Fransa'da Yaz Okulu


Fransa’da Dil Eğitimi

Fransa’da dil eğitimi, Fransızcayı yurt dışında öğrenmek isteyen öğrenciler için akla gelen ilk tercihtir. Fransa, Batı Avrupa'da yer almasına karşın dünyanın birçok bölgesinde denizaşırı toprakları mevcuttur. Dünya üzerinde 33 ülkenin resmi dil olarak konuştuğu Fransızca, Fransızlar tarafından kutsal, değerli bir dil olarak kabul edilmektedir.

Fransa, Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine ev sahipliği yapmaktadır ve Fransızca, Avrupa Birliği resmi dillerinden bir tanesidir. Tüm bu özellikler Fransızcanın uluslararası ticaret ve ülkeler arasındaki siyasette ne kadar önemli bir dil olduğunu kanıtlamaktadır.

Fransa’da Yaz Okulları

Fransa’da Yaz okullarını tercih eden  öğrenciler, hem Fransızca öğrenip hem de edindikleri çevre ile pratik yaparak  dil becerilerini daha etkin bir biçimde geliştireceklerdir.

Fransa’da yaz okulları için Paris ve Nice şehirlerinden birini tercih etmeniz gerekmektedir.

Şehir Seçimi

Fransa’da dil eğitimi için şehir seçimi için Paris, Amboise, La Rochelle gibi şehirler dil eğitimi alabileceğiniz alternatiflerdir. Bu seçenekler arasında en popüler olanı tabi ki Paris’tir. Paris, baş döndürücü atmosferi, zengin tarihi ile Fransız kültürünü derinlemesine yaşayıp görebileceğiniz müthiş fırsatlar sunan bir şehirdir. Amboise, tarihi dokusunu korumuş, Paris’e kıyasla daha sakin bir şehirdir. 

La Rochelle, Bay Körfezi kıyısında bulunan tarihi bir liman kentidir. Paris, Fransa’da dil okullarının en fazla olduğu şehirdir. Romantik ve hareketli bir şehir olan Paris’te ulaşım ağı çok gelişmiştir. Metro, otobüs, deniz otobüsleri, bisiklet ile çok rahat ulaşım sağlanabilir.

Fransa, resmi olarak laik bir ülke olmasına rağmen 88% Katolik ve 5% Müslüman olan halk bulunmaktadır. Ülke, 26 yönetim bölgesine bölünmüştür. Türkiye ile Fransa arasında uçak yolculuğun yaklaşık 4 saat sürmesi, Fransa’yı dil eğitimi konusunda cazip hale getirmektedir.

Neden Fransa’da Dil Eğitimi

  • Fransızca, Dünya’da İngilizcenin ardından ikinci en çok konuşulan ve öğrenilen dildir. Dünya genelinde 200 milyonun üzerinde kişi Fransızca konuşmaktadır.
  • Fransızca iş hayatı için çok önemli bir dildir. İngilizce bilmenin yanında Fransızca bilmek kariyerinizde büyük fark yaratır. Fransa ve Fransızca kullanılan diğer ülkelere (Kanada, İsviçre, Belçika ve Kuzey Afrika ülkeleri) ait pek çok firmanın Türkiye bazlı operasyonlarında işe alım sürecinde İngilizce yanında Fransızca bilgisi de istenmektedir.
  • Fransa, Avrupa Birliği Kurucu üyelerindendir. Fransa, Schengen alanındadır. Bu nedenle öğrenciler, dil eğitimlerine devam ederken hafta sonları, Schengen alanında bulunan ülkeleri tekrar vizeye başvurmaksızın rahatlıkla gidip gezebilirler.
  • Kariyer planlamasında Fransızca çok önemli bir avantajdır.
  • Bir kültür dili olan Fransızcayı bilmek, dünya kültür sanat eserlerinin orijinal halini okuyup, o büyülü atmosferin tadına erişme imkanı tanımaktadır.
  • Fransızca ile İsviçre, Kanada ve pek çok Afrika ülkesine yapacağınız turistik gezilerde hiç zorluk çekmeden iletişim kurabilirsiniz.

