Amerika'da Doktora Eğitimi

AMERİKA’DA DOKTORA EĞİTİMİ

Amerika’da doktora eğitimi yani PhD (Doctor of Philasophy) eğitiminin dünyanın her yerinde öğrencilerin ortak hayali olduğunu düşünürsek, kabul almak için oldukça iyi hazırlanılması gerektiği ve zorlu bir süreçle karşı karşıya kalınacağının bilinmesi gerekir. Amerika’da eğitim almak şüphesiz geleceğini, kariyerini üst seviyeye çıkarmak isteyen her gencin hayallerini süslemektedir. Bünyesinde binlerce yüksek öğretim kurumu bulunduran Amerika, her yıl yurtdışında eğitim düşünen milyonlarca öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Bu aşamada öğrenciler, istedikleri bölümde, bütçelerine uygun bir okul seçerek başvuru dönemlerini takip etmeleri gerekir.

Başvuru Şartları

Amerika’da doktora eğitimi başvurusu yapmanız için bir yüksek lisans programından mezun olma şartı aranmamaktadır. Sadece lisans diploması ile de Amerika’da doktora programlarına başvuruda bulunabilirsiniz ancak; bilmeniz gerekir ki yüksek lisans mezunlarının bile kabul almakta zorlandığı ve çok fazla rağbet gören Amerika’da doktora eğitimlerine lisans diploması ile başvurduğunuzda işiniz normalden daha zor olacaktır. Bu aşamada lisans mezuniyet puanınız, IELTS veya TOEFL puanınız dışında özellikle akademik anlamda yazdığınız, yayınlanmış makaleler gibi akademik başarılarınız da oldukça önem taşıyacaktır. Lisans eğitimi döneminizi akademik anlamda başarılı ve aktif olarak geçirdiyseniz, Amerika doktora programları, yüksek lisans şartı aramadan sizi eğitime kabul edecektir.  Yine de her okulun kabul şartlarının farklı olduğunu bilmenizde fayda var.

Amerika’da doktora programlarına başlama koşulları her üniversiteye göre küçük de olsa değişkenlik gösterebilmektedir. Bu programlara başvurmak isteyen öğrencilerin ilk olarak eğitim almak istediklerine alanda, tercih ettikleri üniversitede kendilerine uygun bir danışman (PhD Supervisor) bulmaları gerekir. Doktora programına başvurudan kabul alınabilmesi için lisans ve yüksek lisans not ortalamaları oldukça önem taşır. Bunun yanı sıra öğrencinin uzmanlaşmak istediği alanla ilgili olarak araştırma niyet dilekçesi (Research Proposal) de çok önemlidir. Okula kabul edilirken neden bu alanda uzmanlaşmak istediğini ve üniversite tercihini ikna edici ve düzgün bir şekilde dile getirmesi beklenir.

Amerika’da doktora yapmayı düşünen öğrencilerin başvuru süreçlerinde belli başlı bazı belgelere ihtiyaçları olacaktır. Bunlar; lisans ve yüksek lisans transkriptleri, İngilizce dil skoru yeterlilik belgesi (min IELTS 6.5 TOEFL 230), akademik olarak yüksek lisans eğitiminden birkaç referans, yayınlanmış eser veya makale, araştırma yapmak istediği konusu gibi başvuru aşamasında öğrencinin kabulünü oluşturacak belgeleri hazırlamak ve uygun dönemde başvurmak gerekir. Bazı Amerikan üniversiteleri programına doktora öğrenci kabul ederken kendi sınavlarını yapıp, ona göre kabul etmek isteyebilir. Ayrıca GMAT sınav puanı da öğrencinin kabul alabilmesi için oldukça fazla önem taşır.

Doktora Programı için Dil Yeterliliği ve Amerika’daki Dil Okulları

Amerika’da doktora programına başvuru için istenen IELTS veya TOEFL puanını Amerikan dil okullarında eğitim alarak başarabilirsiniz. Amerika’da dil eğitimi için, Amerika dil okullarında genel İngilizce, yarı yoğun İngilizce, yoğun İngilizce programlarında eğitim vermektedir. Her programın ders saati farklılık göstermektedir. Amerika’da dil eğitimi için KAPLAN dil okulları, EC dil okulları BSC dil okulları, Embassy dil okulları, Kings College dil okulları, LSI dil okulları, St. Giles dil okulları, ELS dil okulları, Sprachcaffe dil okulları, UCLA dil okulları en çok tercih edilen Amerika’daki dil okullarıdır.

