Avustralya'da Yüksek Lisans Eğitimi

AVUSTRALYA’DA YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ

Yurt dışında eğitim almayı planlayan öğrenciler, yüksek lisans programlarında da hedeflerini yurt dışına yönlendirmiş durumdadır. Özellikle Avustralya’da yüksek lisans eğitimi, son dönemde Türk öğrenciler tarafından oldukça popüler bir tercih olarak karşımıza çıkmaktadır. Avustralya, Her ne kadar ülkemize uzak olsa da kaliteli eğitim sistemi ve yüksek yaşam standartları nedeniyle öğrencilerin eğitim almak ve hayatlarının geri kalanını devam ettirmek istedikleri ülkelerden biridir.

Avustralya’daki eğitim kurumlarının nerdeyse tamamı ülkemizde YÖK denkliği olan kurumlardır. Bu nedenle Türkiye’deki lisans mezunları, Avustralya’da yüksek lisans programını başarıyla tamamlayan öğrenciler sadece Türkiye’de değil dünyanın her yerinde geçerliliği olan bir diplomaya sahip olurlar.

Başvuru ve Kabul Koşulları

Avustralya’da yüksek lisans eğitimine başvuru ve kabul koşullarını yetire getirebilmeleri için öğrenciler, öncelikle IELTS sınavından yeterli dil skorunu elde etmeleri gerekir. Üniversite yerleştirmelerinde 5.0 IELTS notu yeterliyken, yüksek lisans tercihlerinde en az 6.0 seviyesinde IELTS dil skoru talep edilmektedir. Yeterli dil puanını alan öğrencileri bir sonraki aşamada akademik yeterlilik sınavları olan GRE ve GMAT sınavları beklemektedir. Bu sınavlara girme şartı her Avustralya üniversitesi tarafından aranmaz ancak başvurulan kuruma veya bölüme göre talep edilebilir.  Avustralya’da master eğitiminde kabul için her üniversitenin şartları farklılık göstermekle birlikte hemen hemen hepsi dil puanı ve sınav sonucuna göre ön değerlendirmeyi yapmaktadır.

Avustralya’da MBA yapmak için ve yüksek lisans programları için iş tecrübesi talep edilmektedir. Bölüme göre süresi değişkenlik gösterse de en az 2 yıllık iş geçmişi kabul için yeterli olacaktır. Ayrıca lisans mezuniyet puanı, transkript, özgeçmiş, üniversitede en az iki hocadan alınan referans mektupları ve niyet mektubu da öğrencinin yüksek lisans kabulü için diğer önemli belgelerini oluşturur. Herhangi bir üniversiteye başvurmak ve kabul almanız için en az 4 üzerinden 3 ortalama ile mezun olmanız, kısacası %75 başarı oranı istenmektedir.

Avustralya’da Dil Eğitimi

Avustralya’da dil eğitimi için, Avustralya dil okullarında genel İngilizce, yarı yoğun İngilizce, yoğun İngilizce programlarında eğitim verilmektedir. Her programın ders saati farklılık gösterir. Avustralya’da dil eğitimi için KAPLAN dil okulları, Embassy English dil okulları, ILSC dil okulları, International House dil okulları, OHC(Oxford House College) dil okulları, Navitas English dil okulları, LSI dil okulları, Eurocentres dil okulları en çok tercih edilen Avustralya’da dil okullarıdır. Avustralya’da dil eğitimi için en çok; Sydney dil okulları, Melbourne dil okulları, Brisbane dil okulları, Adelaide dil okulları, Perth dil okulları, Manly dil okulları, Gold Coast dil okulları, Cairns dil okulları, Darwin dil okulları tercih edilmektedir.

