İtalya’da Dil Eğitimi


İtalya’da Dil Eğitimi

İtalya’da dil eğitimi, İngilizcenin yanı sıra ikinci bir dil bilmek isteyenler için güzel bir alternatif haline gelmiştir. İtalyanca, dünyada her geçen gün daha çok kişi tarafından öğrenilmek istenen bir dil haline gelmiştir. Türkiye’de birçok kurum ve kuruluş İtalyanca eğitimi vermektedir. Bu kurum ve kuruluşlar pratiklik açısından öğrencilere yeterli imkânı verememektedirler.

İtalyanca, Dünya üzerinde 65 milyon insan tarafından ana dil olarak konuşulmaktadır. İtalya’da ve İsviçre'nin güneyindeki Ticino kanton bölgesinde bulunan halk bu sayının büyük oranını oluşturur. İtalya’da nüfusun yüzde 92’sini İtalyanlar oluşturmaktadır. Kalan yüzde 8'lik kısım Arnavutlar, Çinliler Romenler, Ukraynalılar, Asyalılar ve Latin Amerikalılardır.

İtalya’da Dil Eğitimi ve İtalya

İtalya, Güney Avrupa’da yer alan bir yarımada ülkesidir. Başkenti Roma olan ülke Fransa, Avusturya, İsviçre ve Slovenya ile sınır komşusudur. Vatikan ve San Marino İtalyan topraklarında bulunan ülkelerdir. İtalya’da genelde Akdeniz ikliminin etkisi görülür.

Yabancı bir dili en iyi o dilin anavatanında öğrenebilirsiniz diyerek sizi İtalya’da İtalyanca öğrenmeye çağırıyoruz. Milano, Roma, Floransa gibi şehirler İtalya’da dil eğitimi için popüler şehirlerin başında gelmektedir.

İtalya’da İtalyanca Öğrenmenin Avantajları

 • İtalyancayı, İtalya’da öğrenmek en doğru yoldur. Türkiye’de İtalyanca eğitim veren kurslar öğrencilerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamamaktadır. Öğrenciler dili gramer olarak öğrenebilir ancak pratik yapılmadığında sıkıntılar yaşanacaktır. Bu nedenle bir dil en doğru şekilde ancak o dilin anavatanında öğrenilir.
 • İtalyanca, dünyada insanlar arasında ikinci dil olarak en çok öğrenilmek istenen dillerden biridir. Her yıl milyonlarca insan İtalyanca dil eğitimi almak için İtalya’ya gitmektedir.
 • İtalyanca, sohbet ederken kulağa hoş gelen, sürükleyici bir dildir. Dilin kendine has melodik bir yapısı bulunmaktadır. İtalyancayı İtalyanlarla sürekli pratik yaparak öğrendiğinizde aksanınızdaki adaptasyon ile dünyanın en güzel dilini daha iyi anlamış olursunuz
 • İtalya, Avrupa Birliği ülkesidir. Bu nedenle İtalyancada AB kurumlarında konuşulan resmi dillerdendir.
 • İtalya, Dünya mirasına sanat, tarihi yapılar, edebiyat alanlarında katkı sağlamış ülkelerin başında gelmektedir.
 • Dünya moda devlerinin merkezi Milano’da eğitim alabilir, İtalyan kültürünün sizi baştan çıkarmasına tanıklık edebilirsiniz.
 • İtalya, dünyanın en zengin ekonomilerinden birine sahiptir. Ticari ilişkileri dünya ülkeleriyle üst seviyededir. İş hayatlarında fark yaratmak isteyen öğrenciler için İtalya’da İtalyanca öğrenmek harika bir ayrıcalıktır.
 • İtalya’da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler, hem dil pratiği yapma imkanı bulur, hem de almış olduğu eğitim öğrencilerin kişisel gelişimine katkı sağlar.
 • İtalya’da Dil Eğitimi alacak olan öğrenciler, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen diğer öğrencilerle arkadaşlık kurarak, sosyal anlamda kendilerini geliştirip, farklı kültürleri tanıma şansına sahip olurlar.
 • İtalyanca, Romans dillerinden bir tanesidir. İtalyancayı öğrenen kişiler başka Romans dilleri olan Portekizce, Fransızca, İspanyolca gibi dilleri çok çabuk öğrenebilir.
 • Coğrafi konum olarak, İtalya ülkemize uzak mesafede değildir. Yaklaşık 2 saat uçak yolculuğuyla İtalya’ya ulaşılabilir.

