İngilizceyi Geliştirme Yöntemleri

İngilizceyi Geliştirme Yöntemleri

İngilizceyi geliştirme yöntemleri ya da İngilizcenizi ilerletmenize yardımcı olacak birkaç yöntemi sizler için derlediğimiz bu yazımızda. Neden İngilizce öğrenmeliyiz?, İngilizce öğrenmek için etkili yöntemleri geçmiş, İngilizce alt yapınızı oluşturmanız gerekmektedir.

İngilizce eğitim, hayatımızın her alanında karşımıza çıkacak ve global dünyaya ayak uydurmak için ihtiyaç duyduğumuz bir eğitimdir. Günümüzde Türkiye’de alınan eğitim yeterli olmamakta ve kaliteli bir İngilizce eğitime ihtiyaç duyan öğrenciler soluğu yurtdışı eğitimde almaktadırlar. Her nerde eğitim alınırsa alınsın, hiçbir zaman sadece sınıfta alınan eğitim yeterli olmayacaktır. Öğrenciler kendilerini günlük hayatta da geliştirmeli ve İngilizcelerini pratiğe dökecek yollar aramalılar.

Tam da bu aşamada sizler için İngilizceyi ilerletmenize yardımcı olacak birkaç yöntem derledik.

  • Yabancı Film İzlemek

Günümüzde telefonlara bile indirilebilen uygulamalar ve kapsamlı web siteleri sayesinde film izlemek oldukça kolay hale gelmiştir. İzleyeceğiniz altyazılı yabancı filmlerle hem dinleme hem anlama yetinizi geliştirebilir, kelime dağarcığınızı artırabilirsiniz. İngilizceniz ilerledikçe altyazıyı ortadan kaldırarak kendinizi daha çok yorar, İngilizce kalıpları daha rahat ezberleyebilirsiniz. Ayrıca Youtube gibi platformlardan müzik dinlemek de İngilizcenizi ilerletmeye büyük katkı sağlayacaktır.

  • Okuma Ezberleri Yapmak

İngilizce okuduğunuz metinler, cümle yapısı ve kuruluşu hakkında sizlere değerli ip uçları verecektir. İlgi alanınıza göre dergi, gazete, çizgi roman ve diğer İngilizce kaynaklar okuma ve anlama becerilerinizi geliştirerek, kelimelerin hafızanıza kazınmasına yardımcı olur.

  • Sözlük Kullanmak

İngilizce öğrenmeye başladığımız andan itibaren yanımızdan ayırmadığımız sözlükler, burada da karşımıza çıkıyor. Sözlük kullanmak, birbiriyle benzer anlamda kelimeleri öğrenmenizi de kolaylaştırır. Gerek online sözlükler gerek kitap şeklinde olanlar, tamamı kelime haznenizin gelişmesinde ve kullanım şekillerini öğrenmenizde kolaylık sağlar.

  • İngilizce Konuşan İnsanlarla Sohbet

Ana dili İngilizce olan insanlarla sohbet etmek, İngilizce pratik yapmanız açısından büyük önem taşır. Çevrenizde pratik yapabileceğiniz, konuşmanızı iyileştirebileceğiniz arkadaşlarınız veya tanıdıklarınız varsa onlarla sürekli diyalog halinde olarak gelişim sağlayabilirsiniz. Çoğu dil okulunun eğitim sonrası konuşma kulüpleri tamamen bu amaç için oluşturulmuştur.

  • Yazarak İlerletme

İngilizce öğrenmenin en iyi yollarından biri de yazmaktan geçer. Çok fazla gramer yeteneğiniz olmasa bile, bir şeyler karalamak, kısa bir günlük tutmak veya belli cümleler kurmak hem kelime bilginizi hem de gramer yapınızı geliştirmenize yardımcı olur. İlk başta kısa cümlelerle başlayıp, sonrasında uzun paragraflar yazabilir, kendinizi ifade eden bloglar bile yazabilirsiniz.

  • Araştırmak

Belli bir konuda yapacağınız İngilizce bir araştırma, dilinizi geliştirmenizi sağlayacaktır. Özellikle tez dönemindeyseniz, İngilizce kaynak araştırması yaparken bir bakmışsınız İngilizceniz de ilerlemeye başlamış. Ayrıca günlük haber siteleri, yabancı bloglar, İngilizce platformlar da dilinizi ilerletmenize yardımcı olacaktır. Özellikle IELTS, TOEFL düşünen öğrenciler için günlük konularda makaleler okumak hem global bir bakış kazandırır hem de sınav içeriğine hazırlık için faydalı olur.

  • Not Almak

Not almak, her zaman edindiğiniz bilgiyi unutmamanın en güzel yolu olmuştur. İngilizce olarak edindiğiniz bilgiyi ister modal, tense olsun ister kelime bilgisi bir kenara küçük notlar halinde yazarsanız, aklınızda kalmasını kolaylaştırmış olursunuz. Özellikle küçük bir not defterine, cep telefonu veya bilgisayara not alıp düzenli tekrarlar yaparsanız, bilgiyi kalıcı hafızanıza atarak kolay kolay unutmamış olursunuz. BU aşamada çalışma masanıza veya panonuza küçük kağıtlar asmak da faydalı bir yöntem olacaktır.

  • Bol Pratik

Her dil gibi İngilizce de çok pratik gerektiren ve yapılmadığı taktirde unutulan bir dildir. Boşuna ‘’ dil nankördür’’ dememişler değil mi? Bu nedenle sürekli pratik yapmalı ve kelime bilgilerinizi tekrar etmelisiniz. Aldığınız her notu, yaptığınız her ödevi geçmişe yönelik çalışmalarla tekrar ederek bilgilerinizi tazelemiş olursunuz. Böylece okuma, kelime bilgisi, gramer, yazma ve daha pek çok alanda İngilizceniz gelişmiş olur.

  • Keyifli Öğrenme

Bir dil, öğrenirken o dilden keyif alınmıyorsa öğrenilmez. İngilizce öğrenmeyi kendinize işkence haline getirmeyin. Olabildiğince bu dilin sevdiğiniz yanlarının üzerinde durun. Öğrenmenizi kolaylaştıran yolları araştırın ve süreci keyifli hale getirin. Kelime ezberleri ve gramer arasından sıkışıp kalmak yerine kendi öğrenme metodunuzu geliştirerek, eğlenirken öğrenebilirsiniz. Bu aşamada özellikle mobil uygulamalar oldukça yararlı olacaktır.

  • İngilizce Kursu

İngilizceyi geliştirme konusunda tek başınıza bir şeyler yapamıyorsanız, bir dil kursuna yazılarak kısa zamanda daha çok verim elde edebilirsiniz. Özellikle yurtdışında İngiltere, Amerika, Kanada, Malta gibi ülkelerde eğitim alarak eksik kalan yönlerinizi ve dil becerilerinizi kısa sürede ileri seviyelere getirebilirsiniz.

İngilizceyi Geliştirme Yöntemleri konusunda UNIEDU Yurtdışı Eğitim’in deneyimli eğitim danışmanlarından destek alabilit, yurtdışı eğitim, dil okulları hakkında sizlere uygun kurs ve eğitim programları için bilgi edinebilirsiniz.

INSTAGRAM