İngiltere'de Doktora Eğitimi

İNGİLTERE’DE DOKTORA EĞİTİMİ

İngiltere’de doktora eğitimi yani PhD (Doctor of Philosophy) eğitiminin dünyada doktora eğitimi düşünen birçok öğrencinin ortak amacı olduğunu düşünürsek, İngiltere’de doktora programına kabul almak için oldukça iyi hazırlanılması gerekliliğinin bilinmesi gerekir. Dünyanın en iyi üniversitelerine ev sahipliği yapan İngiltere’de eğitim almak herkes tarafından istenen bir olgudur. Bünyesinde üst düzey öğretim kurumları bulunduran İngiltere, her yıl yurtdışında eğitim düşünen binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Bu aşamada öğrencilerin, istedikleri bölümde bütçelerine uygun bir okul seçerek başvuru dönemlerini takip etmeleri gerekir.

Doktora Program Türleri

İngiltere’de doktora programlarına başvurabilmek için önünüzde birkaç seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki Master of Philosophy denilen MPhil programıdır. 12-18 ay süren bu programda genellikle sadece tez çalışması yapılır. Doktora programına başvururken araştırma sonuçları ve en az 60.000 kelimelik yazdığınız tez referansınız olarak sunulur.

Bir diğer seçenek Master of Research (MRes) programıdır. MRes, beşerî ve sosyal bilimler üzerine yapılmış yüksek lisans araştırma derecesine eş değerdir. Bazı doktora programlarına başvurmadan önce öğrencinin en az 40.000 kelimelik bir tez yazması ve MRes yeterliliğini sağlaması gerekir.

Son olarak profesyonel doktora eğitimi seçeneği, PhD’ye benzer ancak daha çok mesleki uygulama bazlı bir eğitim programını içerir. Bu nedenle genellikle işletme, mühendislik, hukuk, tıp gibi alanlarda eğitim almış öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

Başvuru Koşulları

İngiltere’de doktora PhD eğitimi alabilmeniz için bir yüksek lisans programından mezun olmanız gerekir. Başvuru aşamasında lisans mezuniyet puanınız, IELTS veya TOEFL puanınız dışında özellikle akademik anlamda yazdığınız yayınlanmış makaleleriniz olması oldukça önemli hale gelmektedir. Mezuniyet puanınız en az 4.0 üzerinden 2.8 ve üzeri olması istenmektedir. İngiltere’de genelde IELTS’in kabul gördüğünü düşünürsek, IELTS’den minimum 7.0 skoruna ihtiyacınız olacaktır. Lisans ve yüksek lisans döneminizi akademik anlamda başarılı ve aktif şekilde geçirdiyseniz, kabul oranınız oldukça yüksektir. Ancak her okulun kabul şartlarının farklı olduğunu bilmenizi isteriz.

İngiltere Dil Okulları

İngiltere’de doktora programına başvuru için istenen IELTS veya TOEFL puanını İngiltere dil okullarında eğitim alarak başarabilirsiniz. İngiltere’de dil eğitimi için, İngiltere dil okullarında genel İngilizce, yarı yoğun İngilizce, yoğun İngilizce programlarında eğitim verilmektedir. Her programın ders saati farklılık gösterir. İngiltere’de dil eğitimi için KAPLAN dil okulları, EC dil okulları BSC dil okulları, Embassy dil okulları, LAL dil okulları, The London School of English dil okulları, International House dil okulları, OHC(Oxford House College) dil okulları, Eurocentres dil okulları, Stafford House dil okulları, Kings College dil okulları, LSI dil okulları, St. Giles dil okulları, ELS dil okulları, Sprachcaffe dil okulları en çok tercih edilen İngiltere’deki dil okullarıdır.

