Almanya'da Üniversite Eğitimine İlk Adım: Şartlı Kabul Veren Üniversiteler

Almanya'da Üniversite Eğitimine İlk Adım: Şartlı Kabul Veren Üniversiteler

Almanya, yüksek kaliteli eğitim olanakları ve kültürel zenginliği ile uluslararası öğrenciler için cazip bir eğitim destinasyonu haline gelmiştir. Almanya'da üniversite eğitimi almayı düşünüyorsanız, işte size önemli bir başlangıç bilgisi: Almanya'da şartlı kabul veren üniversiteler.

Başvuru Süreci ve Tarihleri

Almanya'da lisans düzeyi başvuruları, genellikle üniversitelerin kendi başvuru sistemleri veya Uni-Assist adlı kurum aracılığıyla gerçekleştirilir. Uni-Assist, Türkiye'de aldığınız üniversite giriş yeterliliğinizin Almanya'daki denkliğini belirleyen önemli bir kurumdur. Bu kurumun dosya işlem süresi yaklaşık olarak 4-6 hafta sürmektedir.

Almanya’da lisans eğitim, Almanya’da üniversite eğitim başvuruları genellikle kış sömestr için 15 Ocak'ta, yaz sömestr için ise 15 Temmuz'da sona erer. Bu nedenle Almanya’da lisans eğitimi almayı düşünüyorsanız, en az 2 ay öncesinden gerekli belgelerinizi hazırlamaya başlamak önemlidir. Bu tarihler içinde başvuru yapılırsa, Almanya'da şartlı kabul veren üniversitelerde okuma şansınız olacaktır.

Gerekli Belgeler

Almanya'da üniversite başvurusu yaparken ihtiyacınız olan temel belgeler şunlardır:

  1. Lise Diploması ve Transkripti
  2. ÖSYS Sonuç ve Yerleştirme Belgeleri (Türkiye’de hangi alana yerleştiyseniz, Almanya’da da o alana benzer bölümlere başvurabilirsiniz.)

Gerekli belgeler, eğer zaten üniversite mezunu iseniz değişebilir. Bu nedenle başvurmadan önce üniversitenin istediği belgeleri kontrol etmek önemlidir.

Şartlı Kabul Nedir?

Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için bazı bölümlerde dil sertifikası olmasa bile şartlı kabul imkanı bulunmaktadır, özellikle NC (giriş kısıtlaması) şartı olmayan bölümlerde. Dil sertifikaları genellikle B2 veya C1 dil seviyesini gerektirir. Dil kursları üniversiteler tarafından veya özel kurslar aracılığıyla alınabilir.

NC şartı olan bölümlerde ise rekabet daha yüksek olduğu için dil sertifikası olmadan şartlı kabul almak her zaman mümkün olmayabilir.

Hangi Bölümleri Okuyabilirim?

Almanya'da kabul aldığınız bölüm hangisiyse, Almanya'da o alana yakın bölümlere yerleşebilirsiniz. Genellikle bölümler aşağıdaki 4 kategoriye ayrılır:

  1. Sağlık ve Biyoloji Bölümleri
  2. Ekonomi Bölümleri
  3. Sosyal Bölümler
  4. Fen ve Matematik Bölümleri

Üniversite ve bölüm seçeneklerini daha fazla keşfetmek için hochschulkompass.de veya daad.de gibi kaynakları kullanabilirsiniz.

Almanya'da eğitim almanın kapılarını aralamak isterseniz, başvuru sürecinizde size yardımcı olabiliriz. UNİEDU Yurtdışı Eğitim  olarak size en iyi eğitim fırsatlarını sunmak için buradayız!

INSTAGRAM