Amerika’da İngilizce eğitimi için en çok tercih edilen şehirler; New York, Boston, San Francisco, San Diego, Los Angeles, Miami, Philadelphia, Washington ve Chicago’dur. Amerika’da dil eğitimine karar verdikten sonra öğrencilerin aklındaki soru, hangi şehirde dil eğitimi almalıyım? Bu sorunun cevabı tamamen sizin önceliklerinize, gideceğiniz döneme, bütçenize ve planlarınıza göre değişkenlik gösteren bir karardır. Eğer ki yaz dönemi dil eğitimi planlıyorsanız, Amerika’nın kıyı kesimlerindeki şehirler sizin için daha uygun olabilir. Daha merkezi ve canlı bir şehirde dil eğitim almayı düşünüyorsanız şüphesiz New York dil okulları sizin için doğru tercih olacaktır.

Bütçe olarak merkezi yerler sizi zorlayacağını düşünüyorsanız, nüfusun daha az ve öğrenci hayatının daha ekonomik olduğu Philadelphia dil okulları, Washington dil okulları veya Chicago dil okullarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca merkezi şehirlerde Türk öğrenci yoğunluğu daha fazla olduğundan dil eğitiminize odaklanamayabilirsiniz ancak; küçük şehirlerde Türk öğrenci oranı da daha azdır. Yaz döneminde San Francisco dil okulları, San Diego dil okulları, Los Angeles dil okulları ve Miami dil okulları öğrencilerin ilk tercihlerini oluşturur.

Doktora Eğitim Süreci

Amerika’da doktora eğitimlerine her ne kadar lisans sonrası da kabul alınsa genelde Türk öğrenciler yüksek lisans eğitimlerinden sonra başvurmaktadırlar. Programlara kabul süreçleri ve hazırlık aşaması öğrenciler için oldukça stresli ve zorlu geçmektedir. Amerika’da doktora programlarının en az 3-4 yıl sürdüğünü düşünürsek, maddi ve manevi anlamda oldukça yoğun ve yorucu geçmektedir. Maddi olarak program ücretlerinin lisans ve yüksek lisanstan daha fazla olması, öğrencilerin bütçelerini zorlamaktadır. Manevi olarak da aileden ve yakın çevreden ayrı olmak, oldukça uzak bir ülkede bulunmak, ilk başta yaşanan adaptasyon sorunu ve yoğun akademik dönem öğrencilerin sürecin daha başındayken strese ve gerginliğe sokmaktadır.

Sürecin en başından Amerika’da doktora başvurusundan önce zihinsel olarak hazır ve kararlı olmak gerekir. Bu nedenle tüm sorumlulukların ve sürecin bilincinde olarak başvurular yapılmalı, kabul alındığı taktirde programdan olabildiğinde verim alınarak tamamlanmalıdır.Türkiye’ye dönünce artıları düşünüldüğünde, eğitimden sonra kariyer basamaklarını hızla yukarı doğru tırmanarak, parlak bir geleceğe sahip olacaksınız.

Amerika’da doktora eğitimi, artık öğrencinin ders dinlemesinden çok ders araştırmasına dayalı bir süreçtir. Doktora programlarında öğrenciler ilk yıl sınıf dersleri alarak eğitimlerine başlarlar. Teori ve araştırma metotlarına dayanan bu eğitimden sonra öğrenci, 3-4 yıl süren araştırma ve tez oluşturma aşamasına geçer. Bu öğrencinin sürekli olarak araştırması ve bilgileri analiz etmesini gerektiren oldukça zor bir süreçtir. Bu süreç boyunca tezinin her aşamasında ‘’PhD Supervisor’’ ı ile kontak halinde çalışır ve yüzlerce kaynak kitap, dergi ve tez derlemesinden sonra yaklaşık 100.000 kelimelik özgün bir tez yazarak öğrencinin eğitimini tamamlaması beklenir. Amerika’da doktora eğitimindeki bu tez konusunun daha önceden çalışılmamış bir alanda yapılması zorunludur.

Doktora Eğitim Ücretleri

Amerika’da doktora eğitiminin maliyetinden bahsedecek olursak, yıllık 12.000-20.000 dolar arasında değişkenlik göstermektedir. Yaşam giderleri ise eğitim alınan şehre göre değişiklik gösterse de ortalama eğitim ücretleri ile hemen hemen aynı ücretler arasında değişmektedir.

Amerika’da doktora eğitimi ve programa kabul almak oldukça zor ve zahmetli bir süreç gerektirir. Bu süreçte profesyonel desteğimizden faydalanmak isterseniz, UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki tecrübeli danışmanlarımızla iletişime geçebilir ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

INSTAGRAM