Kanada'da Yüksek Lisans Eğitimi

KANADA’DA YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ

Kanada yüksek lisans eğitimi konusunda dünyanın en kaliteli üniversitelerini içinde barındırır. Kanada’da eğitim sistemi her eyalete ve neredeyse her şehre göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle Kanada’da eğitim için kesin şartlardan bahsedemeyiz ancak; her eyaletin eğitim şartlarını ve kurumların kabul koşullarını düzenleyen ve kontrolünü sağlayan bir eğitim bakanlığı vardır. Bakanlığa bağlı olarak alınan kararlar, oldukça sıkı bir şekilde yetkili merciler tarafından denetlenmektedir. Bakanlık tarafından belirlenen öğrenim ücretleri genelde yabancı öğrenciler için daha uygundur. Kanada’da resmi dil İngilizce ve Fransızca olduğunda öğrenciler yeterli dil koşulunu sağladıkları taktirde istedikleri dilde eğitim almakta özgürdür.

Dünyanın en gelişmiş ve en özgür ülkelerinden biri olan Kanada, toplumsal yapısı ve kaliteli eğitim sistemiyle her yıl ülkede eğitim almak isteyen binlerce yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en kaliteli 1000 üniversitesi listesinde onlarca üniversiteye sahip olması, modern eğitim sistemi ve yüksek refah seviyesi ile Kanada, öğrencilerin yurtdışı eğitimde ilk tercih ettikleri ülkelerden biri olmuştur.

Başvuru ve Kabul Şartları

Kanada’da yüksek lisans eğitimi almaya karar verdiğiniz an öncelikle başvuru ve kabul şartlarını inceleyip, başvuru belgelerini tamamlamanızda fayda olacaktır. Kanada’da master için her eyaletin başvuru şartları hemen hemen birbirinin aynısıdır. İlk olarak eğitim almak istediğiniz dile karar verip o dilde yeterli dil skorunu elde etmeniz gerekmektedir. Bu dil belgeleri İngilizce için genel olarak IELTS, TOEFL olmakla birlikte, bazı üniversiteler CAEL, MELAB ve CANTEST sınavlarını da kabul etmektedir. Fransızca dilinde yüksek lisans düşünüyorsanız, DALF, DELF, TEF, TCF ve TESTCAN sınavlarından birinde yeterli dil skorunu elde etmeniz gerekmektedir. Bu sınavlara ister Türkiye’de hazırlanabilir, isterseniz yurtdışında dil eğitimlerini tercih ederek daha kısa sürede verim alabilirsiniz. Ayrıca dil eğitimi için Kanada’yı tercih ederseniz, geçmişte Kanada vizesine sahip olarak yüksek lisans döneminde vize alma şansınızı arttırabilir ve üniversiteleri yerinde inceleyebilirsiniz.

Kanada’da yüksek lisans eğitimi için dil sorununu çözdükten sonra geri kalan belgeleriniz; lisans diploması, okulun başvuru formu, CV, niyet mektubunuz, kendinizin veya ailenizin maddi sponsorluğuna ait belgeler, yüksek lisansına dair sizi destekleyen en az iki adet akademik referans mektubu ve pasaportunuzdur. Bu aşamada lisans diploma notunuz ne kadar yüksekse, Kanada okullarından yüksek lisans kabulü alma olasılığınız da bir o kadar yüksek olacaktır. Yüksek lisans eğitimi almayı planladığınız alanda iş geçmişinizin bulunması da sizin için diğer bir artıdır. Üniversitedeki hocalarınızdan yüksek lisans konunuza ve planlarınıza dair sizi destekleyecek referans mektuplarının detaylı ve eğitim geçmişinizi ve gelecek planlarınızı güzel bir biçimde hazırlanması kabul almanız için oldukça etkili olacaktır. Diğer bir konu olan finansal durumunuzu net ve doğru bir şekilde açıklamak gerekir. Ayrıca belgelenmiş akademik başarılarınız veya özel yetenekleriniz varsa, bu belgeleri ve yeteneklerinizi gösteren çalışmaları da niyet mektubunuzda bahsederek vize başvurusunda ek evrak olarak sunmayı unutmayın.

