Amerika’da Dil Eğitiminin Avantajları Nelerdir?

Amerika’da Dil Eğitiminin Avantajları Nelerdir?

Amerika’da dil eğitiminin avantajlı olması, Yurtdışında dil eğitimi planlayan öğrencilerin ilk tercihlerini Amerika’dan yana kullanmasına neden olmaktadır. Amerika’da eğitim özellikle son yıllarda gerek dil eğitimi gerek üniversite eğitimi olarak oldukça revaçtadır. Her yıl özellikle Amerika’da dil eğitimi düşünen öğrencilerin sayısı artarken, bu artışa sebebiyet veren unsurları ve avantajları sizleri için derlemek istedik.

  • Çok Uluslu Yapı

Çok uluslu yapısıyla Amerika, geç oluşumlu ülkelerden biri olduğundan dünyanın her yerinden göç alan ve çok kültürlü toplumsal yapıya sahiptir. Amerikan kültürünü oluşturan bu toplumsal çeşitlilik, sosyal hayatta da farklı yaşam stilleri ve değişik dünya mutfaklarıyla karşımıza çıkmaktadır. Çok kültürlü yapı sebebiyle Amerika’da eğitim alan uluslararası öğrenciler, global bir arkadaş ağı elde ederek, farklı kültürleri tanıma ve yaşama şansı edinmiş olurlar.

  • İngilizce Öğrenmek

Amerika’da dil eğitimi alırken, öğrenciler okuldan çıktıklarında günlük hayatın her aşamasında pratik yapabilme imkânı bulurlar. Çok kültürlü yapısına rağmen resmi dili İngilizce olan ülke, öğrencilere okullarında edindikleri teorik bilgiye yaşarken pratiğe dökme fırsatı tanır. Her eyalette farklı aksanlar olsa da ülke genelinde anlaşılır İngilizce konuşuluyor olması eğitim dönemleri boyunca öğrencilerin kısa sürede dile hâkim olmalarına olanak sağlar.

  • Eğitim Programları

Amerika’da eğitim programları, öğrencilerin öğrenebilmesi açısından oldukça kalitelidir. Dünyanın en kaliteli üniversitelerine sahip olan Amerika, İngilizce dil eğitimi için de çok çeşitli ve kaliteli okullara sahiptir. Üniversite kampüs içerisinde yer alan dil kursları olduğu gibi, bağımsız binalarda yer alan okullar da bulunmaktadır. Bazı dil okulları Amerika’da yerel veya bölgesel okullar olurken, bazıları pek çok ülkede konumlanmış zincir dil okullarıdır.

  • Öğrenim Metotları

Amerika, dünyanın en önde gelen teknolojilerine sahip gelişmiş bir ülkedir. Bu nedenle Amerika’da eğitim planlayan öğrenciler için dil okulları, en yeni eğitim metotlarını son teknoloji eğitim materyalleriyle birleştirerek öğrencilere hizmet vermektedir. Öğrencilere teorik eğitimin yanı sıra online ortamda ve interaktif sınıflarda pratiğe dayalı eğitim programları sunan dil okulları, öğrencilerin eksiklerini tamamlamaya yönelik ilave dersler seçenekleri de sunmaktadır.

  • Staj ve Kariyer

Amerika dil okulları öğrencilere dil eğitiminin yanı sıra İngilizceyi pratik yapabilmeleri ve daha iyi geliştirebilmeleri için farklı kariyer ve staj programlarına yönlendirmektedir. Üniversiteler ve dil kurslarının çoğu kendi bünyelerindeki danışmanlık birimleriyle isteyen öğrencileri anlaşmalı oldukları üniversitelere yönlendirmekte, isteyen öğrencilere staj programları sunmaktadır. Böylece öğrenciler hayallerindeki eğitimi alabilir, İngilizcelerini pratik edebilirler.

  • Sosyal Aktiviteler

Amerika dil okullarının büyük çoğunluğu İngilizce eğitim programlarının yanı sıra öğrencilere hafta içi ve hafta sonu farklı etkinlik ve gezi programları sunmaktadır. Konuşma kulüpleri, gramer atölyeleri, okuma ve yorumlama sınıfları dışında hafta içi ve hafta sonu düzenlenen ücretli ve ücretsiz geziler öğrenciler için pratik fırsatı yaratmaktadır. Ücretsiz geziler genelde müze, galeri, kütüphane gibi yerlere düzenlenirken, ücretli geziler şehirde görülmesi gereken noktalara veya çevre şehirlere düzenlenen geziler şeklindedir.

  • Uluslararası Geçerlilik

Amerika’da eğitim düşünen öğrenciler bilmelidir ki, ülkedeki eğitim kurumlarının dünya genelinde tanınırlığı vardır. Dil eğitimi sonrası edinilen sertifikanın uluslararası geçerliliğe sahip oluşu, yüksek öğrenim veya farklı bir ülkede iş planları olan öğrenciler için büyük önem taşımaktadır. Öğrenciler eğitim programlarını tamamladıktan sonra seçtikleri dil kursunun antetli kağıdına basılmış, bitirdikleri seviyeyi gösteren bir belgeye sahip olurlar. Özellikle Amerika’da bilinen veya dünya genelinde şubeleri olan zincir dil okullarının sertifikaları pek çok sektörde iş başvurusu yaparken dahi kabul görecek seviyededir.

  • Eğitim Ücretleri

Amerika’da her eyalette dil kursları bakımından pek çok seçenek bulunmaktadır. Öğrencilerin bütçelerine ve şehir tercihlerine göre farklı fiyat tabloları karşımıza çıkar. Burada belirleyici olan faktörler; öğrencilerin öncelikleri, gelecek planlarına uygun eğitim programları, eğitim kurumlarının tanınırlığı ve eğitimdeki kalitedir. Bu aşamada bazı eğitim kurumlarının öğrencilerin ihtiyacı olan F1 vizesi için öğrenci belgesi düzenleme yetkileri yoktur. Bu nedenle bütçe ve planlara uygun tercihler yapmak büyük önem taşır.

  • Her Seviye Program

Yurtdışında dil eğitimi planlayan öğrenciler için gerek Amerika’da gerekse diğer tüm ülkelerdeki eğitim programları belli seviyelere göre düzenlenmiştir. Öğrenciler, ilk etapta okulların düzenledikleri seviye tespit sınavlarına tabii tutulurlar ve sınav sonuçlarına göre uygun bir sınıfa yerleştirilirler. Kendi seviyelerine uygun sınıflarda kendileriyle aynı derecede dil bilgisine sahip arkadaşlarıyla eğitim alan öğrenciler, böylece eksikliklerini daha rahat fark edebilir ve eğitmenleri tarafından daha doğru yönlendirilebilirler.

 

Sizde Amerika’da dil eğitiminin avantajları hakkında daha detaylı bilgi almak, Amerika’da eğitim konusunda referanslarımızla sizi görüştürmemizi isterseniz, UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

INSTAGRAM