İtalya’da Sosyal Yaşam

 • İtalya’da Akdeniz ikliminin hâkimdir ve coğrafi konumundan dolayı dünyanın her yerinden milyonlarca insan yaz turizmi için ülkeyi ziyaret etmektedir.
 • İtalya, Avrupa Birliği üyesi bir ülke ve NATO üyesidir. Schengen alanı içindedir. Dolasıyla İtalya’da İtalyanca öğrenmek için gelen öğrenciler,  diğer Avrupa Birliği üyesi ülkeleri sahip olacakları vize ile rahatlıkla gezip görme imkanına sahiptirler.
 • Rönesans’ın başlamış olduğu ülke, sanattan bilime, bilimden mimarlığa, mühendisliğe çoğu alanda kendini kanıtlamış bir kültür ülkesidir. İtalyanlar konuşurken işaret dillerini çok fazla kullanan, cana yakın, anlayışlı insanlardır.
 • Çoğu ülkede olduğu gibi İtalya’da kuzeyden güneye, bölgeden bölgeye kültür, dil ve gelenek görenek farklılıkları bulunmaktadır.  Roma, Milano, Venedik, Floransa gibi kuzeyde bulunan şehirler, güneyde bulunan Napoli, Sicilya gibi şehirlere oranla ekonomik olarak daha refah düzeyinde, daha kültürlü, birikimlidir.
 • İtalya’ da birbirinden ünlü şehirleri; modanın merkezi kabul edilen Milano’yu, dizilere, filmlerde romantizm ve aşkın başkenti Roma’yı, kültür ve sanatla donatılmış Floransa’yı gezip görebilirsiniz.
 • İtalyan mutfağı, kökeni MÖ 4. yüzyıla kadar dayanan muazzam bir mutfaktır.  İtalya bir Akdeniz ülkesi olduğu için deniz ürünleri mutfakta ağır basmaktadır. Ayrıca dünyaca ünlü çeşit çeşit pizzaları, makarnaları, tatlıları ile görülüp eğitim alınası bir ülkedir.
 • İtalya’da şehir ulaşım ağı gelişmiş olup diğer Avrupa şehirlerine kıyasla daha ucuzdur. Yerel halk genelde treni tercih etmektedir.

İtalya’da Dil Eğitimi Alabileceğiniz Şehirler

Roma

Katolik mezhebinin yönetim merkezi Vatikan Roma’dadır. Roma Hem İtalya’ya hem de Vatikan’a başkentlik yapmaktadır. Aşk denilince insanların aklına Roma gelmektedir, Tersten okunduğunda AMOR (İtalyanca AŞK) anlamına gelen ROMA’da dünyanın en bilindik yapılarından Trevi Çesmesi yani Aşk Çeşmesi bulunmaktadır. Ayrıca Roma İtalya’nın en kalabalık şehridir ve yerel halkın çoğu İngilizce bilmektedir. İtalya’da dil eğitimi ücreti en fazla harcayacağınız lokasyondur.

Milano

Milano, 1,5 milyona yakın nüfusu ile İtalya’nın ikinci büyük kalabalık şehridir. İtalya’nın kuzeyinde yer alan Milano, modaya yön veren, dünyanın en lüks şehirlerinden biridir. Milano Moda Haftasında alışveriş çılgınlığını yaşamak ve düzenlenen festivallere katılmak amacıyla Milano’ya gelen turist sayısı her geçen gün artmaktadır. Şehir moda ve otomotiv sektöründen büyük gelir elde etmektedir.

Diğer şehirlerde olduğu gibi Milano’da da ulaşım oldukça düzgün ve gelişmiştir. Şehir içi ulaşımda otobüs ve trenle ulaşım oldukça konforludur.

Floransa

Rönesans’ın merkezi Floransa, kültürü ve mimarisiyle baş döndüren ünlü bir İtalyan şehridir. Leonardo da Vinci, Michelangelo, Dante gibi dünyaca ünlü yazarların, şairlerin eserlerini oluşturduğu İtalya’nın kuzeyin de bulunan bir kültür ve turizm şehridir.

Şehirde ulaşım çok oldukça kolaydır. Küçük bir şehir olduğu için ulaşım oldukça rahattır hatta şehri yürüyerek gezebilirsiniz.  Bisikletle çok rahat gezebileceğiniz şehirde, otobüs, tramvay gibi toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

İtalya’da dil eğitimi düşünüyorsanız, UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki uzman danışmanlarımızla iletişime geçebilir, size uygun şehir ve dil okulları hakkında görüşüp, kampanyalı dil okulu fiyatlarımız hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

INSTAGRAM #unieducomtr