Avustralya Kültürü

AVUSTRALYA KÜLTÜRÜ

Avustralya kültürü, dünyanın en çeşitli kültürüdür. Çok sayıda göç alan ve bu nedenle çok kültürlü bir yapıya sahip olan Avustralya, kendine özgü doğal güzellikleri, yüksek yaşam standartları ve planlı şehircilikleriyle öğrenciler ve turistler tarafından en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Karmaşık bir tarihe sahip genç oluşumlu bir ülke olan Avustralya’da dil eğitimi almak isteği son yıllarda oldukça fazla talep görmektedir.

‘’Avustralya’’ kelimesinin her şehrinde farklı bir anlam kazandığı bu ülkenin, kendine has kültürel dokusu ve mutlu insanları Avustralya’yı keşfetme isteği dünya için ilgi çekici kılmaktadır. Bu yazımızda sizlere Avustralya kültüründen ve Avustralya’da  görülecek birkaç cazibe noktasından bahsedeceğiz.

  • Yerli Avustralyalılar

Tarihte Avustralya’nın yerel nüfusu ‘’ İlk Avustralyalılar’’ olarak geçmektedir. Günümüzde Avustralya Aborjinleri ve Torre Straight Adası’nda yaşayan yerli halk geçmişten günümüze sayıları azalsa da hala varlığını korumaktadır. İngiliz sömürge döneminde yaşanan çatışma ve ölümler nedeniyle daha izole bir hayat yaşayan yerli topluluk, özellikle Avustralya’nın kuzey toplarının %30’una yayılmış durumdadır.

Avustralya’nın benzersiz yerli kültürü, aynı zamanda ülkenin yerel mirası kabul edilmektedir. Hükümet tarafından yerli toplulukla anlaşmazlıkların çözülmesi için pek çok çalışma ve girişimde bulunulmuştur. Ülke genelinde yerel kültür zenginliğinin korunmasına yönelik Spirit Festival, Adelaine ve Yabun Festivalleri gibi ulusal etkinlikler düzenlenmiştir. Yerli kültürü yaşamak isteyen pek çok turist festival dönemlerine ilgi göstermekte ve Avustralyalıların festival heyecanlarını paylaşmaktadır.

  • Kültürel Zenginlik

Avustralya, günümüzde toplum yapısı ve kültürel zenginliği en fazla olan ülkelerden biridir. Genç bir oluşuma sahip olan Avustralya’da halkın geneli göçmenler ve sığınmacılardan oluştuğundan 200 farklı ülkeden milyonlarca vatandaşa ev sahipliği yapmaktadır. Günümüzde halkının büyük bir kısmını Birleşik Krallık kökenli vatandaşlar oluştururken, yaklaşık yarım milyon Yeni Zelandalı, 350 bin Çin, 340 bin Hintli, 200 bin İtalyan ve 100 bin civarı diğer millet vatandaşları geri kalan nüfusu oluşturmaktadır.

Özellikle büyük şehirlerde daha yaygın olarak gözlenen kültürel çeşitlilik, oldukça farklı ve renkli kültürel birleşimlere ve enerjik bir toplumsal yapının oluşmasına sebep olmuştur. Her ülkenin kendi değerleri, mutfağı, dini inançları ve yaşayış tarzları farklı olduğundan kültürler arası farklı melez jenerasyonlar olmuş, her milletin kendi değerlerini yansıtan mutfak ve eğlence kültürleri gelişmiştir. Her yıl düzenlenen farklı festivaller, eğlenceler ve etkinlikler milletlerin kültürünü birbirine tanıtır niteliktedir.

  • Şehir Hayatı

Avustralya’nın büyük şehirleri arasında yer alan Sydney, Melbourne, Brisbane gibi şehirlerde çeşitli sanatsal ve kültürel etkinlikler, spor ve eğlence faaliyetleri kozmopolit nüfusun renkli ve hareketli yaşantısını yansıtmaktadır. Her milletin mutfak kültürünü yansıtan restoranları ve sunduğu damak tadına uygun lezzetleriyle büyük şehir yaşantısı hem turistlerin hem de Avustralya’da eğitimi tercih eden öğrencilerin ilgisini çekmektedir. Uzun öğle kahvaltıları ve kahve sohbetlerinin birer şehir klasiği olduğu Avustralya’da özellikle açık hava, teras ve çatı katlarındaki mekanlar yerli halk tarafından daha çok tercih edilmektedir.

  • Taşra Hayatı

Avustralyalıların büyük çoğunluğu şehirlerde olsa da kırsal da yaşayan kesim yok denilmeyecek kadar fazladır. Kırsal insanının sert mizacı ve disiplinli yapısına sahip olan taşralı Avustralyalılar, genelde ülkenin kıyı kesimlerine yerleşmişlerdir. Ülke genelinde arazilerin nerdeyse yarısına yakını yerleşime uygun olmadığından, kırsal yerleşim büyük şehirlerin çevrelerinde görülmektedir. Avustralya’da eğitim alanlar genelde şehir merkezinde konaklayıp eğitim aldıklarından kırsal kesim ve yaşantısını pek bilmemektedir. Yine de ülkeye gelen yabancıların yerel Avustralyalıları ve taşra hayatını görmeleri, Avustralya kültürünü öğrenmeleri ve yaşamaları açısından farklı bir deneyim sunacaktır.

  • İletişim

İletişim açışınsan Avustralyalılar genel olarak oldukça arkadaş canlısı, yardımsever ve misafirperver bir toplumdur. Oldukça rahat ve geçinmesi kolay insanlar olduğundan ve kozmopolit bir toplum yapısını benimsediklerinden, yabancılara karşı oldukça yapıcı ve iyimserlerdir. Ülkemize göre espri anlayışı ve bazı gelenekleri farklılık gösterse de tanıyıp tanıştıkça alışması ve anlaşması kolay insanlardır.

Övünmeyi ve gösteriş yapmayı sevmeyen Avustralyalılar, boş zamanlarında arkadaşlarıyla zaman geçirmeyi ve seyahat etmeyi çok severler. Kıta olarak oldukça uzak bir konumda olduklarından, özellikle eğitim amaçlı ülkeyi terk edip farklı ülkelerde uzun süre yaşamayı tercih eden öğrenci sayısı çok fazladır. İşinden izin alarak veya ücretsiz izinleri değerlendirerek yurt dışı seyahatlerde bulunmak Avustralyalılar için oldukça sıradandır. Bu düşünce biçiminde şüphesiz karma kültürel yapısının verdiği farklı ülke ve kültürlere duyulan merak yatmaktadır.

Avustralya kültüründen bahsettiğimiz bu yazımızı, Avustralya’da dil eğitimi, Avustralya’da eğitim düşünen öğrencilere ülkeyi tanımlara açısından iyi bir hap bilgi olacağını düşünerek yazdık. Avustralya’nın cazibesi ve sunmuş olduğu avantajlardan yararlanmak, kaliteli, nezih bir ortamda kariyerinize, geleceğinize yatırım yapmak istiyorsanız UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki deneyimli eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilir. Ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanarak tüm sorularınıza cevap alabilirsiniz.

INSTAGRAM