En Rahat Öğrenci Vizesi Alınabilecek Ülkeler Hangileri?

En Rahat Öğrenci Vizesi Alınabilecek Ülkeler Hangileri?

En rahat öğrenci vizesi alınabilecek ülkeler hangileri sorusu, yurtdışında eğitim almaya karar veren öğrencilerin kafasını kurcalayan bir sorudur. Günümüzde gelişen teknoloji ve ihtiyaç duyulan her şeye kolay erişilebilirlik öğrencilerin de dikkatini çekmekte, öğrenciler gerek yaz döneminde gerek mezun olur olmaz yurtdışında dil eğitimine yönelmektedirler. Yurtdışında dil eğitimi alırken farklı kültür ve gruptan insanlarla arkadaş olmak, yeni yerler ve kültürler keşfetme isteği, sosyal ağları geliştirmek ve çok yönlü bir bakış açısına sahip olmak gibi pek çok avantajlı yön, özellikle son yıllarda yurtdışı eğitimi oldukça cazip kılmaktadır.

Yurtdışında eğitime karar veren öğrencilerin aklını kurcalayan ilk soru şüphesiz gideceği ülkenin vize aşamasıdır. Türk öğrencilerin pek çok ülkeye dil eğitimi amaçlı gitmesi için vizeye gereksinimi olması, vize reddi korkusu doğurmakta ve öğrencileri büyük strese sokmaktadır. Özellikle bazı ülkeler vize aşamasında oldukça zorlayıcı olurken, bazı ülkeler ise öğrencilere gerekli evrakları sağladığı taktirde kolaylıkla vize verebilmektedir. Bu yazımızda sizler için vize aşamasında en rahat öğrenci vizesi alınabilecek ülkeler hangileri olduğundan bahsetmeye çalıştık.

  • KANADA

Kanada, dünyanın en gelişmiş ve en planlı alt yapıya sahip ülkelerinden biridir. Kanada, birbirinden kaliteli eğitim kurumları, yüksek yaşam standartları, refah seviyesi, birbirinden güzel şehirleriyle çok fazla ilgi görmektedir.  Tüm dünyadan binlerce öğrenci, Kanada’da dil eğitimi, Kanada’da lisans eğitimi alabilmek için çok fazla istekli davranmaktadırlar. Göç yoğunluğunun fazla olduğu Kanada, eğitimli göçmen kabul etmekte ve yüksek öğrenim için gelen öğrencilere 1 yıl vizelerini uzatarak iş bulmak için zaman vermektedir.

Öğrencilere kolay vize veren Kanada’nın, evrak ve vize prosedürleri de bir o kadar kolaydır. Bilgisayar ortamında başvuru formlarının doldurulması ve niyet mektubunu destekleyici eğitim, maaş, sponsor evrakları ve kişisel bilgileri içeren evraklarla birlikte uygun zamana randevu alınarak başvuru yapılabilmektedir. Başvurular online veya aracı kurum tarafından gerçekleştirilir.

  • ALMANYA

Avrupa’nın en büyük öğrenci şehirlerinden biri olan Almanya, Avrupa’da eğitim düşünen öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Berlin, Hamburg, Frankfurt, Münih gibi hareketli öğrenci şehirleri ve öğrencilere sunduğu kolaylıklar dışında ücretsiz eğitim sistemiyle de her yıl binlerce öğrenci Almanya’da eğitimi düşünmektedir. Özellikle mühendislik alanında dünyanın en köklü okullarına sahip olan Almanya, mezun olduktan sonra öğrencilerine Mercedes Benz, Porsche, Audi, BMW gibi köklü firmalarda kariyer imkanları sunmaktadır.

Öğrenci dostu Almanya; sanat, müzik, edebiyat, tarih gibi pek çok alanda adından söz ettirmiş Kant, Karl Marx, Goethe, Nietzche, Albrecht Dürer gibi pek çok ismin ana vatanı olarak da adını duyurmuştur. Kültür ve sanata değer veren ülke, kültürel değerlerini korumanın dışında her yıl düzenlediği kültürel etkinlik ve festivallerle de katılan binlerce öğrenciyi ağırlamaktadır. Eğitim dili çoğunlukla Almanca olan ülkede, başvurular Alman konsolosluklarının aracı kurumları tarafından kabul edilir. Öğrencilerin eğitim sürelerine göre Schengen veya ulusal vize almaları gerekir. Vize sonuçları ise 3-6 hafta arasında sonuçlanmaktadır.

  • YENİ ZELANDA

Yurtdışında öğrenci olarak için en rahat vize prosedürlerine sahip olan ülkelerden bir diğeri de Yeni Zelanda’dır. Günümüzde hızlı gelişen ülkeler arasında yer alan Yeni Zelanda, her yıl yaklaşık 100 binin üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. 3 buçuk ay ve üzeri eğitimlerde öğrencilere yarı zamanlı çalışma imkânı da sunan ülke, dil eğitimi için de öğrenciler tarafından çok fazla tercih edilmektedir.

Ülkenin resmi dili İngilizce olduğundan, öğrenci yelpazesini geniş tutan Yeni Zelanda, mezun olduktan sonra öğrencilerine nüfusu az, milli geliri yüksek, istikrarlı ekonomiye sahip ülkede istikrarlı ve yüksek kazançlı iş fırsatları sunar. 3 aydan kısa süreli eğitimler turist vizesiyle alınabilirken, 3 ay ve üzeri eğitimler için öğrenci vizesine başvurmak gerekir. Vize sonuçları yaklaşık 2-3 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

  • İRLANDA

İrlanda, özellikle son yıllarda eğitim turizmi konusunda gelişmiş, bu alanda pek çok yatırım yapmış ülkelerden biridir. Yerel ve zincir dil okulları olmak üzere öğrencilere pek çok seçenek sunan İrlanda, yüksek öğrenim düşünen öğrenciler için de dünyanın en kaliteli üniversite ve kolejlerine ev sahipliği yapmaktadır. Okulların geneli merkez Dublin’de olduğundan, Dublin gerek öğrenciler gerek turistler için pek çok alternatifi bir arada sunan renkli ve hareketli bir şehirdir.

İrlanda’da dil eğitimi süresi, 6 ay ve üzeri olan programlarda öğrencilere yarı zamanlı çalışma izni verilmektedir. Bu durum, İngiltere ve Amerika gibi çalışma izni olmayan ülkelere göre İrlanda’yı daha cazip kılmaktadır. Öğrenci dostu olan ve her türlü kolaylığı sağlayan ülke, her yıl gelen yabancı öğrencilerle nüfusunu ikiye katlamaktadır. 90 günden kısa süreli eğitimler için C tipi öğrenci vizesine başvurulurken, 90 günden daha uzun süreli eğitim programları için D tipi öğrenci vizesine başvurulur. Vize işlemleri 4-6 hafta arasında sonuçlanmaktadır.

En rahat öğrenci vizesi alınabilecek ülkelerden kısaca bahsetmiş olduk. Sizde hayallerinizdeki kariyere ulaşmak için yurtdışında eğitim planlıyorsanız, vize başvuruları, sizin için uygun ülke, gerekli eğitim süresi vb konular için UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilir, ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

INSTAGRAM