Avrupa'da Eğitim

AVRUPA’DA EĞİTİMİ

Avrupa’da eğitim, yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin birçok avantaj ve dezavantajı kendi maddi ve mantık süzgeçlerinden geçirdikten sonra sonuca vardıkları bir tercihtir. Günümüzde eğitime duyulan ihtiyaçla birlikte yurtdışında eğitim planlayan gençlerin sayısı gitgide artmaktadır. Çoğu öğrenci özellikle yurtdışı eğitim denildiğinde ilk olarak Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya gibi ülkeleri düşünmekte, özellikle ilk kez yurtdışında uzun süreli planlar yapan öğrenciler ülkemize olan yakınlığını da göz önünde bulundurarak Avrupa’ya yönelmektedir.

Bunun bir başka sebebi de Avrupa’daki üniversitelerin diğer ülkelere göre gerek eğitim gerek yaşam giderleri olarak daha uygun olmasıdır. Ekonomik şartlar ve eğitim ücretleri üzerine Avrupa’daki ülkelerin kimisi eğitim olarak uygun yaşam giderleri yüksek; kimisi her iki alanda da ekonomik, kimi ülkeler de hem eğitim hem yaşam giderleri açısından maliyetli tablolara sahiptir. Bu yazımızda sizlerle Avrupa’da eğitim ve yaşam masrafları açısından en pahalı ülkeleri sizlere açıklamaya çalışacağız.

Avrupa’da Eğitim Ücretleri ve Yaşam Giderleri Yüksek Ülkeler

Avrupa’nın en pahalı ülkeleri, yapılan araştırmalara ve değerlere göre İngiltere, İzlanda, Norveç, Hollanda ve İsviçre olarak karşımıza çıkmaktadır. Kimisi eğitim olarak uygun ülkeler olsa da yaşam giderleri, yeme içme ve konaklama olarak oldukça maliyetli ülkelerdir. Gelin bu ülkelere birlikte göz atalım.

  1. İngiltere

İngiltere; kullandığı para birimi Pound’dur. Pound’un Türk lirası karşısındaki değerinin yüksek olması ülkeyi hem eğitim hem de yaşam giderleri açısından birlikte değerlendirildiğinde Avrupa’da eğitim maliyeti en yüksek ülkeler arasında zirveye taşımaktadır. Burada maliyetten kastımız eğitim esnasında cebimizden çıkacak olan toplam paradır. Hem eğitim hem de yaşam maliyetlerinin tamamını kapsayan maliyettir.

İngiltere’de eğitim ücretlerinin yüksek olmasından ötürü hükümet öğrencilere çok fazla burs imkanı sunarak eğitim masraflarını hafiflemeyi hedeflemiştir. Ayrıca Avrupa’da eğitim için İngiltere’de lisans veya yüksek lisans eğitimi seçen öğrencilere haftada 20 saate kadar yasal çalışma izni verilir. Öğrenciler bu izinle çalışarak para kazanabilir ve eğitim esnasındaki yaşam masraflarını minimuma indirebilirler. Öğrenciler mezun olduktan sonra 1 yıl daha ülkede kalma ve iş arama hakkı kazanırlar. İş bulan öğrenciler yasal olarak vizelerini uzatabilirler. İngiltere’de özellikle işletme, medya, finans, bilgisayar ve mühendislik alanlarında hem kaliteli bir eğitim verilmekte hem de güzel iş fırsatları sunulmaktadır.

  1. İzlanda

İzlanda, Avrupa kıtasındaki en pahalı ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. Avrupa’da eğitim tercihini İzlanda’da eğitim almak için seçen öğrenciler, eğitimin devlet tarafından finanse edildiğinden dolayı okullara sembolik eğitim harçları ödemektedir. Akademik olarak kaliteli bir eğitim sunan İzlanda, aynı zamanda eşsiz doğası ve huzurlu yapısıyla öğrencilerin işletme, mimarlık, bilgisayar ve mühendislik gibi alanlarda çok fazla tercih ettiği bir ülkedir.

  1. İsviçre

Dünyanın en kaliteli üniversitelerinden ETH Zurich ve EPFL gibi üniversitelerinde her yıl binlerce öğrenciyi ağırlayan İsviçre, eğitim ücretleri olarak uygun olsa da yaşam maliyetlerinin yüksek oluşu nedeniyle Avrupa’da eğitim ücreti yüksek ülkeler arasında yer almaktadır. İsviçre’de eğitim ücretleri yıllık ortalama 2000 Euro iken, yaşam giderleri yıllık ortalama 20,000 Euro civarındadır. İsviçre’de eğitim almak isteyen öğrencilere Zurich, Lozan, Bern gibi şehirlerde ev sahipliği yapan ülke, özellikle teknoloji ve mühendislik alanında gelişmiş ve kaliteli eğitim programları sunmaktadır.

  1. Hollanda

Hollanda, Avrupa’da eğitim düşünen öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer alır. Amsterdam, Rotterdam gibi öğrenci şehirlerine sahip olan ülke aynı zamanda düşük işsizlik oranı ve huzurlu, mutlu yaşayan nüfusu ile dünyanın her yerinden öğrencileri imrendirmekte ve eğitim amaçlı ağırlamaktadır. Pek çok büyük markanın yerleşkelerine sahip olan Hollanda, eğitimden sonra öğrencilere uluslararası staj imkanları sunmasıyla da çok fazla tercih edilmektedir. Üniversite eğitimleri Avrupa Birliği ülke ülkelerden gelen öğrenciler için ücretsizken, AB dışından gelen öğrenciler belli bir miktar harç ödemektedir. Felemenkçe konuşulan ülkede üniversitelerde eğitim dili İngilizcedir.

  1. Norveç

Muhteşem doğası ve fiyortlarıyla Norveç, yurtdışında ücretsiz üniversite okuma fırsatı sunan ülkelerden biridir ancak İzlanda gibi eğitim masrafları olmasa dahi yüksek yaşam giderleri ve konaklama ücretleriyle diğer ülkeleri maliyet olarak yakalamaktadır. Yapılan araştırmalara göre Avrupa’nın en yüksek yaşam masraflarına sahip ülke Norveç’tir. Dünyaca ünlü Oslo ve Bergan Üniversitelerine ev sahipliği yapan ülke, özellikle kimya, finans ve işletme alanlarında oldukça kaliteli eğitim programları sunmaktadır. Avrupa’da eğitim ücreti en düşük yani ücretsiz olan Norveç’te öğrenciler, yaşam giderlerini karşılayabilmek için burs programlarına başvurmaktadırlar.

  1. İsveç

Dünyanın en kaliteli üniversitelerine sahip olan İsveç’te eğitim programları Amerikalı öğrenciler için ücretsiz ancak; diğer ülkelerden gelen uluslararası öğrenciler için ücrete tabidir. Bunların yanı sıra İsveç hükümeti sunduğu pek çok burs imkânı ile de öğrencilerin ekonomik yükünü hafifletmeye çalışmaktadır. Aylık yaşam giderleri İsveç’te İzlanda’ya göre daha uygundur ancak İsveç’te lisans eğitimi için ödeyeceğiniz ücret toplamda harcanacak olan maliyetleri eşitlemektedir.

Avrupa’da eğitim almak cesaretine ve vizyonuna sahip bireyseniz dostça karşılanacağınız ofisimizde sizleri ağırlamaktan memnuniyet duyacağımızı belirtmek isterim.  Vizyonunuza ve ideallerinize en uygun ülke ve eğitim programını kararlaştırmak için UNIEDU Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla iletişime geçerek randevu tarihinizi ayarlayabilirsiniz.  

 

INSTAGRAM