Eğitim Süreleri ve Avustralya üniversiteleri YÖK Denkliği

Avustralya’da yüksek lisans eğitimi bazı kurumlarda 1 veya 1,5 yıl sürerken genellikle çoğu eğitim kurumunda 2 yıl sürmektedir. Bazı üniversiteler Avustralya’daki pek çok kurumla anlaşmalı olduğundan mezuniyet sonrası öğrencinin başarı durumuna göre iş olanakları da sunmaktadır. Sayısal, sözel ve sosyal alanlarında birçok bölümde eğitim veren Avustralya üniversiteleri, YÖK denkliği sayesinde öğrencilerin geri döndüklerinde diplomalarının sayılmasını sağlıyor. Avustralya’da yüksek lisans başvuru tarihleri şubat ayında olduğundan, öğrenciler haziranda mezun olduktan sonra başvuru sürecine hazırlanabilirler. Sonuçların açıklanması, vize işlemleri ve diğer prosedürlerle birlikte okul başlangıç tarihi olan eylüle öğrenciler yetişebilmektedir.

Avustralya’da Yaşam Masrafları

Avustralya’da yaşam masrafları öğrencinin eğitim aldığı şehre göre değişmektedir. Yurt veya aile yanı konaklamalar aylık 800-1500 AUD arasında farklılık göstermekte olup, aylık yaşam giderleri de yaklaşık olarak 750-1400 AUD arasında değişmektedir. Yeme içme olarak masrafların öğrencilerin önceliklerine göre değişse de genel olarak 800-1300 AUD arasında farklılık göstermektedir. Aynı zamanda Avustralya’da eğitim maliyetleri, eğitim alınan şehre göre farklılık gösterir.

Ne kadar maliyetli olursa olsun öğrenciler, kendilerine katacakları avantajları düşünerek bütçelerine uygun okullara başvuru yapmaktadırlar. Avustralya’nın dil eğitimi ve yüksek eğitimlerde öğrencilere yarı zamanlı çalışma izni vermesi, öğrencilerin çalışarak ekonomik anlamda rahat etmelerini sağlamaktadır. İş bulan öğrenciler hem İngilizcelerini ilerletebilir hem de çalışma hayatından deneyim kazanmış olurlar.

Avustralya’da yüksek lisans eğitimi almanın sizin için şüphesiz pek çok artısı olacaktır. Eğitim aldığınız üniversitenin teknolojinin tüm avantajlarından faydalanabilir, interaktif eğitim materyalleriyle öğrenci odaklı bir sistemde eğitiminizi almış olursunuz. Dünya genelinde ilk 50 üniversiteden 40’ına sahip olan Avustralya’da tüm dünyanın kapılarını sizlere açacak bir diplomaya sahip olmuş olursunuz.

Dünyanın en yaşanılabilir şehirlerine sahip olan bu ülkede eğitim almak, birçok milletten insanla tanışıp kaynaşmanızı ve farklı kültürleri tanımanızı sağlar. Gerek sosyal hayatta gerek aile yanı konaklamanızda tanıyacağınız insanların yaşayış şekillerini ve düşünce yapılarını öğrenir, farklı bakış açılarına sahip olursunuz. Dil eğitiminizi aldığınız kuruma göre, master programı sonrası Avustralya’da doktora eğitimi düşünüyorsanız, okulunuzdan bilgi alabilir doktora yapmak istediğiniz alanda varsa kalifiye hocalarınız onlarla iletişime geçebilirsiniz. Eğitimden sonra var olan çalışma izninizle birlikte, kalmak isterseniz iş bulabilir ve ülkeye yerleşebilirsiniz.

Her şehrinde ayrı bir hayata ve kültüre sahip Avustralya, sizlere eğitim aldığınız süre boyunca ilerleyen hayatınızda işinize yarayacak pek çok deneyimi yaşama fırsatı sunuyor. Siz de bu avantajlardan faydalanmak ve yüksek lisans eğitiminizi bütçenize ve önceliklerinize uygun bir şehir ve üniversitede tamamlamak için, UNIEDU Yurtdışı Eğitim ailesinin deneyimli eğitim danışmanlarından ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

INSTAGRAM