İngiltere'de Lise Eğitimi


İNGİLTERE’DE LİSE EĞİTİMİ

İngiltere’de lise eğitimi, ülkemizde her geçen yıl daha da pahalı hale gelen özel okul ücretleri ile eşdeğer rakama alınabilmektedir. Ortalama ücretleri 10.000-15.000 Sterlin arasında değişen İngiltere’deki özel okullar ve devlet okullarında eğitim almak, öğrencilerin hayalini kurdukları yurtdışındaki prestijli üniversitelerde eğitim almanın da kapılarını açmaktadır. Yurtdışında üniversite eğitimi kabul şartı olan İngilizce yeterliliğini, lise eğitimi alırken aşmış, kaliteli bir eğitimle donanımlı bir şekilde mezun olmuş öğrenciler ayrıca dünyadaki birçok üniversiteden rakiplerinin önünde kolayca kabul alabilirler.

Çağımızda eğitime duyulan ihtiyaç ve eğitim alma yaşı günden güne erken yaşlara çekilmektedir. Ülkemiz eğitim sistemindeki değişiklikle, önceki sisteme göre daha ufak yaşta eğitime başlayan ve dörtlü sisteme ayak uyduramayan çoğu öğrenci okula adapte olamamaktadır.  Bu olumsuzluklar aileleri çocuklarının eğitimleri için yurtdışında eğitim seçeneğine yönlendirmiştir. Gelecekte kariyer sahibi bireyler yetiştirmeyi hedefleyen aileler, böylece öğrencilerin yurtdışında eğitim alma yaşını lise başlangıcına kadar indirmiştir. Gelişmiş iletişim teknolojileri sayesinde uzak mesafelerde dahi çocuklarıyla rahatça konuşup-görüşebilen aileler, öğrencilerin yurtdışında lise eğitimi almasını istedikleri ülke seçiminde özellikle İngiltere’ye çok fazla rağbet göstermektedir. İngiltere’nin bu kadar çok talep görmesinin nedenleri arasında İngiltere’de lise eğitiminin dünya tarafından kabul edilen kalitesi, İngiltere ile Türkiye arasındaki uçuş yolculuğunun kısa sürmesi ve uçuş için kolay bilet bulunabilir olmasıdır.

Çağımızın değişen ihtiyaçlarına göre artık bir yabancı dil bilmenin yeterli olmadığı kabul edilir hale gelmiştir, pek çok aile yabancı dil eğitimi ve lise eğitimi için çocuklarını yurtdışında eğitime yönlendirmektedir. Küçük yaşta yurtdışında lise eğitimi alan öğrenciler aynı zamanda bulundukları ülkenin kültürünü ve dilini de öğrenerek, üniversiteye başlamadan rakiplerinden daha donanımlı olurlar. Yurtdışında eğitimin ülkemizdeki eğitimden daha kaliteli ve daha modern eğitim metotlarıyla verildiği düşünüldüğünde, eğitimini yurtdışında tamamlayan öğrenciler, ülkelerine geri döndüklerinde liseyi Türkiye’de bitiren öğrencilerden daha bilgili ve daha yetkin biçimde üniversite eğitimine başlamış olurlar. Nitelikli eğitmen kadroları, öğrenci odaklı eğitim sistemi, interaktif eğitim materyalleri ve her türlü kaynağa sınırsız ulaşabilecekleri kütüphaneleriyle İngiltere’de lise eğitimi alırken hem İngilizcelerini geliştirecek hem de öğrendikleri dili günlük hayatta pratiğe dökerek dile sağlam bir temel atmış olacaklar.

