Avustralya'da Lise Eğitimi


AVUSTRALYA’DA LİSE EĞİTİMİ

Avustralya’da lise eğitimi, ülkemizde her geçen yıl artan okul eğitim ücretleriyle kıyaslandığında hemen hemen buradaki özel bir lise ile aynı fiyata alınabilmektedir. Ortalama 12.000-16.000 AUD arasında olan özel kolejler ve devlet okulu ücretleri, öğrencilerin hayalini kurdukları yurtdışında üniversite eğitiminin de kapılarını açmaktadır. Yurtdışında lisans eğitiminin kabul şartı olan İngilizce yeterlilik koşulunu lise eğitimi alırken tamamlamış olurlar. Kaliteli eğitimle, donanımlı bir şekilde mezun olan öğrenciler, yurtdışında üniversitelere başvuru aşamasında birçok rakibinin önünde kolaylıkla kabul edilirler.

Öğrenciler Avustralya’da üniversiteye devam etmek istediklerinde, Avustralya’da lise eğitimi aldıkları için okullarının yönlendirmesiyle üniversite kayıt dönemini sağlıklı ve başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirler. Avustralya gibi kaliteli eğitime ve gelişmiş alt yapıya sahip bir ülkede lise eğitimi aldıklarında, birçok ülkeden arkadaş edinebilir ve farklı kültürlerle iç içe olabilirler. Böylece küçük yaşlarda gelecekte kurulacak uzun soluklu dostlukların adımını atmış, şimdiden kendilerine global bir ağ örmüş olurlar.

Neden Avustralya’da Lise Eğitimi

Günümüzde kaliteli eğitime duyulan ihtiyaç artmakta ve eğitim alma yaşı günden güne erken yaşlara çekilmektedir. Değişen eğitim sistemiyle birlikte, dörtlü sisteme ayak uyduramayan ve küçük yaşta eğitime başlayan çoğu öğrenci; okula uyum sağlayamamaktadır. Çocukları için gelecekte parlak bir kariyer isteyen, donanımlı ve kaliteli eğitim almış çocuklar yetiştirmek isteyen hassas aileler, yurt dışında eğitim alınması konusunda ön ayak olmuşlardır ve bu ailelerin sayısındaki artışla yurtdışında eğitim alma çağı lise eğitiminde başlar hale gelmiştir. Gelişen iletişim teknolojisinin de katkısıyla aileler yurt dışında lise eğitimi konusunda daha cesur davranmaktadır. Avustralya’da eğitim, kalitesi ve eğitimi tamamlandıktan sonraki sunduğu avantaj ve fırsatlarla Türk aileler tarafından oldukça rağbet görmektedir.

Çağımızın değişen taleplerine göre, bir yabancı dil bilmenin artık yeterli olmadığı düşünülünce, pek çok aile yurtdışında dil eğitimi ve yurtdışında lise eğitimiyle daha fazla ilgilenir hale gelmiştir. Küçük yaşta yurt dışında lise eğitimi alan öğrenciler aynı zamanda bulundukları ülkenin kültürünü ve dilini de öğrenerek, üniversiteye başlamadan rakiplerinden her zaman önde olurlar. Yurt dışında eğitimin, ülkemizden daha kaliteli ve modern eğitim metotlarıyla verildiği düşünüldüğünde, öğrenciler ülkemize döndükleri zaman Türkiye’deki lise öğrencilerinden daha donanımlı ve bilgili olarak üniversite eğitimine başlamış olacaklar. Nitelikli eğitmen kadroları, öğrenci odaklı eğitim sistemi, interaktif eğitim materyalleri ve her türlü kaynağa sınırsız ulaşabilecekleri kütüphaneleriyle Avustralya’da lise eğitimi alırken hem İngilizcelerini geliştirecek hem de öğrendikleri dili günlük hayatta pratiğe dökerek temellerini sağlam bir biçimde atmış olacaklar.

