Boston'da Öğrenci Hayatı

BOSTON’ DA ÖĞRENCİ HAYATI

Boston’da öğrenci hayatı, oldukça renkli ve eğlenceli geçmektedir.  Boston, Amerika’nın en çok ve en kaliteli okullarını bünyesinde barındırdığından ‘’Amerika’nın Atina’sı’’ olarak da bilinir. Amerika’da dil eğitimi, Amerika’da Eğitim almak isteyen birçok öğrenci ilk tercihlerini genellikle Bostondan yana kullanmaktadır.  Ülkenin en eski üniversitelerini bünyesinde barındıran şehir özellikle Biyoteknoloji, ilaç sanayi, teknoloji ve sağlık bilimleri üzerinde sunduğu kaliteli eğitim programları ve başarılı işlere imza atmış mezunlarıyla bilinir. Biz de bu yazımızda sizler için Boston’da öğrenci hayatını ve bu şehri öğrencilere cazip kılan yönlerini ele aldık.

  • BOSTON

Boston, Amerika’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan şehir, Viktorya döneminden kalma binaları, hala gazlı sistemle çalışan sokak lambaları ve sömürge döneminin izlerini taşıyan mimari yapılarıyla gerek öğrenciler gerek turistlerin ilgisini çeken pek çok alana sahiptir. Şehrin dört bir yanında bulunan görkemli heykeller ve anıtlar göz kamaştırıcı manzaralar yaratır. Özellikle şehri yürüyerek keşfetmek isteyenlerin Freedom Trail adıyla anılan özgürlük yolunu yürümeleri tavsiye edilir. Şehirde genel olarak da yürüyerek ulaşım sağlamak pek çok Bostonlı’nın tercihidir.

  • FİKİRLERİN ÇIKIŞ NOKTASI

Fikirlerin çıkış noktası Boston, pek çok bilimsel alanda verdiği kaliteli eğitim programlarıyla bilinir demiştik. Bunun sonucu olarak parlak fikirlerin ve başarı hikayelerinin büyük kısmı Boston’da duyulur. Yapılan araştırmalar ve ses getirecek sonuçların çoğunun çıkış noktası olan şehir, günümüzde TripAdvisor, Wayfair gibi şirketlerin yanı sıra bilim ve teknoloji alanında yürüttüğü çalışmalarla da ses getirmektedir. Özellikle Biyoteknoloji alanında eğitim düşünen öğrenciler için dünyanın en kaliteli kurumlarına ve eğitim kadrosuna sahiptir.

  • AKADEMİK KARİYER

Akademik kariyer planlayan öğrenciler, Amerika’da akademisyenlik düşünüyorlarsa özellikle Boston’ı tercih etmeliler. Harvard Üniversitesi ve MİT gibi dünyanın en başarılı ve kaliteli üniversitelerine sahip olan Boston, özellikle master, yüksek lisans ve doktora çalışmalarında güçlü akademik kadrolara sahip üniversite seçenekleri sunmaktadır. Nerdeyse yüze yakın üniversite ve kolej bulunan Boston’da yükseköğrenim dünyaca tanınan bir diplomaya sahip olma ve hızlı adımlarla kariyer hedeflerini tamamlama olanağı sunar.

  • ÖĞRENCİ ŞEHRİ

Tam bir öğrenci şehri olan Boston, Akademik olarak sunduğu programların yanı sıra günlük hayatta öğrencilere yönelik yapılan kolaylıklar sunmaktadır. Dünyanın her yerinden ağırladığı öğrencilerle çok kültürlü bir ortam sunan şehir, aynı zamanda çeşitli mutfak kültür, spor aktiviteleri, kültürel ve sanatsal etkinliklerle öğrencilerin kaynaşmasına ve dil, din, ırk, renk ayırt etmeden dostça yaşama fırsatı tanır. Her ne kadar büyük şehir statüsünde olsa da planlı şehir yapısı sayesinde pek çok noktaya yürüyerek ulaşmak mümkün. Uzak lokasyonlar için tramvay, otobüs ve metro ağı sayesinde her yere kolayca varma olanağı sağlar.

  • KÜLTÜR VE SANAT

Boston, Amerika’nın en eski şehirlerinden biri olduğundan, oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. Tarihi değerlerini günümüze kadar koruyarak getirmiş olan şehir, her biri tarihi eser sayılabilecek eski tiyatro ve müzelere, sanat galerilerine ev sahipliği yapmakta ve bu tarihi ziyaretçilerine sunmaktadır. Museum of fine Arts, Contemporary Art bunlardan birkaçı sayılabilir. Kültür ve sanat alanında her yıl belli dönemlerde düzenlenen etkinlikler, halkın ve öğrencilerin kaynaşmasına olanak sağlar.

Bunlar; New Year’s Eye, Boston Marathon Dragon Boat Festival, Chinese New Year gibi etkinliklerdir. Her milletten insanın yaşadığı Boston’da özellikle İrlanda ve İtalya kökenli halkın çoğunluğu dikkat çeker.

  • KONUM

Üniversite şehri Boston, konum olarak sahip olduğu Logan Uluslararası Havaalanı sayesinde Amerika’nın her yerine kolayca seyahat etmeyi mümkün kılar. Şehirde özellikle üniversite çevrelerine kurulmuş olan çok sayıda kafe ve eğlence, alışveriş merkezleri öğrencilere eğitimlerinden sonra sosyalleşme olanağı sunar. Konaklama olarak birçok yurt ve apart daireler okulların etrafında konumlanmış, öğrencilerin eğitim binalarına kolay ulaşmaları amaçlanmıştır. Planlı şehirciliğini eğitim alanında da gösteren Boston, her anlamda şehircilik yapısıyla insanların hayatlarını kolaylaştırmaktadır.

  • İŞ FIRSATLARI

Boston, hareketli ve entelektüel yapısıyla gün geçtikçe şirketlerin çoğaldığı ve iş olanaklarının arttığı bir şehir olmuştur. Yatırımcıların özellikle teknoloji alanında çok fazla ilgilendiği şehir, eğitim sonrası öğrencilere pek çok iş olanağı sunmaktadır. Sağlık sektöründen finansa, teknoloji alanından bilimsel çalışmalara kadar öğrenciler mezun olduktan sonra staj ve iş bulma konusunda zorlanmamaktadır. Global yapısıyla oluşturulan sosyal ağlar yeni mezun öğrencilerin profesyonel alanda ilerlemelerine yardımcı olmaktadır. Günümüzde gelişen teknolojinin beşiği konumundaki Boston, Bill Gates ve Mark Zuckerberg gibi pek çok girişimci deve ev sahipliği yapmaktadır.

Boston’da öğrenci hayatını kısaca anlatmaya çalıştığımız bu yazımızda, yurtdışında dil eğitimi, yurtdışında eğitim araştırmasına girmiş öğrencilere, özellikle Amerika veya Boston düşünenlere aydınlatıcı bilgiler sunmaya çalıştık. Daha detaylı bilgi almak isteyenler için ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilir ve UNIEDU Yurtdışı Eğitimi bünyesindeki eğitim danışmanlarımızla iletişime geçerek aklındaki sorulara cevap alabilirler.

INSTAGRAM