İngiltere'de Yüksek Lisans Eğitimi

İNGİLTERE’DE YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi çoğu öğrencinin gelecekteki kariyeri için harika bir basamaktır. Birçok öğrenci eğitiminden sonra İngiltere’de kalmayı veya iş dünyasını keşfederek kariyerine emin adımlarla ilerlemeyi hayal ettiğinden, bu sürecin önemli bir aşaması olarak İngiltere’de yüksek lisansı görmektedir. İngiltere’nin kaliteli eğitim yapısı, sunduğu binlerce farklı program ve köklü üniversiteleri her yıl master düşünen binlerce öğrenciyi İngiltere’ye yöneltmektedir.

İngiltere’de yüksek lisans genellikle 1 yıl sürse de bazı bölümlerde yarı zamanlı ve daha geniş programlarla 2 yıl da sürebilmektedir. 1 yıllık aşama genellikle oldukça yoğun 9 ay eğitim 3 ay tez şeklinde geçmektedir. Yaklaşık 15.000-20.000 kelimeden oluşan bitirme tezleri eğitim dönemi bittikten sonra teslim edilir. İngiltere’de yüksek lisans süreci, öğrencilerin grup çalışmaları, hazırladıkları projeler ve proje sunumlarıyla oldukça aktif ve katılımcı şekilde gerçekleşir. Öğrenciler sunumlarını ve proje notlarını birbirleriyle paylaşırlar ve böylece öğrenciler farklı açılardan konuları ele almış olurlar.

Yüksek Lisans için İstenen Yeterlilikler

İngiltere’de yüksek lisans düşünen öğrencilerin ilk olarak IELTS ve TOEFL sınavlarından birinde yeterli dil skorunu elde etmeleri gerekir. Yeterli dil puanını alan öğrencileri bir sonraki aşamada akademik yeterlilik sınavları olan GRE ve GMAT sınavlarına girmelidir. İngiltere’de yüksek lisans eğitiminde kabul için her üniversitenin şartları farklılık göstermekle birlikte hemen hemen hepsi dil puanı ve sınav sonucuna göre ön değerlendirme yapmaktadır.

Ayrıca lisans mezuniyet puanı, transkript, özgeçmiş, üniversitede en az iki hocadan alınan referans mektupları ve niyet mektubu da öğrencinin yüksek lisans kabulü için diğer önemli belgelerini oluşturur. İngiltere’de herhangi bir üniversiteye başvurmak ve kabul almanız için en az 4 üzerinden 3 ortalama ile mezun olmanız, kısacası %75 başarı oranı istenmektedir.

İngiltere Dil Okulları

İngiltere’de master eğitimine kabul için istenen IELTS veya TOEFL puanını İngiltere dil okullarında eğitim alarak başarabilirsiniz. İngiltere’de dil eğitimi için, İngiltere dil okullarında genel İngilizce, yarı yoğun İngilizce, yoğun İngilizce programlarında eğitim verilmektedir. Her programın ders saati farklılık gösterir. İngiltere’de dil eğitimi için KAPLAN dil okulları, EC dil okulları BSC dil okulları, Embassy dil okulları, LAL dil okulları, The London School of English dil okulları, International House dil okulları, OHC(Oxford House College) dil okulları, Eurocentres dil okulları, Stafford House dil okulları, Kings College dil okulları, LSI dil okulları, St. Giles dil okulları, ELS dil okulları, Sprachcaffe dil okulları en çok tercih edilen İngiltere’deki dil okullarıdır. İngiltere’de dil eğitimi için en çok; Londra dil okulları, Brighton dil okulları, Oxford dil okulları, Cambridge dil okulları, Manchester dil okulları, Bristol dil okulları, Hastings, dil okulları, Eastbourne dil okulları, Liverpool dil okulları, Leeds dil okulları, Edinburg dil okulları, Canterbury dil okulları, York dil okulları ve Bournemouth dil okulları tercih edilmektedir.

İngiltere’de Yaşam Masrafları ve Eğitim Maliyetleri

İngiltere’de yaşam masrafları öğrencinin eğitim aldığı şehre göre değişmektedir. Yurt veya aile yanı konaklamalar aylık 500-800 Sterlin arasında değişmekte olup, aylık yaşam giderleri de yaklaşık olarak 400-700 Sterlin arasında değişkenlik göstermektedir.

Ayrıca İngiltere’de eğitim maliyetleri de şehirden şehre okuldan okula değişkenlik gösterir ancak bölüm bazlı düşündüğümüzde; sanat ve sosyal bilimler üzerine yüksek lisans 10-12 bin Sterlin, fen ve teknik bölümlerin yüksek lisansı 10-14 bin Sterlin ve tıp, diş hekimliği, veterinerlik gibi sağlık alanlarında yüksek lisans düşündüğünüzde karşınıza 14-20 bin Sterlin yıllık eğitim maliyet tablosu çıkacaktır. Ne kadar maliyetli olursa olsun öğrenciler, kendilerine katacakları avantajları düşünerek bütçelerine uygun okullara başvuru yapmaktadırlar. İngiltere’de yüksek lisans eğitim alan öğrenciler aynı zamanda çalışma hakkına da sahip olurlar. Öğrencilerin haftada 20 saat yarı zamanlı, tatil dönemlerinde tam zamanlı olarak çalışma hakkı vardır. Böylece edindikleri bilgileri ve İngilizcelerini çalışarak pekiştirebilirler. Diğer yandan İngiltere’deki çalışma hayatını ve şartları da görmüş olurlar.

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi almanın sizin için şüphesiz pek çok artısı olacaktır. Ülke teknolojisinin tüm avantajlarından faydalanır, interaktif eğitim materyalleriyle öğrenci odaklı bir sistemde eğitiminizi almış olursunuz. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birinde, İngiltere’de eğitim almak, çok farklı milletten insanlarla tanışıp kaynaşmanızı ve farklı kültürleri tanımanızı sağlar. Gerek sosyal hayatta gerek aile yanı konaklamanızda tanıyacağınız insanların yaşayış şekillerini ve düşünce yapılarını öğrenir, farklı bakış açılarına sahip olursunuz. Dil eğitiminizi aldığınız kuruma göre, yüksek lisans sonrası İngiltere’de doktora eğitimi düşünüyorsanız, okulunuzdan bilgi alabilir doktora yapmak istediğiniz alanda kaliteli akademisyenlerinizle iletişime geçebilirsiniz.

Eğitimden sonra var olan çalışma izninizle birlikte, kalmak isterseniz iş bulabilir ve ülkeye yerleşebilirsiniz. Ayrıca İngiltere’de pek çok şehre uçakla ulaşım oldukça kolay ve de ucuzdur. Bu avantajı kullanarak boş zamanlarınızda farklı şehirleri gezip, kişisel gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz. Her şehrinde ayrı bir hayata ve kültüre sahip olan İngiltere, sizlere eğitim aldığınız süre boyunca ilerleyen hayatınızda işinize yarayacak pek çok deneyimi yaşama fırsatı sunmaktadır. Siz de ücretsiz danışmanlık hizmetimize faydalanarak,  yüksek lisansınızı bütçenize ve önceliklerinize uygun bir şehir ve üniversitede tamamlamak için, UNIEDU Yurtdışı Eğitim  ailesinin deneyimli eğitim danışmanlarından destek alabilirsiniz.

INSTAGRAM