Neden Kanada?

NEDEN KANADA?

Neden Kanada Yurtdışı eğitim denildiğinde ilk akla gelen ülkelerden... Toronto, Vancouver, Calgary, Montreal ve Quebec bölgesi gibi pek çok merkezi şehre sahip olan ülke Kanada’da dil eğitimi ve Kanada’da yüksek öğrenim için gelen binlerce öğrenciye kucak açan çok kültürlü bir ülkedir. Özellikle Toronto, hareketli yapısı, sahip olduğu imkanları ve fırsatlarıyla öğrenci hayatı için en ideal şehirlerden biridir.

Kanada, dünyanın en kaliteli ve prestijli okullarına sahip olduğundan, eğitim ve sonraki iş hayatı için her yıl binlerce öğrenci Kanadayı tercih etmektedir. Peki Neden Kanada?Neden Kanada’da eğitim almalıyız? İşte bu sorunun cevapları;

  • Kaliteli Eğitim Sistemi

Kaliteli eğitim sistemiyle ortaya çıkan Kanada, günümüzde dünyanın en kaliteli eğitim kurumlarına sahip, mükemmel bir eğitim sistemi ve öğrenci odaklı altyapıyı bulunduran nadir ülkelerden biridir. Hem özel kurumlar hem devlet kurumları benzer standart ve kalitede eğitim programları sunmaktadır. Okullar; sanatsal alanda eğitim veren kolejler, devlet okulları ve özel okullar olarak 3’e ayrılır. İleri teknolojiye sahip kurumlar, gelişmiş ve kullanışlı eğitim materyalleri ve her biri alanında iyi eğitim almış eğitmen kadrosuyla Kanada, her yıl yaklaşık 300 bin yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Kanada’da akademik dönem 3 bölüme ayrılır ve bunlar; eylül aralık arası sonbahar dönemi, ocak nisan arası kış dönemi ve mayıs temmuz arası yaz dönemidir.

  • Dünyaca Ünlü Üniversiteler

Dünyaca ünlü üniversitelere ev sahipliği yapan Kanada üniversiteleri, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında QS raporlarına göre ilk 100’de yer almaktadır. Yüksek standartlara ve dünyaca tanınan bir eğitim sistemine sahip olan Kanada okulları hem İngilizce hem Fransızca dillerinde eğitim programlarına sahiptir. Özellikle Quebec bölgesindeki kurumlarda eğitim dili çoğunlukla Fransızcadır.

Kanada’da ortalama eğitim maliyetleri devlet okullarında yıllık 10.000 Kanada Dolarından başlamakta, bu rakamlar özel okulları da düşününce yıllık 50.000-60.000 Kanada Dolarları bulabilmektedir. Kanada’nın en kaliteli üniversitelerini sıralarsak, ilk sıralarda şüphesiz Toronto Üniversitesi, McGill Üniversitesi, Alberta Üniversitesi, Fanshawe College, Saskatchewan Politeknik Üniversitesi yer alacaktır.

  • Kariyer Fırsatları

Kanada okulları, mezun olduktan sonra öğrencilere pek çok alternatifi de beraberinde getirmektedir. Her yıl binlerce göçmene istihdam sağlayan Kanada, yüksek öğrenim kurumlarından mezun olan öğrencilere 1 ile 3 yıl arasında iş bulmak için zaman tanımaktadır. Eğitim hayatından sonra iş bularak ülkede kalmayı tercih eden öğrenci sayısı yüksekken, hayatına akademik olarak devam etmek isteyen öğrencilerin sayısı da bir o kadar fazladır. Genellikle öğrenciler mezun olduktan sonra ilk 6 ay içerisinde iş bulabilmektedir. Kanada’da en çok kazandıran meslek gruplarına değinecek olursak; petrol mühendisleri, bilgi sistem yöneticileri, akademik personeller, pratisyen hekimler ve alanında uzman doktorlardır.

  • Kültür Çeşitliliği

Kültür çeşitliliği açısından zengin bir ülke olan Kanada, dünyanın en fazla çok kültürlü nüfusuna sahip ülkelerinden biridir. Özellikle son yıllarda sahip olduğu fırsatlar nedeniyle dünyanın her yerinden göç almış, her milletten insana ev sahipliği yapmıştır. Avustralya’dan Malta’ya, Kanada’dan Hindistan’a, Pakistan, Singapur, Nijerya gibi dünyanın pek çok ülkesinden gelen nüfus hem renkli hem de birbirine saygılı ve dostça yaşayan bir nüfus oluşmasını sağlamıştır.

Son 150 yıl içerisinde yaklaşık 15 milyon ve üzeri göç almış olan Kanada, günümüzde hala beyin göçünü desteklemekte ve bu sayıyı artırmaktadır. 300’den fazla dilin konuşulduğu ülkede farklı dil, din, ırk, siyasi görüş ve düşünceye sahip insan topluluğu bulunur. Bu durum farklı bölge ve sokaklar kurulmasına, her kültürü yansıtan dükkân ve restoranlara, değişik festivallere şahit olma fırsatı yaratır.

  • Gezilecek Yerler

Kanada, yurtdışında eğitim düşünen öğrenciler için sunduğu pek çok kolaylığın yanı sıra doğal güzellikleriyle de öğrencileri büyülemektedir. Rusya’dan sonra yüzölçümü bakımından dünyanın en geniş alanına sahip olan Kanada, planlı şehirciliği ve doğa sever halkıyla güzelliklerini korumakta ve ziyaretçilerine sunmaktadır. Yılın her mevsiminin ayrı güzel olduğu ülkede karlı dağ manzaraları, eşsiz gün batımları, geyikler ve balinalarla iç içe doğal ortamları ve küçüklü büyüklü harika göl manzaralarıyla eğitim almak için keyifli bir ortam sunmaktadır.

  • Öğrenci Popülasyonu

Öğrenci popülasyonu oldukça yüksek olan Kanada, dünyanın her yerinden kabul ettiği öğrenci nüfusuyla renkli ve çok kültürlü bir ortama sahiptir. 100 binin üzerinden öğrencinin yaşadığı Toronto’da öğrenci mekanları, kafeler, her kültürü yansıtan restoranlar ve öğrencilere özel alternatiflerle dinamik ve hareketli bir yapıya sahiptir. Zamanın 24 saat akıp geçtiği bu şehir, her ne kadar kalabalık olsa da geniş park ve bahçeleriyle huzur bulmaya ve sakin saatler geçirmeye de olanak sağlar.

Neden Kanada sorusu için derlediğimiz yazımızda Kanada’nın avantajlarını sizlere aktardık. Kanada’da toplam eğitim süresi 2 yılı aşan programlardan mezun olduğunuzda hükümet size 3 yıl daha oturum izni vermektedir. Tüm bu avantajlardan faydalanmak için sizde Kanada’yı tercih etmek isterseniz UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki eğitim danışmanlarımızla iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

INSTAGRAM