İngiltere’de Lise Eğitimine Başvuru ve Kabul Şartları

İngiltere’de lise eğitimi kabulu için istenen IELTS veya TOEFL puanını İngiltere dil okullarında eğitim alarak başarabilirsiniz. İngiltere’de dil eğitimi için, İngiltere dil okullarında genel İngilizce, yarı yoğun İngilizce, yoğun İngilizce programlarında eğitim verilmektedir. Her programın ders saati farklılık gösterir. İngiltere’de dil eğitimi için KAPLAN dil okulları, EC dil okulları BSC dil okulları, Embassy dil okulları, LAL dil okulları, The London School of English dil okulları, International House dil okulları, OHC(Oxford House College) dil okulları, Eurocentres dil okulları, Stafford House dil okulları, Kings College dil okulları, LSI dil okulları, St. Giles dil okulları, ELS dil okulları, Sprachcaffe dil okulları en çok tercih edilen İngiltere’deki dil okullarıdır. İngiltere’de dil eğitimi için en çok; Londra dil okulları, Brighton dil okulları, Oxford dil okulları, Cambridge dil okulları, Manchester dil okulları, Bristol dil okulları, Hastings, dil okulları, Eastbourne dil okulları, Liverpool dil okulları, Leeds dil okulları, Edinburg dil okulları, Canterbury dil okulları, York dil okulları ve Bournemouth dil okulları tercih edilmektedir.

Öğrenciler, İngiltere’de üniversite eğitimine devam etmek istediklerinde, o ülke şartlarında lise eğitimi aldıkları için okullarının yönlendirmesiyle üniversite kayıt dönemini sağlıklı ve başarılı bir şekilde gerçekleştirirler. İngiltere gibi kaliteli eğitime ve gelişmiş alt yapıya sahip bir ülkede lise eğitimi aldıklarında, her milletten arkadaş edinebilir ve farklı kültürlerle iç içe olabilirler. Böylece küçük yaşlarda gelecekte kurulacak uzun soluklu dostlukların adımını atmış, şimdiden kendilerine global bir ağ örmüş olurlar.

İngiltere’de lise eğitimini tamamlayan öğrenciler GCSE (General Certificate of Seconary Education) denilen bir sınava tabi tutulur ve aynı isimli belge ile mezun olurlar. GCSE belgesi ülkemizdeki lise diplomasına denk sayılır. İngilizce, fen bilgisi, matematik, coğrafya, sanat, fotoğrafçılık, medya gibi derslerin yanı sıra seçmeli ek dil derslerini de kapsayan bir sınavdır. Öğrenciler yaklaşık 16-17 yaşlarına geldiklerinde İngiltere’de zorunlu 11 yılık eğitimlerini bitirmiş olurlar ve sonrasında A Level eğitim denilen eğitim aşamasına geçerler. Bu aşama yaklaşık 2 yıl sürer ve öğrenciler üniversitede okumak istedikleri bölümle ilgili dersler alırlar. Bu sistem ülkemizdeki sayısal, sözel, eşit ağırlık tercihlerine benzemektedir ancak öğrenci seçtiği derslerle alakalı bir bölüm okumalı veya okumak istediği bölüme uygun dersleri A Level aşamasında almalıdır. Türk öğrenciler İngiltere’de lise aşamasında GSCE için 14, A Level için 16 yaşında olmalıdır. Ayrıca yeterli İngilizce seviyesine sahip olmayan öğrenciler en az bir sene dil eğitimi almalıdır.

İngiltere’de Lise Eğitimi Veren Kurumların Çeşitliliği

İngiltere’de dört farklı türde lise bulunmaktadır. Bunlardan ilki özel lise hazırlık okullarıdır. 8-13 yaş arası öğrencileri lise yerleşme sürecine hazırlayan bu kurumlar, genelde lise kampüsleri içerisinde eğitim vererek öğrencinin sürece adaptasyonunu sağlar. Özel gündüz liseleri, devletten bağımsız olarak hizmet veren kaliteli liselerdir. Daha masraflı olan bu liseler, geniş müfredatı kaliteli eğitim sistemi ve deneyimli kadrosuyla yabancı öğrencilere de hizmet vermektedir. Devlet kolejleri 16-19 yaş arası öğrencilere devlet desteği ile hizmet vermektedir. Bu okullar çok başarılı öğrencileri kabul etmekte ve kaliteli eğitimi ile üniversiteye kabul oranı en fazla olan okullardır. Gündüz okulları ve yatılı devlet liseleri ise, Türk öğrenci kabul etmeyen kolejlere göre daha uygun maliyetleri olan liselerdir.

İngiltere’de lise eğitimi oldukça zorlu ve emek gerektiren bir süreçtir. Çocuğunuz sonrasında İngiltere’de üniversite de hayal ediyorsa, lise aşamasından dil sorununu hallederek kaliteli üniversitelerin birinden kabul alma oranı daha yüksek olacaktır. Bu aşamada profesyonel danışmanlığımız için UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

INSTAGRAM #unieducomtr