Tüm bunlara sahip olma şansına çok yakınsınız. Fransızcayı ülkemizde kaliteli ve etkin şekilde öğrenmek, İngilizce ve Almancayı öğrenmek kadar geniş yelpazede seçenek hakkı sunamamaktadır.

Alınan eğitimin kalitesi, eğitimi veren kişilerin ne kadar Fransızca öğretebileceği sürekli kafalarda soru işaretleri bırakmaktadır. Tecrübelerimizle biri dili öğrenmenin en etkili yöntemi o dili anavatanında öğrenmektir diyebiliriz. Fransızca öğrenmek isteyen arkadaşlarımıza da Fransa’da dil eğitimi almalarının daha doğru bir tercih olduğunu Fransızcayı Fransa’da öğrenmelerini tavsiye ederiz.

Fransa’da Yaşam

Fransa’da yaşam, Dünya tarihi için büyük öneme sahip olan Fransız devrimi ile ülkede demokrasi güçlenmiş adalet, eşitlik hak, hukuk kavramları güvence altına alınmıştır. Refah düzeyi en yüksek ülkelerden biridir. Başkenti Paris olan Fransa’da ülke ekonomisinin büyük kısmı sanayi ve turizmden beslenmektedir. Ülkede üç çeşit iklim yaşanır. Bunlar Akdeniz, okyanus ve karasal iklimdir. Fransa ‘da genel olarak ılıman iklim hakim olup kışlar çok soğuk geçmez yazlarda çok sıcak olmaz.

Fransızlar, milli aidatlarına hassasiyet gösteren kültürlerine ve dillerine bağlı bir millettir. Yabancılarla iletişimlerinde İngilizce bilseler dahi Fransızca konuşmayı tercih ederler. Bu özellikleri Fransa’da dil eğitimi almak isteyen kişilerin dili daha hızlı öğrenmelerini sağlayacaktır.

Fransa’da dil eğitimi alırken yaşam giderleri Avrupa ülkelerine kıyasla biraz daha yüksektir. Büyük şehirlerde yaşayanların yaşam maliyetleri, küçük şehirlerde yaşayanlara göre daha fazladır. Bir öğrencinin aylık yaşam maliyeti 800-1000 Euro arasındadır.

Fransa’da Konaklama Seçenekleri

Fransa’da dil eğitimi için gelen öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama seçeneği aile yanı konaklamadır. Aile konaklamaları yarım pansiyon veya tam pansiyon şeklinde tercih edilebilir. Daha önce yurtdışında uzun süre kalmamış öğrenciler için, aile yanı konaklamayı öneririz.

Ülkede, şehirden şehire konaklama seçenekleri ve ücretleri değişiklik göstermektedir. Diğer bir konaklama şekli ise öğrenci yurtlarıdır. Öğrenci yurtları oldukça konforlu bir konaklama sunmaktadır. Fransa’da uzun süre kalacak öğrenciler, arkadaşlarıyla birlikte ev tutarak da konaklama imkanı bulabilir. Ev kiralamak daha ekonomik bir tercih olabilir.

Fransa’da yaşam giderleri diğer ülkelerle karşılaştırıldığında bir hayli düşüktür. Fransa’da eğitim alan bir öğrencinin yaşam masrafları aylık ortalama 450 Euro civarındadır.

Fransa’da dil eğitimi planlayan öğrencilerimize UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki eğitim danışmanlarımız bütün aşamalarda profesyonel destek sunmaktadır. Sizde Fransa’da Fransızca öğrenmek ve kariyer hayatınızda bir fark yaratmayı düşünüyorsanız bizimle iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

INSTAGRAM #unieducomtr