İngiltere’de dil eğitimi için en çok; Londra dil okulları, Brighton dil okulları, Oxford dil okulları, Cambridge dil okulları, Manchester dil okulları, Bristol dil okulları, Hastings, dil okulları, Eastbourne dil okulları, Liverpool dil okulları, Leeds dil okulları, Edinburg dil okulları, Canterbury dil okulları, York dil okulları ve Bournemouth dil okulları tercih edilmektedir.

Doktora Eğitim Süreci

İngiltere’de doktora eğitimi süreci öğrencinin ders dinlemesinden çok ders araştırmasına dayalı bir süreçtir. İngiltere’de doktora programlarında öğrenciler ilk yıl sınıf dersleri alarak eğitimlerine başlarlar. Teori ve araştırma metotlarına dayanan bu eğitimden sonra öğrenci 3-4 yıl süren araştırma ve tez oluşturma aşamasına geçer. Bu süreç, öğrencinin sürekli olarak araştırması ve bilgileri analiz etmesini gerektiren oldukça zor bir süreçtir. Eğitimi boyunca tezinin her aşamasında ‘’PhD Supervisor’’ ı ile kontak halinde çalışır ve yüzlerce kaynak kitap, dergi ve tez derlemesinden sonra yaklaşık 100.000 kelimelik özgün bir tez yazarak doktorasını bitirmesi beklenir.

İngiltere doktora eğitimindeki bu tez konusunun daha önceden çalışılmamış bir alanda yapılması zorunludur. İngiltere’de doktora programlarına başlama koşulları her üniversiteye göre küçük de olsa değişkenlik gösterebilmektedir. Bu programlara başvurmak isteyen öğrencilerin ilk olarak eğitim almak istedikleri alanda tercih ettikleri üniversitede kendilerine uygun bir danışman (PhD Supervisor) bulmaları gerekir. Bunun yanı sıra öğrencinin uzmanlaşmak istediği alanla ilgili olarak araştırma niyet dilekçesi (Research Proposal) de çok önemlidir. Okula kabul edilirken neden bu alanda uzmanlaşmak istediğini ve neden bu üniversitede eğitim almak istediğini doğru ve net ifadelerle anlatması ve okulu kendisine inandırması beklenir.

İngiltere’de doktora programlarına Türk öğrenciler oldukça fazla rağbet göstermektedir. Programlara kabul süreçleri ve hazırlık aşaması öğrenciler için oldukça stresli ve zorlu geçmektedir. Maddi olarak program ücretlerinin lisans ve yüksek lisanstan daha fazla olması, öğrencilerin bütçelerini zorlamaktadır. Manevi olarak da aileden ve yakın çevreden ayrı olmak, uzak bir ülkede bulunmak, ilk başta yaşanan adaptasyon sorunu ve yoğun akademik dönem öğrencileri, sürecin daha başındayken strese ve gerginliğe sokmaktadır.

Avantajları

İngiltere’de PhD eğitimi almanın kişiye muhakkak pek çok artısı olacaktır. Eğitim aldığınız üniversitede teknolojinin tüm avantajlarından faydalanabilir, interaktif eğitim materyalleriyle öğrenci odaklı bir sistemde eğitiminizi alıp, tezinizi tamamlamış olursunuz. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan İngiltere’de doktora eğitimi almak, birbirinden farklı birçok milletten insanla tanışıp kaynaşmanızı ve farklı kültürleri tanımanızı sağlar. Gerek sosyal hayatta gerek aile yanı konaklamanızda tanıyacağınız insanların yaşayış şekillerini ve düşüncel yapılarını öğrenir, farklı bakış açılarına sahip olursunuz. Eğitiminizi tamamladıktan sonra isterseniz ülkenizde isterseniz İngiltere’de araştırma görevlisi olarak çalışarak kariyerinize adım atabilirsiniz.

İngiltere’de PhD eğitimi ve kabul süreci oldukça zor ve zahmetli bir süreç gerektirir. Bu süreçte ücretsiz danışmanlık hizmetimiz sayesinde profesyonel yardım almak isterseniz, UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

INSTAGRAM