Hollanda ve Kültürü

Hollanda ve Kültürü

Hollanda ve kültürü, yüksek kalitede eğitim kurumları, ödüllü akademisyenleri, eski çağlardan kalma yapılarıyla öğrencilerin yurtdışı eğitim için düşündükleri ülkelerin başında yer almasını sağlamaktadır.  Hollanda’nın, Avrupa’daki en büyük liman kentleri arasında yer alması ve konum olarak Avrupa’nın merkezinde oluşu ve pek çok ülke ve şehre olan yakınlığıyla da öğrenciler arasında popüler ülkelerden biri olmasına sebebiyet vermiştir.

Yurtdışında eğitim düşünen öğrencilerin Amerika, Kanada, İngiltere gibi ülkelerden sonra en çok tercih ettikleri ülkeler Avrupa ülkeleridir. Yapılan araştırma ve anketlere göre Hollanda’nın dünyanın en modern ve huzurlu şehirleri arasında yer alması, düşük işsizlik oranları, yüksek yaşam standartları da öğrencilerin gözünde Hollanda’yı eğitim ve kariyer olarak ideal seçenekler arasına sokmaktadır.

  • Hollanda’da Çok Kültürlü Yaşam

Hollanda’da çok kültürlü bir yaşam bulunur. Ülke, günümüzde dünyanın en multi kültürel ülkeleri arasında yer almaktadır. Dünyanın en mutlu ve hoşgörülü insanlarına sahip olan Hollanda, bu özelliğini Faslılar, Türkler, Endonezyalılar, Avrupa vatandaşları gibi her milletten binlerce insandan oluşan sosyal yapısından almaktadır.

Ülkenin resmi dili Hollandaca olsa da ülke genelinin yarısından çoğu İngilizce ve Almanca bilmektedir. Bu nedenle Hollanda’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler ve orada yaşayan Hollandalı öğrenciler için çok fazla İngilizce programa yer verilmektedir.

 Hollanda’da İngilizce dil eğitimi veren saygı kurumlar da oldukça dikkat çekmekte ve Avrupa’da İngilizce öğrenmek isteyen öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Hollanda üniversitelerinden mezun olan uluslararası öğrenciler İngilizce dil bilgileriyle çok uluslu şirketlerde iş bulabilir, Hollandaca öğrenerek bu şanslarını ikiye katlayabilirler.

  • Hollanda’nın Sembolleri

Hollanda’nın sembolleri; laleler, yel değirmenleri, ahşap takunyalardır. Hollanda, kendine özgü belli başlı sembolleri olan ülkeler arasında yer alır. Nasıl ki Fransa denilince Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi; İtalya denildiğinde Pisa Kulesi akla geliyorsa; Hollanda denilince de laleler, yel değirmenleri, ahşap takunyalar insanların aklına gelmektedir.

16.yüzyıldan itibaren lalelerin ülke sembolü olduğu Hollanda’da 1 Nisan ve 14 Mayıs tarihleri arasında Amsterdam’da Lale Festivalleri düzenlenmektedir. Günümüzde 1000’den fazla yer değirmenine sahip olan ülkede UNESCO Dünya Mirası listesinde 19 tarihi yer değirmeni yer almaktadır. 800 yıllık geçmişe sahip takunyalar da gerek turistlerin gerek öğrencilerin ilgisini çeken ülke sembolleri arasındadır.

  • Hollanda Mutfağı

Hollanda mutfağı, her ne kadar Fransız veya İtalyan mutfağı kadar meşhur olmasa da yüzyıllardan bu yana süre gelen özel peynirleri ve Holstein adı verdikleri inekleri günümüzde hala meşhurdur. Hafif tatlı ve biraz da yağlı bir peynir olan Gouda, hem tatlı hem tuzlu bir tada sahip olan Edam, delikli peynirlerin en meşhuru Maasdam, kimyonlu ve baharatlı bir çeşit olan Leidse ve mavi küflü peynir olarak geçen Delft Hollanda peynirlerinin en bilindikleri arasında yer almaktadır.

Ayrıca atıştırmalık olarak bilinen lahana, haşlanmış patates ve sosisten oluşan ‘’stamppoyen’’, pudra şekerli küçük krepler şeklinde servis edilen ‘’poffertjes’’, çeşitli pasta ve kurabiyeleri Hollanda’da eğitim için gelenlerin en çok tercih edilen lezzetler arasında yer alır.

  • Muhteşem Şehirler

Hollanda, çok kültürlü yapısı ve huzurlu muhteşem şehirleriyle de öğrencilerin ve turistlerin ilgi odağı durumundadır. Her milletten insanın birbirine saygılı, hoşgörülü ve mutlu şekilde yaşaması Hollanda’nın en çok dikkat çeken özelliklerinden biridir. Şehrin her yerinde farklı kültürleri yansıtan sokak sanatları, eğlenceler, farklı dünya mutfakları, kültürel yerleşkeler bu bilgiyi doğrular niteliktedir.

Dünyanın en iyi öğrenci şehirleri arasında yer alan Amsterdam, yurt dışında eğitim düşünen öğrenciler içi rengarenk yapıları, çiçekli binaları, düzenli şehirciliği, müzeleri ve Dam Meydanıyla göz doldurur. Amsterdam’dan sonra Rotterdam her ne kadar geçmişte savaşlar sebebiyle hasar görse de günümüzde yenilenerek hak ettiği ihtişamına kavuşmuştur.

  • Hollanda’da Sanat

Hollanda’da sanat ve tasarıma verilen değer, Hollanda’da eğitim düşünen öğrencilerin dikkatlerini çeken bir diğer noktadır. Göz alıcı mimari yapıları ve ihtişamlı binalarını bozulmadan koruyarak günümüze kadar taşıyan ve müzik, sinema, tiyatro, resim, heykel, edebiyat alanlarında yenilikleri ve sanatçıları destekleyen Hollanda, günümüzde Van Gogh’tan Rembrandt’a, İnci Küpeli Kız tablosundan Vermeer’e kadar pek çok çalışmayla karşımıza çıkmaktadır. Ünlü ressamların geçmişten günümüze 200’den fazla eseri 1973 yılında açılmış olan Van Gogh Müzesi’nde yerini almıştır. Ayrıca Rembrandt’ın Evi Müzesi, Rijksmuseum Amstardam dünyaca ünlü eserleri görmek için öğrenciler ve turistler için görülmesi gereken yerler arasındadır.

  • Bisiklet Kullanılan Ülke

Dünya genelinde en çok bisiklet kullanılan ülkelerden biri Hollanda’dır. Gencinden yaşlısına kadar herkesin okuldan eve, evden işe hatta gezmeye alışverişe giderken kullandığı Hollanda’da, 17 milyonluk nüfusun, 40 milyondan fazla bisikleti bulunmaktadır.

Kişi başı 2-3 bisiklet kullanan Hollandalılar, ülke genelinde var olan 32 bin kilometreden fazla bisiklet yolları sayesinde ülkenin hemen hemen her yerine pedallayabilmektedir. Sadece Amsterdam’da dahi 800 bine yakın bisiklet bulunur. Bisiklet kullanmayı öğrenmek isteyenler için de belediyelerce ücretsiz kurslar düzenlenmektedir.

Hollanda ve kültürü hakkında detaylı bilgi almak, Hollanda’da eğitim, Hollandadil okulları, üniversiteler ve Hollanda’da çalışma hayatı hakkında bilgi ve sorularınıza cevap almak için UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

INSTAGRAM