Kanada'da Doktora Eğitimi

KANADA’DA DOKTORA (PhD) EĞİTİMİ

Kanada’da doktora (PhD) eğitimi gerek yaşam standartları, gerek kaliteli eğitim sistemi nedeniyle her yıl pek çok öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Bu programlar, akademik hedeflere sahip olan öğrenciler ve bilgiye dayalı bir iş hayatı planlayan profesyonellerin öncelikli olarak tercih ettiği programlardır. Doktora programları, öğrenci odaklı olduğundan öğrencinin bağımsız araştırmalarda bulunmasına, bilimsel çalışmalar yapmasına destek veren bir eğitim sürecidir. Genelde yüksek lisans ve master programlarından sonra başlar. Ancak bazı üniversiteler çok başarılı öğrencileri lisans eğitimlerini bitirdikten sonra doktora programlarına kabul etmektedir.

Kendinize akademik olarak bir kariyer planlıyorsanız, yolunuz muhakkak PhD yani doktora programlarından geçecektir. Ülkemizde doktora eğitimi alabileceğiniz pek çok kaliteli üniversite ve akademik kadro olmasına rağmen, çoğu öğrenci yurt dışında doktora eğitimi almak istemektedir. Doktora eğitimine başvurmak için, yüksek lisans bitmeden araştırmalara başlamak ve seçtiğiniz okulla diyalog halinde olmanız gerekir.

Yurt dışında doktora eğitimini tamamlamak isteğinin çok sebebi olabilir ancak ilki muhakkak Türkiye’de lisans ve yüksek lisans kadar çok fazla alternatifin doktora için olmamasıdır. Ayrıca artık alanınızda uzmanlaştığınız için daha farklı kaynaklara yönelebilir, vizyonunuzu yurtdışında doktora yaparak genişletebilirsiniz.

Neden Kanada?

Kanada’da doktora programları şüphesiz kişiye pek çok artı sağlamaktadır. Kanada’da doktora eğitimini alan insanlar ülkenin yüksek standartlı eğitim sistemi sayesinde, lisans ve yüksek lisans sürecinde edindikleri bilgilerin üstüne farklı bir perspektif katarlar. Aynı zamanda bilginin ve sanatın değer gördüğü, yeniliklere ve farklı araştırmalara açık bir ülke olan Kanada’da doktora yapmak, araştırmalarına özgün bilgi eklemek ve edindiği birikimle Türkiye’ye döndüğünde donanımlı ve başarılı olmak isteyen öğrenciler için ideal bir tercih olarak kendini ön plana çıkarmaktadır.

Eğitiminiz bittikten sonra Kanada’dan ülkenize dönmek istemediğiniz takdirde, akademisyen olarak Kanada üniversitelerde kalabilir veya ülke içinde farklı profesyonel alanlara yönelebilirsiniz. İş dünyasında kariyer hedefliyorsanız, Kanada’da doktora eğitimi sizi rakiplerinizden birkaç basamak yukarı taşıyacaktır. Özellikle çok uluslu firmalar doktora eğitimine önem vermekte ve dışarıdan aldıkları üst düzey elemanlarında bu eğitimi aramaktadırlar.

Doktora Eğitim Süreci

Kanada üniversitelerinde doktora programlarına katılmanın ilk şartı yüksek lisans diplomasına sahip olmaktan geçer. Aynı zamanda programa kabul edilebilmek için öğrencilerin üniversitede kendilerine danışman (PhD Supervisor) bulmaları gerekir. Kanada’da PhD eğitimi artık öğrencinin ders dinlemesinden çok ders araştırmasına dayalı bir süreçtir. Öğrenciler, ilk yıl sınıf dersleri alarak eğitimlerine başlarlar. Teori ve araştırma metotlarına dayanan bu eğitimden sonra 2-3 yıl süren araştırma ve tez oluşturma aşamasına geçer.

Kısacası, Kanada’da doktora programları bölüme ve sürece bağlı olarak 4-7 yıl sürmektedir. Bu süreç, öğrencinin sürekli olarak araştırması ve bilgileri analiz etmesini gerektiren oldukça zor bir süreçtir.

