Amerika'da Yüksek Lisans Eğitimi

AMERİKA’DA YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ

Amerika’da yüksek lisans eğitimi, Amerika’da alabileceğiniz eğitim seçeneklerinden biridir. Türkiye’de pek çok öğrenci lisans eğitimini bitirdikten sonra sunduğu avantajlar sebebiyle yurtdışında yüksek lisans- master programlarına yönelmektedir. Bunun sebebi hem İngilizcelerini iyi düzeye getirmek hem de eğitimleri boyunca vizyonlarını geliştirerek, seçmiş olduğu ülkenin sunduğu tüm avantajlardan faydalanmaktır.

Amerika, şüphesiz dünyanın en fazla göç alan ülkeleri arasında başı çekmektedir. Bunun sebebi; kaliteli eğitim sistemi, yüksek yaşam standartları ve gelişmiş teknolojisidir. Özellikle San Diego, Los Angeles, Miami gibi şehirleri yaz aylarında çok fazla turist çekerken, New York her daim ülkenin en kalabalık ve en çok insan çeken şehri olmuştur. Her milletten insanı içinde barındıran bu ülke, sunduğu pek çok avantajla birlikte her yıl binlerce yabancı öğrenciye de ev sahipliği yapmaktadır.

Amerika’daki pek çok kurumun YÖK denkliğinde olması sebebiyle öğrenciler döndüklerinde denklik sorunu yaşamamak adına Amerika’da lisans eğitimi ve yüksek lisans eğitimini tercih etmektedirler. Süre olarak ülkemizdeki gibi yüksek lisans eğitimi eylül ayından haziran ayına kadar sürmektedir. Eylül dönemi eğitim düşünen öğrencilerin sene başında ocak ayı itibariyle başvuru işlemlerine başlamaları gerekir. Bundan sonraki dönemde de üniversiteler başvuruları değerlendirmeye almaktadır.

Yüksek Lisans -Master Eğitimine Kabul için İstenen Detaylar

Amerika’da yüksek lisans eğitimine kabul için istenen detaylardan kısaca bahsedersek; yüksek lisans- master programları yaklaşık iki yıl sürmektedir. Amerika’da yüksek lisans düşünen öğrencilerin ilk olarak IELTS ve TOEFL sınavlarından birinde yeterli dil skorunu elde etmeleri gerekir. Yeterli dil puanını alan öğrencileri bir sonraki aşamada akademik yeterlilik sınavları olan GRE ve GMAT sınavları beklemektedir.

Amerika’da master eğitimine kabul için her üniversitenin şartları farklılık göstermekle birlikte hemen hemen hepsi dil puanı ve sınav sonucuna göre ön değerlendirme yapmaktadır. Ayrıca lisans mezuniyet puanı, transkript, özgeçmiş, üniversitedeki en az iki hocadan alınan referans mektupları ve niyet mektubu da öğrencinin yüksek lisans kabulü için istenen diğer önemli belgeleri oluşturmaktadır. Herhangi bir üniversiteye başvurmak ve kabul almanız için en az 4 üzerinden 3 ortalama ile mezun olmanız, kısacası %75 başarı oranı istenmektedir.

Amerika’da yükseklisans eğitimine başvuruda istenen dil yeterliliği skorunu yurt dışında dil eğitimi alarak başarabilirsiniz. Amerika’da dil eğitimi için, Amerikan dil okullarında genel İngilizce, yarı yoğun İngilizce, yoğun İngilizce programlarında eğitim vermektedir. Her programın ders saati farklılık göstermektedir. Amerika’da dil eğitimi için KAPLAN dil okulları, EC dil okulları BSC dil okulları, Embassy dil okulları, Kings College dil okulları, LSI dil okulları, St. Giles dil okulları, ELS dil okulları, Sprachcaffe dil okulları, UCLA dil okulları en çok tercih edilen Amerika’daki dil okullarıdır.

Amerika’da Yaşam Masrafları

Amerika’da yaşam masrafları öğrencinin eğitim aldığı şehire göre değişmektedir. Yurt veya aile yanı konaklamalar aylık 500-1000 dolar arasında değişmekte olup, aylık yaşam giderleri de yaklaşık olarak 1200-1500 dolar arasında değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda Amerika’da yüksek lisans eğitim maliyetleri şehirden şehre okuldan okula göre değişkendir. Ne kadar maliyetli olursa olsun öğrenciler, kendilerine katacakları avantajları düşünerek bütçelerine uygun okullara başvuru yapmaktadırlar.

Amerika’da master eğitimi alan öğrenciler aynı zamanda çalışma hakkına da sahip olurlar. Öğrenci, CPT (Curricular Practical Training) e başvurarak, eğitim hayatı boyunca haftada 20 saat yarı zamanlı çalışma iznine sahip olur. Ayrıca mezuniyetten hemen önce OPT (Optional Practical Training) e başvururlarsa, mezuniyetten sonra 1 yıl içerisinde haftalık 40 saat çalışma hakkına da sahip olabilirler. Amerika’da yaşamın maliyetli olduğunu düşünürsek, öğrenciler için çalışmak hem İngilizcelerini geliştirmek ve pratik açısından hem de ekonomik olarak bütçelerine fayda açısından oldukça önemlidir. Ayrıca öğrenciler Amerika’daki iş hayatını da öğrenerek kendilerine çevre yapabilir, global ağlarını genişletebilirler.

Amerika’da yüksek lisans eğitimi almanın sizin için şüphesiz pek çok artısı olacaktır. Eğitim aldığınız üniversitede teknolojinin tüm avantajlarından faydalanabilir, interaktif eğitim materyalleriyle öğrenci odaklı bir sistemde eğitiminizi almış olursunuz. Dünyanın en iyi ülkelerinden biri olan Amerika’da bu eğitimi almak, birçok milletten insanla tanışıp kaynaşmanızı ve farklı kültürleri tanımanızı sağlar. Gerek sosyal hayatta gerek aile yanı konaklamanızda tanıyacağınız insanların yaşayış şekillerini ve düşüncel yapılarını öğrenir, farklı bakış açılarına sahip olursunuz.

Dil eğitiminizi aldığınız kuruma göre, Amerika’da yüksek lisans sonrası Amerika’da doktora eğitimi düşünüyorsanız, okulunuzdan bilgi alabilir doktora yapmak istediğiniz alanda kalifiye hocalarınızla iletişime geçebilirsiniz. Eğitimden sonra var olan çalışma izninizle birlikte, kalmak isterseniz iş bulabilir ve Amerika’ya yerleşebilirsiniz. Ayrıca Amerika’da pek çok şehre uçakla ulaşım oldukça ucuzdur. Bu avantajı kullanarak boş zamanlarınızda pek çok şehri gezip görebilir, kişisel gelişiminize çok şey katmış olursunuz.

Her şehrinde ayrı bir hayat ve kültüre sahip Amerika, sizlere eğitim aldığınız süre boyunca ilerleyen hayatınızda işinize yarayacak pek çok deneyimi yaşama fırsatı sunuyor. Siz de bu avantajlardan faydalanmak ve yüksek lisansınızı bütçenize ve önceliklerinize uygun bir şehir ve üniversitede tamamlamak için, UNIEDU Yurtdışı Eğitim ailesinin deneyimli eğitim danışmanlarından ücretsiz danışmanlık desteği alabilirsiniz.

INSTAGRAM