Amerika’da Eğitim Alırken Çalışmak

Amerika’da Eğitim Alırken Çalışmak

Amerika’da eğitim alırken çalışmak, Amerika’da dil eğitimi planlayan öğrenciler tarafından en çok araştırılan konulardan biridir. Her yıl binlerce öğrenci yurtdışı eğitime yönelmekte ve özellikle Amerika’da eğitimi tercih etmektedir. Her milletten insanın huzurlu yaşadığı Amerika, çok uluslu öğrencilerin eğitim için tercih ettikleri ülkelerin başında gelmektedir. Dünya QS üniversite sıralamalarında ilk sıralarda yer alan Amerika eğitim kurumları, her yıl git gide artan yabancı öğrenci popülasyonuna sahiptir. Amerika’nın bu kadar yoğun tercih edilmesinde; New York, Los Angeles, San Francisco gibi popüler ülkelerin dışında moda, film, teknoloji, mühendislik, tıp, sanat gibi alanlarda ülkenin önde gelen eğitim kurumlarının yüksek kaliteli programları da etkili olmaktadır.

Amerika’da eğitim düşünen öğrencilerin akıllarındaki ilk soru şüphesiz Amerika’daki eğitim ve konaklama maliyetlerinin yüksek oluşudur. Gerek özel gerek devlet destekli okulların yüksek maliyetlerle eğitim sunduğu ülkede, öğrencilerin başarı ve ekonomik durumlarına yönelik burs programları olsa da öğrencilerin ek gelir elde etmeden eğitim ve yaşam giderlerini finanse etmeleri zordur. Bu yazımızda öğrencilerin Amerika’da çalışma konusuna yer vererek, faydalı birkaç alternatifi sizlerle paylaşacağız.

  • Kampüs İçi Çalışma Olanakları

Amerika’da eğitim alan öğrenciler, vizeye ihtiyaç duyan ülkelerden başvuru yapıyorlarsa F1 vizesine başvuruda bulunurlar ve öğrenci vizesiyle yasal olarak kampüs içinde veya dışında çalışma hakkına sahiptirler. Öğrencilerin eğitim süreleri boyunca haftalık 20 saate kadar çalışma hakları bulunur. Akademik dönem bittikten sonra ara tatillerde ve yaz tatillerinde ise bu süreyi tam zamanlı olarak çalışabilirler. Kampüs içerisinde çalışma olanaklarını değerlendirmek isteyen öğrencilerin Uluslararası Öğrenci Ofislerine müracaat etmesi ve kayıt yapması gereklidir. Akademik dönem boyunca çalışabilen öğrenciler, tatil dönemlerinde de kayıtlarını yenilemeli ve devam edeceklerse bu durumu kuruma bildirmelidirler. Kampüs içerisinde öğrenciler kafeterya, kütüphane gibi alanlarda çalışabilirler. Amerika’da eğitim alırken çalışma üzerine gerekli evrak listesi Amerika’nın resmî sitesinde yer almaktadır.

  • Kampüs Dışında Çalışmak

Amerika’da eğitim alan öğrencilerin çoğu eğitim öğretim dönemleri bitip mezun olduktan sonra ülkedeki kariyer fırsatlarını değerlendirmek istemektedir. Amerika’da pek çok sektörde öğrencilerin ilgisini çekebilecek kariyer alanları geniş iş olanakları vardır. Moda sektöründen otomotive, teknoloji alanından sinema ve televizyona kadar geniş bir yelpaze sunan Amerika, dünya devi şirketlerin merkezlerinin olduğu ekonomisi gelişmiş ülkelerden biridir. Ayrıca Amerika’da eğitim alırken çalışmayı düşünen öğrencilerin ilk yıl kampüs dışında çalışamayacaklarını bilmeleri gerekir. İlk dönem eğitim yılı tamamlandıktan sonra öğrenciler kampüs dışı çalışmaya hak kazanırlar. Eğitim boyuna devlet tarafından öğrencilere ücretli ve ücretsiz staj imkanları da sağlanmaktadır. Böylece öğrenciler mezun olana kadar iş hayatı hakkında deneyim kazanmış olurlar.

Kampüs dışında çalışacak öğrenciler için birkaç alternatif bulunmaktadır.

OPT – Optional Practical Training

OPT programları Amerika’da üniversite eğitimi alan öğrencilerin eğitim aldıkları bölüm üzerine iş hayatında deneyim kazanması ve sosyal olarak kendilerini geliştirmelerine imkân sağlayan bir sistemdir. F1 vizesiyle eğitim için Amerika’da bulunan öğrenciler, yıl boyunca bu sistemle tam zamanlı çalışma hakkı elde ederler. OPT’ deki en önemli şart öğrencilerin eğitim aldıkları alan üzerine çalışma zorunluluğudur. Bu programdan sadece yüksek öğrenim öğrencileri faydalanabilir. Bu nedenle dil eğitimi veya İngilizce öğrenme amaçlı gelen öğrenciler F1 vizeleri olsa da OPT programlarına katılamazlar. Lisans programlarını bitiren öğrenciler yüksek lisansa başvuracaklarsa, OPT sistemine devam edebilirler. OPT program başvuruları öğrenci ofisleri ve USCIS üzerinden gerçekleşmektedir.

CPT – Curricular Practical Training

Amerika’da okurken çalışmak isteyen öğrencilerin bir diğer alternatifi, ücretli staj programlarıdır. Tam zamanlı ya da yarı zamanlı olarak haftada 20 saat çalışma izni hakkı tanıyan bu sistem öğrencilere para kazanırken ilgi alanlarına ve deneyimlerine göre kendilerini geliştirme imkânı tanımaktadır.

STEM

Bu programlar genelde Amerika’da en çok tercih edilen bölümler olan; mühendislik, tıp, teknoloji, bilim gibi bölümlerde öğrencilere ücretli staj imkanları sağlar. Böylece öğrenciler eğitim hayatları bittiğinde daha rahat iş bulabilmekte ve stajdaki bağlantılarını kullanabilmektedirler.

  • Eğitim Alırken Çalışmanın Avantajları

Amerika’da eğitim alırken çalışmak, öğrencilere gerek maddi yönden gerek iş ve deneyim açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Yarı zamanlı veya tam zamanlı çalışan öğrenciler ülkedeki çalışma koşullarını, iş hayatını, disiplini görürken sosyal ve iş merkezli çevrelerini de genişletmektedir. Böylece mezun olduktan sonra iş bulma şansları daha da yüksek olmaktadır. Öğrenciler çalışırken yabancı dillerini daha hızlı geliştirirler. CV’ lerinde edindikleri deneyimler iş verenler tarafından öncelik verilmesini sağlar. İş hayatında edindikleri disiplin sayesinde okuldaki proje ve toplumsal çalışmalarda daha etkili bir rol oynarlar. Yeni arkadaşlar edinerek, daha sosyal bir çevreye sahip olurlar. Maddi olarak yaşam masraflarını daha rahat karşılayıp, eğitim hayatlarını rahatça finanse edebilirler. Tüm bu avantajlar düşünüldüğünde Amerika’da eğitim alırken çalışmak öğrenciler açısından her anlamda olumlu olarak karşımıza çıkmaktadır.

UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki deneyimli eğitim danışmanlarımız Amerika’da eğitimin avantajları, çalışma şartları ve fırsatları hakkında aklınıza gelebilecek tüm sorular hakkında detaylı bilgilendirecektir. Sizde Amerika’da eğitim aldığınız esnada çalışma fırsatlarını değerlendirmek isterseniz iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

INSTAGRAM