Kanada’da Dil Eğitimi

Kanada’da dil eğitimi alırken isteklerinize ve gelecekteki planlarınıza uygun her kalitede ve pek çok programa sahip dil okulu bulabilirsiniz. Genel olarak seviye tespit sınavınızın sonucuna göre uygun bir sınıfa yerleşebilirsiniz. Programlarla birlikte okuma, yazma ve dinleme yetinizi geliştirir, İngilizceyi çok yönlü olarak öğrenebilirsiniz. Başlangıç seviyesinden itibaren her seviyede kurslara sahip olan dil okullarımızda 1 aydan başlayarak 1 yıla kadar süren eğitim programlarından istediğiniz süre bazında birine kayıt yaptırabilirsiniz. Genel programlar dışında, yarı yoğun, yoğun, akademik, TOEFL, IELTS CAMBRİDGE sınavlarına hazırlık, junior gibi pek çok program dil okullarımızın bünyesinde yer almaktadır.

Kanada’da dil eğitimi için KAPLAN dil okulları, ELS dil okulları, EC dil okulları, Embassy dil okulları,  LSI dil okulları, Sprachcaffe dil okulları, ILSC dil okulları, LANGUAGE GALLERY dil okulları, Stafford House dil okulları, OHC(Oxford House College) dil okulları, ILAC dil okulları, OXFORD INTERNAIONAL dil okulları, EUROCENTERS dil okulları en çok tercih edilen Kanada’da dil okullarıdır. Kanada’da dil eğitimi için en çok; Toronto dil okulları, Vancouver dil okulları, Montreal dil okulları, Calgary dil okulları, Ottowa dil okulları, Halifax dil okulları, Victoria dil okulları, London dil okulları, Lunenburg dil okulları, Surrey dil okulları, Oshawa dil okulları tercih edilmektedir.

Yüksek Lisans Programına Katılmanın Maliyeti

Yurtdışında eğitim Türkiye deki eğitimle kıyaslandığında daha maliyetli bir süreç olarak gözükecektir. Gerek eğitim ve konaklama masrafları gerek kişisel ihtiyaçlar düşünüldüğünde eğitiminizi planladığınız anda kenara ciddi bir finansal birikim ayırmanız gerekecek. Kanada’da eğitim , Amerika ve İngiltere’ye göre daha ekonomiktir. Ülkelerin kurları karşılaştırıldığında Kanada’nın İngiltere ve Amerika karşısındaki maliyet avantajı göze çarpacaktır. Yüksek lisans eğitiminizi alırken Kanada’da yaşam koşulları ve maliyetlerden bahsedecek olursak, aile yanı, yurt veya ev konaklaması tercihlerine göre bütçede değişiklikler olsa da 30.000-60.000 CAD yıllık konaklama ve yaşam giderleri masrafı düşünebilirsiniz. Arkadaşlarınızla eve çıkmaya karar verirseniz, aylık ortalama 300-700 CAD arası kira ücretiniz olacaktır.

Kanada’da yüksek lisans eğitiminin sizlere pek çok artısı olacaktır. Eğitim aldığınız dil ister İngilizce olsun ister Fransızca mezun olana kadar akıcı şekilde konuşacak düzeye gelecek, hatta diğer dile de hâkim olarak ülkenize döneceksiniz. Dünyanın en kaliteli üniversitelerinden birinden mezun olarak uluslararası bir diplomaya sahip olacak, kariyerinize üst basamaklardan başlayacaksınız. Kanada, refah seviyesi en yüksek, suç oranı en düşük ve sosyal yapısı en düzgün ülkelerden biridir. Eğer ki eğitiminizden sonra kalmak isterseniz, Kanada’da yüksek lisans eğitiminizi başarıyla tamamladıktan sonra hükümet size 1-2 sene orada kalmanıza izin verecektir. Bu süreçte iş bulabilir, sonrasında ülkeye yerleşebilirsiniz. Kültürel anlamda her milletten insan çeşitliliğine sahip bu ülke, size farklı insanlar ve farklı kültürlerle iç içe olma fırsatı sunacak.

UNIEDU Yurtdışı Eğitim ailesinin deneyimli danışmanlarımızla iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalıp, Kanada’da master ücretleri, vize süreçleri, Kanada üniversiteleri, vb birçok konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

INSTAGRAM