Amerika'nın en iyi 15 Üniversitesi

AMERİKA’NIN EN İYİ 15 ÜNİVERSİTESİ

Amerika’nın en iyi 15 üniversitesi Amerika’da eğitim düşünenlerin şüphesiz ilk araştırdıkları konudur. Her bölüme ve okula göre değişen eğitim kalitesi ve bütçeler, öğrencilerin en çok kafasını karıştıran konular arasında yer almaktadır. Dünyanın en kaliteli üniversitelerini bünyesinde barındıran ve çok kültürlü ortamıyla, kaliteli eğitim sunan Amerikan üniversiteleri, yurtdışında yüksek öğrenim düşünen öğrencilerin hayallerini süslemektedir. Peki bu aşamada hangi üniversite hangi lisans bölümünde daha iyi ve yıllık harçları ne kadar? Bu yazımızda Amerika’nın en iyi 15 üniversitesini sizler için derledik.

  • Columbia University

1700’lü yılların ortasında New York’ta kurulan Columbia Üniversitesi, sadece Amerika’nın değil dünyanın en iyi ilk 10 üniversitesi arasında yer almaktadır. Araştırma üniversitelerinden biri olan okul, özellikle bilim ve teknoloji alanında yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettirmektedir. Gerek lisans gerek yüksek lisans alanlarında kendine has eğitim sistemi ve zengin müfredatı sayesinde öğrenciler mezun olur olmaz iş hayatına başlamakta ve kariyer basamaklarını hızla tırmanmaktadırlar. Yabancı öğrenci yoğunluğunun %30 dolaylarında olan okulun yıllık öğrenim ücreti yaklaşık 60 bin dolardır.

  • New York University

1831’de kurulan New York Üniversitesi, Amerika’nın en kaliteli özel okullarından biridir. Pek çok ünlü yazar, iş adamı ve oyuncunun da mezun olduğu üniversite, Manhattan ve Brooklyn’de iki büyük görkemli kampüse sahiptir. En çok eğitim için tercih edilen bölümler; matematik, finans, muhasebe, hukuk, psikoloji ve işletme bölümleridir. Yaklaşık 5’te 2’sini yabancı öğrencilerden oluşturduğu New York Üniversite, yıllık 50 bin dolar civarı harç talep etmektedir.

  • University of Southern California

Los Angeles’da konumlanmış olan Southern California Üniversitesi, özellikle eczacılık, tıp, mühendislik ve veterinerlik gibi alanlarda verdiği kaliteli eğitimle bilinmekte ve tercih edilmektedir. Kanser, bilimsel deneyler, kök hücre ve tıp üzerine değer çalışmalar için olanak sağlayan laboratuvar ve materyallere sahip olan okul, en çok elektrik mühendisliği üzerine talep edilmektedir. Yaklaşık 4’te birini yabancı öğrencilerin oluşturduğu üniversite, yıllık 55-60 bin dolar arası harçlara sahiptir.

  • University of Chicago

1800’lü yılların ortasında kurulmuş olan üniversite, Chicago’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilere sınırsız pek çok kaynak sunar araştırma üniversitelerinden biridir. Hyde Park içerisine konumlanmış olan okul, yaklaşık yüzde 25 yabancı öğrenci oranıyla kültürel çeşitliliğe sahiptir. Rockfeller ailesi tarafından kurulan Chicago Üniversitesi, en çok ekonomi ve bilim alanında tercih edilmektedir. Mezunlarının ve akademisyenlerinin Nobel ödülü sahibi olduğu okulun yıllık harçları 57-60 bin dolar arasında değişkenlik göstermektedir.

  • Cornell University

Amerika’nın Ithaca şehrinde konumlanmış olan okul, 1865 yılında eğitim öğretim hayatına başlamıştır. Yemyeşil bir çevrede kurulmuş olan okul, çevresindeki göller ve doğal güzelliklerle öğrencilerin oldukça fazla dikkatini çekmektedir. Doğal bir ortamda eğitim almayı düşünen öğrencilerin daha çok yöneldiği okul, işletme ve idari bilimler alanında en çok tercih edilmektedir. Yıllık ortalama ücretler 55 bin dolar civarıdır.

  • University of California Berkeley

Kısacası UCB olarak da geçen üniversite, Amerika’nın en bilindik kamu araştırma üniversitelerinden biridir. Pek çok bölüm üzerine lisans ve yüksek lisans bölümlerine sahip olan okul, en çok sosyal bilimler alanında tercih edilmektedir. Ayrıca bilgisayar, mühendislik, biyokimya, bilişim ve işletme alanlarında da popüler olan okul, bölümlere göre değişkenlik gösteren ancak ortalama 40 bin dolar civarı harçlar talep etmektedir.

  • Boston University

Amerika’nın en kaliteli özel kurumlarından biri de Boston Üniversitesi’dir. 1839 yılında kurulmuş olan okul, ülkenin en büyük üniversitelerinden biri kabul edilmektedir. Tıp ve mühendislik alanlarında ileri seviye çalışmalara fırsat tanıyan okul, bu alanlarda staj programlarına da sahiptir. Çok fazla yabancı öğrenciye ev sahipliği yapan Boston Üniversitesi, yıllık 50-60 bin dolar civarı harç talep etmektedir.

  • University of Pennsylvania

Amerika’nın kurulan ilk üniversitesi kabul edilen Pennsylvania Üniversitesi, 1740 yılında eğitim hayatına başlamış ve günümüze kadar kaliteli eğitim vermeye devam etmiştir. Mühendislik, veterinerlik, tıp ve hukuk gibi 12 farklı fakülteye sahip olan okul, lisans ve yüksek lisans programlarıyla dünyanın her yerinden öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. En çok finans ve ekonomi alanında popüler olan üniversitenin yıllık ücretleri 55-60 bin dolar arası değişkenlik göstermektedir.

  • Stanford University

1891’de kurulan üniversite, Silikon Vadisi’nin kalbinde yer almaktadır. Dünya sıralamasında her yıl ilk 3’te yer alan okul, dünyaca tanınmış teknoloji şirketi CEO’larından, çeşitli buluşlar yapan bilim insanlarına kadar çok fazla tanındık ismi mezun etmiştir. Yaklaşık 4’te biri yabancı öğrencilerden oluşan okulun yıllık harçları 50 bin dolardan başlamaktadır.

Amerika’nın en iyi 15 üniversitesi hakkında daha detaylı bilgi almak, başvuru ve kabul şartları, Amerikan Üniversitelerinin ücretleri, Amerikan dil okulları, Amerika’da eğitim, Amerikan öğrenci vizesi vb aklınıza gelebilecek tüm konular hakkında ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilir, UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki uzman eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

INSTAGRAM