Neden İrlanda'da Eğitim?

Neden İrlanda’da Eğitim?

Neden İrlanda’da eğitim sorusu sizin de aklınızı kurcalıyor mu? Yurtdışında eğitim düşünen öğrencilerin, hangi ülkede eğitim almalıyım, hangi ülke avantajlı, hangi ülke de İngilizce öğrenmek daha ekonomik, hangi ülke doğru tercih vb sorularına çözüm ararken neden İrlanda’da eğitim seçeneğinin oldukça fazla karşılarına çıkması bu yazıyı hazırlamamıza neden olmuştur.

İrlanda, Avrupa’nın en gelişmiş ülkeleri arasında yer almaktadır. Özellikle başkent Dublin gerek gelişmiş alt yapısı gerek doğal ve tarihi zenginliğiyle her yıl yurtdışında dil eğitimi planlayan binlerce öğrencinin ilk tercihlerinden biri olmuştur. Kaliteli eğitim sistemi, bünyesindeki dünyaca ünlü üniversiteleri ve dinamik nüfusu ile İrlanda, dil eğitimi için gelen öğrencilere kaliteli bir eğitimden fazlasını sunan bir ülkedir. İngiltere’nin yanında küçük bir ülke olarak göze çarpan İrlanda, yurtdışı eğitim düşünen öğrenciler için pek çok avantaja sahiptir. Şimdi bu avantajları kısaca açarsak;

  • Uluslararası Alandaki Yeri

Uluslararası alandaki yeri demekle, aslında uluslararası öğrenciler tarafından popüler olmasından bahsediyoruz. İrlanda, her yıl dünyanın her yerinden binlerce öğrenciyi ağırlayan, kültürüne ve değerlerine sahip çıkan ve bunları ülkesini ziyaret eden herkesle paylaşan sıcakkanlı bir ülkedir. Her millet ve ırktan 30.000’in üstünde çok çeşitli öğrenci kitlesiyle genç, dinamik ve hareketli bir yapıya sahiptir. Özellikle çok kültürlü bir ortamda eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettikleri ülke olan İrlanda, eğitim hayatı boyunca farklı kültürler iç içe olma, global bir bakış açısı ve harika dostluklar sunar. Nüfus yaş ortalamasının oldukça genç olduğu ülkede özellikle Dublin’de nerdeyse herkes 30 yaşın altındadır. Üniversite ve dil okullarının yoğunlukta olduğu Dublin, bu anlamda ülkemizdeki Eskişehir’i andırır.

  • Sanatsal Değeri

Bir ülkenin sanatsal değeri, o ülkenin dünya tarihine katmış olduğu yazarlar, şairler, klasikler, eserler ile değerlendirilebilir. İrlanda’nın da her yıl çok sayıda öğrenci tarafından gerek dil eğitimi gerek yüksek öğrenim nedeniyle tercih edilme sebebi zengin tarihi ve kültürel dokusudur.

Özellikle sanat ve tarih alanında eğitim almak isteyen öğrencilerin çok fazla tercih ettiği ülke, İngiliz Dili ve Edebiyatı alanında sahip olduğu ünlü isimler ve günümüze kadar koruyarak taşıdığı sanatsal değerlerle ön planda olmuştur. Oscar Wilde, Samuel Beckett, William Butler gibi sanat ve edebiyata pek çok katkı sağlamış isimlerin kökenleri İrlanda’ya dayanmaktadır. Ayrıca İrlanda, devlet destekli olarak 60’ların sonunda beri teknoloji bilimleri, moleküler biyoloji, sosyal bilimler gibi pek çok alanda yenilikçi araştırmalar ve geliştirici politikalar yürütmektedir.

  • İrlanda Halkı

İrlanda, iklim açısından her ne kadar soğuk bir ülke olsa da kuzey insanı bir o kadar sıcakkanlıdır. Gerek turistlere gerek eğitim amaçlı gelen yabancı öğrencilere karşı yardımsever ve yapıcı davranan İrlandalılar, gelen yabancıların ülkeye kısa sürede adapte olabilmeleri ve İrlanda’yı sevmeleri için yardımcı olmaktadır.

