İrlanda'da Yüksek Lisans Eğitimi

İRLANDA’DA YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ

İrlanda’da yüksek lisans eğitimi, yurt dışında yüksek lisans yapmayı düşünen öğrencilerin Amerika, İngiltere ve Kanada’dan sonra en çok tercih ettikleri programdır. İrlanda, yenilikçi yaklaşıma sahip modern eğitim metotlarını kullanan bir ülkedir. Özellikle doğa bilimleri, mühendislik bölümleri ve sosyal bilimler alanında kendini ispatlamış kaliteli üniversitelere ev sahipliği yapar. İrlanda üniversitelerin eğitim sistemi dünya genelinde tanındığından yüksek lisanstan sonra edindiğiniz diploma size dünyanın kapılarını açmış olacaktır.

Ayrıca eğitim hayatından sonra İrlanda’da kalmayı veya iş dünyasını keşfederek kariyerinize emin adımlarla yürümeyi hayal ediyorsanız, İrlanda’da yüksek lisans eğitimi almayı bu sürecin bir parçası olarak görebilirsiniz çünkü İrlanda’nın kaliteli eğitim yapısı, sunduğu binlerce farklı program ve köklü üniversiteleri her yıl İrlanda’da master yapmayı düşünen binlerce başarılı öğrenciyi bir araya getirmekte ve kaliteli bir eğitim sunmaktadır. Medya alanında da Google, Apple, Microsoft, Facebook gibi dünyanın sayılı şirketlerine ev sahipliği yapan İrlanda, yüksek lisans eğitiminizden sonra bu tarz global şirketlerden birinde kariyer fırsatı yakalamanıza yardımcı olabilir.

İrlanda, Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden biridir. Dünyanın en köklü üniversitelerine sahip olan ülke, modern eğitim sistemi ve öğrencilere sağladığı kolaylıklar nedeniyle her yıl binlerce öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Dil eğitimi, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi alanlarında yüzlerce seçenek sunan İrlanda, kaliteli eğitim sistemiyle Avrupa’da eğitim düşünen uluslararası öğrencilerin ilk tercihlerinden biridir.

Yüksek Lisans Süreci

İrlanda’nın eğitim sisteminde yüksek lisans süreci, öğrencilerin grup çalışmaları, hazırladıkları projeler ve proje sunumlarıyla oldukça aktif ve katılımcı şekilde gerçekleşir. Öğrenciler sunumlarını ve proje notlarını birbirleriyle paylaşırlar ve farklı açılardan konuları ele almış olurlar. İrlanda’da her ne kadar Galca konuşulsa da eğitim dili İngilizcedir. Birçok İrlanda yüksek lisans programı genellikle 1 yıl sürse de bazı bölümlerde yarı zamanlı ve daha geniş programlarla eğitim süresi 2 yıl sürebilmektedir. 1 yıllık aşama genellikle oldukça yoğun 9 ay eğitim 3 ay tez şeklinde geçmektedir. Yaklaşık 15.000-20.000 kelimeden oluşan bitirme tezleri eğitim dönemi bittikten sonra teslim edilir.

Başvuru Koşulları

İrlanda’da yüksek lisans eğitimine başvuru koşullarından kısaca bahsedersek, öğrencilerin ilk olarak IELTS ve TOEFL sınavlarından birinde yeterli dil skorunu elde etmeleri gerekir. Genelde IELTS kabul eden çoğu üniversite için bu yeterli dil puanı en az IELTS 6–6,5 aralığındadır. Ayrıca kabul oranınızı artırmak aynı zamanda GPA yani mezuniyet ortalamasına da bağlıdır. Çoğu üniversite kabul şartı olarak en az 2,5 ortalama ile mezuniyet istemektedir. Yine de yüksek lisans eğitiminde kabul için her üniversitenin şartları farklılık göstermekle birlikte hemen hemen hepsi dil puanı ve sınav sonucuna göre ön değerlendirme yapmaktadır. Ayrıca lisans mezuniyet puanı, transkript, özgeçmiş, üniversitede en az iki hocadan alınan referans mektupları ve niyet mektubu da öğrencinin İrlanda’da yüksek lisans kabulü için diğer önemli belgelerini oluşturur.