Avustralya’da eğitim gerek özel kolejlerde gerekse devlet okullarında, devlet kontrolünde sağlandığı için tüm eğitim kurumlarının kaliteleri devlet garantisindedir. Avustralya’daki liselere başvuru için öğrencilerin ilk olarak IELTS ve TOEFL sınavlarından yeterli dil skorunu elde etmeleri gerekir. Öğrenci dil yeterliliğine sahip değilse Türkiye’de veya Avustralya’da eğitim alacağı kurumda hazırlık okuyarak yeterli seviyesine gelebilir.

Avustralya’da dil eğitimi için, Avustralya dil okullarında genel İngilizce, yarı yoğun İngilizce, yoğun İngilizce programlarında eğitim verilmektedir. Her programın ders saati farklılık gösterir. Avustralya’da dil eğitimi için KAPLAN dil okulları, Embassy English dil okulları, ILSC dil okulları, International House dil okulları, OHC(Oxford House College) dil okulları, Navitas English dil okulları, LSI dil okulları, Eurocentres dil okulları en çok tercih edilen Avustralya’da dil okullarıdır. Avustralya’da dil eğitimi için en çok; Sydney dil okulları, Melbourne dil okulları, Brisbane dil okulları, Adelaide dil okulları, Perth dil okulları, Manly dil okulları, Gold Coast dil okulları, Cairns dil okulları, Darwin dil okulları tercih edilmektedir.

Başvuru ve Kabul Şartları

Başvurularda bir diğer önemli nokta diploma notudur. Öğrencilerin mezuniyet ortalamaları ne kadar yüksekse, Avustralya liselerine kabul alma oranları da o kadar yüksek olacaktır. Dil skoru ve mezuniyet dışında öğrencilerin sahip oldukları yetkinlikler (sportif faaliyetler, kültürel ve sanatsal etkinlikler gibi) varsa, bunlar da okul tarafından göz önüne alınan başarılardır. Öğrencinin neden Avustralya’da lise eğitimi düşündüğü ve gelecek planlarını içeren niyet mektubu da en az diğer koşullar kadar önem arz etmektedir. 13-18 yaş arası tüm öğrencilerin gerek 1 yıl gerekse tüm lise eğitimini Avustralya’da okumak için saydığımız şartları yerine getirmiş olması beklenir.

Güvenlik

Avustralya’da lise eğitimi düşünen öğrencilerin ailelerinin tek endişesi şüphesiz çocuklarının güvenliği ve sağlığı olacaktır. Aileler, ülkemizden bu kadar uzak bir ülkede eğitim almaya giden çocuklarının güvende olmasını isterler. Avustralya, dünyada suç oranı en düşük ülke olması sebebiyle en güvenli kabul edilebilecek ülkelerden biridir. Yaklaşık 25 milyon nüfusa sahip ülkede, refah ve eğitim seviyesi yüksek olduğundan huzurlu ve güvenli bir ortam vardır. Ayrıca lise eğitimi için gelen öğrenciler 24 saat korunaklı yurtları tercih edebilir veya okullar tarafından denetlenen güvenli aile yanı konaklamaları seçebilirler. Bu alternatifler dışında 2-4 kişilik yatılı yurtlara sahip liseler de mevcuttur. Tüm konaklama tipleri öğrenciler küçük olduğundan tam pansiyon konaklamalardır. Öğrenciler yurt ortamını tercih ederek arkadaşlarıyla kaynaşırken, aile yanı konaklamaları tercih ederek aile konforunda ve huzurunda eğitimlerini alabilirler.

Avustralya’da lise eğitimi oldukça zor ve çalışma gerektiren bir süreçtir. Çocuğunuz sonrasında Avustralya’da üniversite de hayal ediyorsa, lise aşamasından dil sorununu hallederek kaliteli üniversitelerin birinden kabul alma oranı daha yüksek olacaktır. Bu aşamada profesyonel danışmanlığımız için UNIEDU Yurtdışı Eğitim ailesine müracaatınızı bekleriz.

INSTAGRAM #unieducomtr