İrlandalılar, ülkeye özgü yerel etkinlikler, St. Patrick’s Day kutlamaları ve İrlanda’yı İrlanda yapan her şeyi benimseyip ve yabancılara tanıtımını çok ilgili bir şekilde yapmaktadırlar. Yapılan araştırmalara göre İrlanda, dünyanın en barışçıl ve huzurlu 12. Ülkesidir ve Dünya genelinde suç oranının en az olduğu ülkeler arasında yer alır. Konukseverliği ve sıcakkanlılığıyla da Kuzey insanını en güzel temsil eden ülkelerden biridir.

  • Avrupa Gözünde İrlanda

Avrupa gözünde İrlanda, Avrupa Birliğinin bir üye ülkesi oluşu ve İngiltere’ye yakın olması nedeniyle cazip bir noktadadır. İrlanda, Avrupa genelinden çok fazla turistle beraber pek çok öğrenciyi ağırlayan ülkelerden biridir. Özellikle Dublin şehri her yıl gelen yabancı sayısıyla beraber nüfusunu nerdeyse ikiye katlamaktadır. Köklü tarihi, birbirinden şahane tarihi yapıları, düzenli ve planlı şehirciliği ve sıcakkanlı halkıyla Avrupalı turistler tarafından çok tercih edilmektedir.

  • Konaklama İmkanları

İrlanda’da eğitim düşünen öğrenciler için pek çok konaklama imkanı yer alır. Küçük bir şehir olması ve her milletten öğrenciye ev sahipliği yapması, öğrenciler için farklı seçeneklerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Öğrencilerin bütçelerine, öncelik ve tercihlerine göre aile yanı, yurt konaklaması, apart oda, pansiyon ve otel konaklaması gibi seçenekler mevcuttur. Öğrenciler ayrıca ülkemizde olduğu gibi arkadaşlarıyla birlikte iki üç kişi beraber eve çıkabilir, konaklamalarını daha uygun fiyatlara getirebilirler. Bu anlamda özellikle öğrenci popülasyonunun fazla olduğu merkez Dublin, her bütçe ve kritere göre pek çok alternatife sahiptir.

  • İrlanda’da Yapılacaklar

İrlanda’da yapılacakların birkaçını sıralamak gerekirse; Barların bir arada toplandığı Temple Barı gezmek, 121 metre yüksekliğiyle Dublin’i kuş bakışı seyredebilmek için Spire of Dublin’e çıkmak, onlarca İrlandalı sanat ve edebiyat insanına ev sahipliği yapmış dünyaca tanınan Trinity College’ı ziyaret etmek, İrlanda’ya özgü meşhur Guinness birasının çıkış noktası Guinness Storehouse’u keşfetmek bunlardan sadece bazılarıdır.

İrlanda, hareketli öğrenci yaşamı ve sunduğu çeşitli seçeneklerle eğlenmeyi ve gezmeyi seven öğrenciler için en ideal ülkelerden biridir. Yüzlerce kafe ve barın bulunduğu İrlanda’da her milletten öğrencinin zevkine göre bulabileceği bir mekân muhakkak vardır. Gezip görülecek yerler bakımından da öğrenciler için seçenekler çok fazladır.

Neden İrlanda’da Eğitim’i sizler için bu yazımızda aktarmaya çalıştık. İrlanda, ülkemize olan mesafesi, 6 ay ve üzeri dil eğitimi alan öğrencilere tanımış olduğu yasal çalışma izni ile, uluslararası  firmalara ev sahipliği yapması gibi nedenlerle oldukça fazla tercih edilmektedir. Sizde İrlanda’da eğitim almak, İrlanda’da dil öğrenmek, sertifika programları veya İrlanda hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz. İrlanda hakkında her şey için UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki eğitim danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

INSTAGRAM