İtalya’da Eğitim Almak İçin 5 Geçerli Sebep

İtalya’da Eğitim Almak İçin 5 Geçerli Sebep

İtalya’da eğitim almak için 5 geçerli sebep, başlığı altında sizin için İtalya’da eğitim almanın nedenlerinden bahsetmeye çalıştık. İtalyancanın önemi gün geçtikçe dünya genelinde daha da artmaktadır. Özellikle moda, tasarım ve mutfak alanında kendini ispatlamış olan İtalya, İtalyancayı yerinde öğrenmek ve özellikle bu alanlarda ilerlemek isteyen öğrencilerin akınına uğramış durumda. Yurtdışında eğitimini İtalya olarak kararlaştıran öğrenciler genellikle eğitim için Milano, Floransa, Milano gibi şehirleri tercih etmektedir. Bir yıllık dil eğitiminden sonra bölümlerine başlamaktadırlar.

Avrupa’nın güneyinde yer alan İtalya, Fransa, İsviçre ve Almanya’ya komşu ülkelerden biridir. İtalya, diğer ülkelere göre daha ılıman bir iklime sahip, Akdeniz iklimi etkisindeki ülkeler arasındadır. Dünyanın en çok konuşulan dilleri arasında yer alan İtalyanca, İtalya ve İsviçre’nin güney kısımlarında yaşayan kesim tarafından konuşulmaktadır.

İtalya’da eğitim günümüzde bu kadar popülerken biz de sizler için İtalya’da eğitim almak için 5 geçerli sebep, neden İtalya’da eğitim almalıyız sorusunuz cevaplarını maddeler halinde derlemek istedik.

  • İtalya’daki Üniversiteler

İtalya’daki üniversiteler, dünya QS üniversite itibar sıralamasında ön saflarda yer alan Avrupa’nın en kaliteli üniversitelerindendir. Gerek özel gerek devlet üniversitelerinde verilen eğitim İtalyan hükümeti tarafından kontrol edilmekte ve eğitimde standart kalite sağlanmaktadır. Milano Politeknik, Bologna Üniversitesi gibi dünyanın en iyi üniversiteleri listesine ilk sıralardan girmiş okullar, dünyanın her yerinden gelen öğrencileri ağırlamakta ve kaliteli bir eğitim sunmaktadır.

İtalya Üniversiteleri, Mühendislik, idari bilimler, teknoloji ve sanatsal bilimler alanında kaliteli eğitim programlarına sahip olan çoğu, mezun olduktan sonra İtalya’da çalışmak isteyen öğrenciler için staj programları ve işe yönlendirme hizmeti de sunmaktadır. Ülke genelinde eğitim dili İtalyanca olmasına rağmen, üniversitelerin tamamında pek çok bölümde İngilizce eğitim fırsatı da sunulmaktadır.

  • Uluslararası Programlar

İtalya’da eğitim ve öğretim dili İtalyancadır ancak çoğunluğu yabancı öğrencilerin tercih ettiği İngilizce uluslararası programlar da bulunur. Roma’da yer alan Amerika menşeili John Cabot Üniversitesi, özellikle uluslararası öğrencilere hizmet verdiğinden eğitim programlarının çoğu İngilizcedir. Yabancı öğrenci popülasyonu yüksek olan Universita Catolica del Sacro Cuore gibi üniversiteler, İtalyanca programların yanı sıra en çok tercih edilen bölümlerde İngilizce programlara da sahiptir.

Yurtdışı eğitimde daima popüler bir yere sahip olan İtalya, sadece üniversite değil yüksek lisans alanında da çok çeşitli programlar sunmaktadır. İtalya’da eğitim alabilmenin en önemli şartı, eğitim alınacak dilde yeterli seviyede dil seviyesini belgelemektir.

  • İtalyanca

İtalya’da eğitim düşünen öğrencilerin eğitim alacakları programları seçerken en çok karşısına çıkacak olan programlar şüphesiz İtalyanca olacaktır. Eğitim hayatı boyunca İtalya’da olunca, öğrenciler mezun olana kadar ister istemez İtalyanca öğrenme durumunda kalacaklardır. Milano, Roma gibi şehirlerde gezerken gerek öğrencilerin gerek turistlerin İtalyanca işine yaramakta, gezilerini kolaylaştırmaktadır.

İngilizce eğitim alınsa dahi İtalyanca öğrenmek, ilerde İtalya’da iş bulup çalışmak veya farklı fırsatları değerlendirmek için doğru bir karar olacaktır. Oldukça kibar ve öğrenmesi keyifli bir dil olan İtalyancayı, özellikle işletme, finans ve eğitim alanlarında iş bulmak isteyen öğrencilerin mutlaka iyi seviyede bilmeleri gerekir. Boccani Milan Universitesi gibi bazı üniversiteler, eğitim dili İngilizce veya İtalyanca ayırmadan yabancı öğrencilere dil becerilerini geliştirmeleri için kapsamlı dil programları sunmakta, bu konuda yardımcı olmaktadır.

  • İtalyan Mutfağı

İtalyan mutfağı şüphesiz dünyanın en önde gelen lezzetlerini barındıran mutfaklardan biridir. Makarnalardan pizzalara, soslu salatalardan birbirinden lezzetli kahvelerine kadar pek çok seçeneğe sahip olan İtalya, sanat ve eğlence alanında da dünyaca bilinmektedir. İtalyanların en büyük tutkusu olan moda ve futbol, özellikle Milano’da birleşmiş ve coşkulu bir halk tabakası yaratmıştır.

Moda alanında eğitim almak isteyen öğrenciler Milano’yu tercih ederek dünyaca ünlü tasarımcılardan dersler alabilir, kendilerini geliştirebilirler. Din ile ilgilenen öğrenciler Vatikan’ı ziyaret ederek, St. Peter Bazilikası gibi birçok görkemli kiliseyi ziyaret edebilirler. Futbol tutkunu olanlar için İtalya’da oynanan bir maça katılarak coşkulu taraftarlar eşliğinde maçın tadını çıkarabilirler.

  • Tarih ve Konum

İtalya, tarih ve konum açısından köklü geçmişe sahip ülkelerden biridir. İtalya’da eğitim için gelen öğrenciler geçmişten günümüze korunarak gelmiş tarihi yapıları, müze ve sanat eserlerini inceleyebilir, İtalyan tarihi hakkında bilgi veren galerileri gezerek eğitim aldıkları ülkenin kültürünü ve geçmişini öğrenebilirler. Konum olarak pek çok Avrupa ülkesine gelişmiş toplu taşımalarla ulaşım sağlanırken, ülke içerisinde tren sistemi vasıtasıyla hemen hemen her yere ulaşmak mümkündür.

Hafta sonları öğrenciler Roma Collesseum’dan Venedik’teki gondollara kadar her yere tren yolculuğu yaparak rahatlıkla ulaşabilirler. Ayrıca Toskana vadisi ve eşsiz plajları, Sicilya ve Sardinya’daki adalar, İtalya’nın daha pek çok güzelliği eğitim için gelen öğrencilerin keşfetmesi için bekliyor olacak.

İtalya’da eğitim almak için 5 geçerli sebepten daha fazlası hakkında detaylı bilgi almak, dil okulları, üniversiteler ve İtalya’da çalışma hayatı hakkında bilgi ve deneyimlerimizi öğrenmek için UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

INSTAGRAM