Dünya'nın en iyi Üniversite Şehirleri

DÜNYADAKİ EN İYİ ÜNİVERSİTE ŞEHİRLERİ

Dünyadaki en iyi üniversite şehirleri eğitime önem veren kişilerin aklını her zaman kurcalayan bir sorudur. Üniversite hayatına başlamadan önce veya üniversite eğitimi devam ederken acaba diye başlayan muhabbetlerde geçen bir sorudur her zaman. Yurtdışında eğitim almak, her gencin eğitim hayatı boyunca en az bir kez aklından geçmiştir. Erasmus, staj gibi kısa süreli eğitimler dışında üniversite, yüksek lisans gibi eğitim programlarını düşünen gençlerin bu aşamada en çok zorlandıkları konu şüphesiz hangi ülkede eğitim alacaklarıdır.

Kaliteli eğitim programlarına sahip olması, dünyaca tanınan bir diploma sunması, kültürel ve tarihi birikimi olması ve mezun olduktan sonra sunduğu imkanlar dahilinde öğrenciler, eğitim hayatlarına devam edecekleri ülkeyi seçmeye çalışmaktadır. Her ne kadar dünya genelinde pek çok şehirde bu kriterleri sağlayan üniversiteler olsa da öğrencileri kaygılandıran bir diğer durum eğitim ve yaşam maliyetleridir. Bu yazımızda sizler için dünyadaki en iyi üniversite şehirlerini derledik.

  • Boston

Amerika’nın kültür ve eğitim başkenti olarak bilinen Boston, dünyadaki en iyi üniversite şehirleri arasında ilk 10’da yer alır. Amerika’nın Harvard, Yale, Stanford gibi birçok yüksek kalitede eğitim veren üniversiteleri sahip şehri Boston, ülkenin en eski ve köklü kurumlarına ev sahipliği yapmaktadır. 50’den fazla üniversite ve koleje sahip olan Boston, aynı zamanda sahip olduğu sanat galerileri, müze ve kütüphanelerle öğrencilere sınırsız kaynak sağlamaktadır. Geniş alanları, düzenli şehir yapısı ve öğrencilere sağladığı kolaylıklarla Boston, her yıl dünyanın her yerinden binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

  • Londra

QS sıralamasında 2018 yılında dünyanın en iyi öğrenci şehri seçilen Londra, öğrenim ve yaşam ücretleri bakımından pahalı olsa da en çok tercih edilen şehirlerin başında gelir. Çok kültürlü toplum yapısı, sunduğu iş sahaları, gelişmiş altyapısı ve daha pek çok sahip olduğu avantajlarla öğrenciler için eğitim alırken kendilerini geliştirebilecekleri uygun bir ortam sunar. Şehrin her yerinde çeşitli kafeler, alışveriş merkezleri, dükkanlar, gösteri merkezleri bulunur. Ayrıca başkent Londra aynı zamanda İngiltere’nin kültür başkenti olduğundan binlerce müze, galeri, sanat merkezi ülkenin tarihini incelemek isteyen öğrencileri bekliyor olacak.

  • Paris

Dünyanın en romantik şehirlerinden biri olan Paris, hareketli yapısı ve 24 saat canlı yaşantısıyla öğrencilerin eğitim alırken sıkılmayacakları bir şehir. Eğitimin büyük çoğunluğunun devlet tarafından desteklendiği Fransa’da, öğrenciler en çok üniversite ve kurumu bünyesinde barındıran Paris’i tercih etmektedirler. Yaşam masraflarının pahalı olduğu ülkede öğrencilerin bütçelerini desteklemek amaçlı konaklama ve yaşam giderlerini karşılayan burs programları bulunmaktadır. Sciences Po Paris, Ecole Normale Superieure ve Ecole Politechnique gibi kaliteli üniversitelere ev sahipliği yapan Paris, dünyanın en iyi öğrenci şehirleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

  • Berlin

Berlin, Almanya’da eğitim düşünen öğrencilerin ilk tercih ettiği şehirlerin arasında yer almaktadır. Almanya’da eğitim kurumlarının ücretsiz olması ve yaşam giderlerinin İtalya, Fransa, İspanya gibi ülkelere göre daha uygun olmasından dolayı her yıl binlerce yabancı öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Özellikle otomotiv, mühendislik ve tekstil alanlarında verdiği kaliteli eğitim programlarıyla bilinen ülke, Berlin’de de Free Universitesi, Berlin Teknik Üniversitesi ve Humboldt Üniversitesi gibi dünyaca tanınan üniversitelerde eğitim vermektedir. Moda, müzik, sinema ve sanat alanlarında öğrencilere çok fazla seçenek sunan şehir, aynı zamanda Almanya’nın Türk nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu şehirler arasındadır. Berlin de dünyanın en iyi üniversite şehirlerinden biri kabul edilmektedir.

  • Los Angeles

Dünyanın en gelişmiş film ve müzik endüstrisine sahip olan şehri Los Angeles, aynı zamanda hareketli şehir yaşantısı, harika kumsalları ve palmiyelerle donatılmış sokaklarıyla da bilinmektedir. Her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen şehir aynı zamanda en çok tercih edilen üniversite şehirleri arasında yer almaktadır. Görsel sanatlar, medya, işletme, moda, müzik ve televizyon gibi alanlarda eğitim almak isteyen öğrencilerin özellikle en çok tercih ettiği şehir olan Los Angeles, California Teknik Üniversitesi, Southern Üniversitesi ve Los Angeles California Üniversitesi gibi daha pek çok tanınmış eğitim kurumuna ev sahipliği yapmaktadır.

  • Montreal

Kanada’nın en büyük ikinci şehri olan Montreal, aynı zamanda Paris’ten sonra dünyada en yoğun Fransızcanın konuşulduğu şehirdir. 2016 yılında ICF tarafından yılın en akıllı toplumu seçilen Montrealliler, kültür ve dil çeşitliliği bakımından da çok kültürlü renkli bir toplumdur. 150 farklı ülkeden her yıl binlerce öğrenciye eğitim amaçlı kapılarını açan Montreal, Londra, Paris, New York gibi büyük şehirlere göre daha ekonomik yaşam giderlerine sahiptir. Bünyesinde McGill Üniversitesi, Montreal Üniversitesi gibi köklü kurumlara yer veren şehir, okulların etrafında yarattığı renkli ve hareketli ortamla öğrencilerin hayatlarını kolaylaştıran imkanlar sunmaktadır

Dünyadaki en iyi üniversite şehirleri hakkında daha detaylı bilgi almak, başvuru ve kabul şartları, iyi üniversite ücretleri, İngilizce dil okulları, yurtdışında eğitim, öğrenci vizesi vb aklınıza gelebilecek tüm konular hakkında ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilir, UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki uzman eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

INSTAGRAM