İrlanda’da Dil Eğitimi

İrlanda’da dil eğitimi için, İrlanda dil okullarında genel İngilizce, yarı yoğun İngilizce, yoğun İngilizce programlarında eğitim verilmektedir. Her programın ders saati farklılık gösterir. İrlanda’da dil eğitimi için KAPLAN dil okulları, EC dil okulları, LAL dil okulları, BSC dil okulları, INTERNATIONAL HOUSE dil okulları, OHC(Oxford House College) dil okulları, ATLAS dil okulları, Eurocentres dil okulları en çok tercih edilen İrlanda’daki dil okullarıdır. İrlanda’da dil eğitimi için en çok; Dublin dil okulları, Galway dil okulları, Belfast dil okulları, Limerick dil okulları, Cork dil okulları, Bray dil okulları tercih edilmektedir.

İrlanda’da Master Programı Ücreti

İrlanda’da master programı ücreti hesaplamak istersek harçlar 5.000-15.000 Euro arasında değişkenlik göstermektedir. Yurt veya aile yanı konaklamalar aylık 600-1000 Euro arasında değişmekte olup, aylık yaşam giderleri de yaklaşık olarak 500-900 Euro arasında değişmektedir. İrlanda’da yaşam masrafları öğrencinin eğitim aldığı şehre göre değişmektedir. Ne kadar maliyetli olursa olsun öğrenciler, kendilerine katacakları avantajları düşünerek bütçelerine uygun okullara başvuru yapmaktadırlar. İrlanda’da yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler aynı zamanda çalışma hakkına da sahip olurlar. Öğrencilerin haftada 20 saat yarı zamanlı, tatil dönemlerinde tam zamanlı olarak çalışma hakkı vardır. Böylece edindikleri bilgileri ve İngilizcelerini çalışarak pekiştirebilir, İrlanda’daki çalışma hayatını ve şartları da görmüş olurlar. Ayrıca İrlanda burs programlarıyla ilgilenen öğrenciler üniversitenin ilgili bölümlerine başvuruda bulunarak, belli dönemlerde yabancı öğrencilere sunulan burs programlarından yararlanabilirler.

İrlanda’da yüksek lisans eğitimi almanın sizin için şüphesiz pek çok artısı olacaktır. Ülke teknolojisinin tüm avantajlarından faydalanır, interaktif eğitim materyalleriyle öğrenci odaklı bir sistemde eğitiminizi almış olursunuz. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan İrlanda’da eğitim almak her milletten insanla tanışıp kaynaşmanızı ve farklı kültürleri tanımanızı sağlar. Gerek sosyal hayatta gerek aile yanı konaklamanızda tanıyacağınız insanların yaşayış şekillerini ve düşünce yapılarını öğrenir, farklı bakış açılarına sahip olursunuz.

Kuzey insanının sıcakkanlılığı sayesinde insanlarla hemen kaynaşmanız ve ülkeye alışmanız kaçınılmaz olacaktır. İrlanda’da dil eğitiminizi aldığınız kuruma göre İrlanda’da doktora eğitimi düşünüyorsanız, okulunuzdan bilgi alabilir doktora yapmak istediğiniz alanda kalifiye hocalarınızla iletişime geçebilirsiniz. Eğitimden sonra var olan çalışma izninizle birlikte, kalmak isterseniz iş bulabilir ve ülkeye yerleşebilirsiniz.

İrlanda’da yüksek lisans eğitiminizi bütçenize ve önceliklerinize uygun bir şekilde yapmak istiyorsanız, UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki danışmanlarımızla iletişime geçip; ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanarak, İrlanda’da eğitimden İrlanda’da çalışmaya kadar tüm süreçler, İrlanda vizesi vb tüm konular hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

INSTAGRAM