri için 150 milyon dolardan fazla harcama yapmaktadır.

Lawrence Teknoloji Üniversitesi de köklü tarihi ve alanında uzman akademisyenleriyle, bilgisayar mühendisliği lisans ve yüksek lisans alanlarında en çok tercih edilenler arasındadır. Princeton Üniversitesi, Amerika’nın en eski 4.üniversitesi olup, 1746’dan günümüze taşıdığı deneyim ve birikimle bilgisayar mühendisliği bölümünde dünyanın en iyileri arasındadır. Alanında Nobel ödüllü akademisyenlerin eğitim verdiği okul, öğrencileri destekleyici ödül ve burs programlarıyla da dikkat çekmektedir.

Sizde Dünya’ya başka bir açıdan bakmak, geleceğinizden ayrıcalık yaratmak istiyorsanız. Amerika’da eğitim alarak Amerikan rüyasını yerinde görmek için UNIEDU Yurtdışı Eğitim danışmanlık bünyesindeki eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Hayallerinizi Ertelemeyin.

INSTAGRAM