Malta'da Dil Eğitimi


MALTA’DA DİL EĞİTİMİ

Malta’da dil eğitimini tercih eden öğrenciler genelde İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya ve İrlanda’dan sonra özellikle yaz aylarında çok fazla Malta’ya yönelmektedir. Malta, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan Avrupa’nın küçük ama sevimli Akdeniz ülkelerinden biridir. Özellikle yazın nüfusunu katlayan Malta, son yıllarda dil eğitimi konusunda da dünyanın her yerinden öğrencileri ağırlamaktadır. Bunun başlıca sebepleri, harika coğrafyası, diğer ülkelere göre olan yakınlığı ve maliyet açısından yaşam giderlerinin uygun olmasıdır.

Malta, uzun dönem İngilizlerin boyunduruğunda kaldığından İngiliz alt yapısını benimseyen düzenli ve planlı şehirciliğe sahip bir ülkedir. Her ne kadar yerel dili Malta’ca olsa da halkın hemen hemen hepsi akıcı ve anlaşılabilir bir şekilde İngilizce konuşulmaktadır. Halkın iletişim için İngilizceyi seçmesinden ötürü, ülkede devletin de teşvikleriyle özellikle son 15 yılda pek çok dil okulu açılmış ve İngilizce eğitimine başlanmıştır.

Malta’da Dil Eğitiminin Avantajları

Malta’da dil eğitimini çekici kılan zincir dil okullarının da Malta’ya peş peşe şubeler açmasıdır. Türkiye’den uçakla 3 saatlik mesafede oluşu, Türkiye ile arada sadece 1 saat zaman farkı bulunması da özellikle ilk kez yurtdışına çıkan Türk öğrencilerin tercih sebeplerinden birkaçını oluşturur.

Malta’da dil eğitimi fiyatları, yurtdışında dil eğitimi isteyen öğrencilere çok cazip gelmektedir. Eski İngiliz sömürgesi olan şehrin her yerinde İngiliz kültürünün izlerini görmeniz mümkün. Turizm ve dil okullarının ekonomisine çok şey kattığı Malta, her şehriyle gelen turistleri ve öğrencileri büyülemektedir. Turizm şehri olan St.Julians, ülkenin merkezi denilebilir. Pek çok dil okulu da St. Julians’da bulunur. Ayrıca Slima, Griza, Valetta ve Gozo’da diğer önemli şehirleridir.

Malta’da Dil Eğitimi Esnasında Görülecek Yerler

Malta’nın başkenti Valetta, pek çok görülmesi gereken müze, kilise ve yapıyı içinde bulundurmasıyla turistlerin ilk uğrak yeri olmuş durumdadır. Game of Thrones’ la ünlenen Üst Kışla Bahçeleri, Saint George Meydanı ve Saint John Katedrali bunlardan sadece birkaçıdır. Tarihle iç içe olmayı sevenler için Valetta, üç şehirler olarak geçen Vittoriosa, Cospicua ve Senglea’ya yakınlığıyla bu bölgelerdeki müze ve kiliseleri görmenize olanak sağlar.

Malta’nın en sessiz şehirlerinden biri de Mdina’dır. Etrafı büyük surlarla çevrili, her sokağı buram buram tarih kokan bu şehir Malta’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinir. Mdina Katedrali bu eski tarihi inceleyebileceğiniz yapılardan biridir. Turkuaz deniziyle ünlü Malta’nın balıkçı kasabası Marsaxlokk ise, birbirinden renkli tekneleri ve balıkçı restoranlarıyla size bir renk cümbüşü yaşatacaktır. Şehrin bir diğer adası olan Gozo Adası’da görülmeye değer koyları, Golden Bay, Mellieha Bay gibi meşhur plajlarıyla yüzme molaları verebileceğiniz harika bir yerdir. Denize baktığınızda rahatça dibini görebilir, kumsallarına hayran kalabilirsiniz.

Malta’da yaklaşık 30’a yakın dil okulu vardır. Bu okullarda İngilizce dil eğitiminin yanı sıra özel amaçlara yönelik tasarlanmış farklı programlar da bulunmaktadır. Genel İngilizce, yoğun İngilizce, akademik dönem, sınav hazırlık kursları (TOEFL, IELTS), birebir programlar, iş İngilizcesi, yaz okulu gibi pek çok program öğrencilerin talep ve isteklerine göre sunulmaktadır. Malta’da bu programlardan birinde eğitim en az 2 hafta, en fazla 52 hafta olarak verilmektedir. Vize sürecinde öğrenciler 90 güne kadar eğitim aldıklarında VFS Global aracılığıyla Schengen vizesine başvururlar, 90 gün eğitimin üstünde ise Malta öğrenci vizesine başvuru yapmaları gerekir.

Malta’da dil eğitiminin sizler için pek çok avantajı vardır. Türkiye’ye birkaç saatlik mesafede eğitim alabilir, ailenizi özledikçe rahatça gidip geri gelebilirsiniz. Maltaca konuşulması sizi yanıltmasın, İngilizce Maltacadan daha yaygın konuşulan bir dildir. Şehir, İngiliz kültürüne dair pek çok izler taşır. Böylece şehrin geçmişini de inceleyebilirsiniz. Turistik bir bölge olması ve muhteşem denizi, özellikle yaz aylarında hem dil eğitimi alıp hem harika bir tatil fırsatı yakalamanıza olanak sağlar. Ayrıca sahip olduğu pek çok tarihi yapı da görülmeye değer diğer güzelliklerindendir. Amerika, İngiltere, Kanada gibi ülkelere göre daha ucuz ve yaşam maliyetlerinin düşük olması, eğitiminizi alırken maddi olarak çok zorlanmamanızı sağlar. Bu şehirde her kültürden insanlarla tanışabilir, tanıştığınız her insandan yeni bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Siz de yaz tatilinizi Akdeniz’in incisi Malta’da dil eğitimi alarak değerlendirmek istiyorsanız, gerek Malta’daki dil okulları ve programları üzerine gerekse okul seçimi ve başvuru prosedürü ile ilgili danışmanlığımız için alanında deneyimli UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki deneyimli eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

INSTAGRAM #unieducomtr