Eğitim boyunca tezinin her aşamasında ‘’PhD Supervisor’’ ı ile kontak halinde çalışır ve yüzlerce kaynak kitap, dergi ve tez derlemesinden sonra yaklaşık 100.000 kelimelik özgün bir tez yazarak eğitimini tamamlaması beklenir. Tez bittikten sonra uzman kurul ve müfettiş tarafından değerlendirilir. Tez onaylandıktan sonra Kanada Milli Kütüphanesi’ne gönderilir ve bir kopyası da Amerika’daki Dünya Üniversiteleri Mikrofilmleri (UMI) ne gönderilir.

Başvuru ve Kabul Şartları

Kanada’da doktora yapmayı düşünen öğrencilerin başvuru süreçlerinde belli başlı bazı belgelere ihtiyaçları olacaktır. Bunlar; lisans ve yüksek lisans transkriptleri, İngilizce ve Fransızca dil skoru yeterlilik belgesi (IELTS, TOEFL, DALF, DELF), akademik olarak yüksek lisans eğitiminden birkaç referans, yayınlanmış eser veya makale, iş tecrübesi (CV) ve niyet mektubudur. Öğrencinin başvuru aşamasında kabulünü oluşturacak belgeleri hazırlaması ve uygun dönemde başvurması gerekir. Bazı üniversiteler doktora öğrencisi kabulünde kendi sınavlarından başarılı olunmasını şart koşmaktadır. Bu şart sonucuna göre öğrencileri programa kabul etmek isteyebilir.

Kanada’da doktora programlarında öğrencinin doğru danışmanı bulması da büyük önem taşır. Pek çok üniversite öğrenci başvurularını incelerken, okulda öğrencinin uzmanlaşmak istediği alanda kalifiye bir doktora hocası olup olmadığını inceler. Eğer ki uygun bir danışman hoca yoksa, öğrencinin başvurusu geri çevrilmek durumunda kalır. Bu nedenle doğru başvuruyu sağlayabilmek için önden çok iyi bir araştırma yapılması gerekir. Başvuru öncesi okula uzmanlaşmak istenen bölüm üzerine danışman hoca olup olmadığı sorulmalıdır.

Kanada’da Dil Eğitimi

Kanada’da dil eğitimi alırken isteklerinize ve gelecekteki planlarınıza uygun her kalitede ve pek çok programa sahip dil okulu bulabilirsiniz. Genel olarak seviye tespit sınavınızın sonucuna göre uygun bir sınıfa yerleşebilirsiniz. Programlarla birlikte okuma, yazma ve dinleme yetinizi geliştirir, İngilizceyi çok yönlü olarak öğrenebilirsiniz. Başlangıç seviyesinden itibaren her seviyede kurslara sahip olan dil okullarımızda 1 aydan başlayarak 1 yıla kadar süren eğitim programlarından istediğiniz süre bazında birine kayıt yaptırabilirsiniz. Genel programlar dışında, yarı yoğun, yoğun, akademik, TOEFL, IELTS CAMBRİDGE sınavlarına hazırlık, junior gibi pek çok program dil okullarımızın bünyesinde yer almaktadır.

Kanada’da dil eğitimi için KAPLAN dil okulları, ELS dil okulları, EC dil okulları, Embassy dil okulları,  LSI dil okulları, Sprachcaffe dil okulları, ILSC dil okulları, LANGUAGE GALLERY dil okulları, Stafford House dil okulları, OHC(Oxford House College) dil okulları, ILAC dil okulları, OXFORD INTERNAIONAL dil okulları, EUROCENTERS dil okulları en çok tercih edilen Kanada’da dil okullarıdır. Kanada’da dil eğitimi için en çok; Toronto dil okulları, Vancouver dil okulları, Montreal dil okulları, Calgary dil okulları, Ottowa dil okulları, Halifax dil okulları, Victoria dil okulları, London dil okulları, Lunenburg dil okulları, Surrey dil okulları, Oshawa dil okulları tercih edilmektedir.

Kanada’da PhD eğitimi 4 yıldan 7 yıla kadar süren hatta daha fazla uzayabilen, maliyet açısından oldukça pahalı programlardır. Son yıllarda özellikle uluslararası firmalarda, sanayi kuruluşları ve bankalarda istenen doktora diploması öğrencileri ekonomik olarak uygun olmasından dolayı Kanada’da doktora eğitimine itmektedir. UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki danışmanlarımızla iletişime geçerek Kanada’da doktora eğitimi ücretleri, Kanada’da çalışma izni, vize süreci vb konular hakkında ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

INSTAGRAM