Neden Yurtdışında Dil Eğitimi?

NEDEN YURT DIŞINDA DİL EĞİTİMİ?

Ülkemizde her bütçeye uygun, kaliteli birçok kurum varken öğrenciler neden yurtdışında dil eğitimi almak istiyorlar. Bu sorunun birçok cevabı olabileceği gibi şüphesiz ilk akla gelen cevap, bir dilin yerinde öğrenilmesinin daha etkili olmasıdır. Türkiye’de dil eğitimi hizmeti veren pek çok kurum bulunmasına rağmen büyük bir çoğunluk, dil eğitimi konusunda en doğru tercihin yurt dışında ve özellikle o dilin anavatanında alınması gerektiğini savunur.

Neden yurtdışında dil eğitimi sorusu, birbiri ardına gelen yurtdışında dil eğitimi ücretleri, yurtdışında dil eğitimi maliyeti, yurtdışında dil eğitimi ve çalışmak, yurtdışında dil eğitimi esansında konaklama vb soruları beraberinde getirmektedir. Neden yurtdışında dil eğitimi almalıyım sorusuna kendinize göre uygun cevabı bulup, yurt dışında dil eğitimi alma kararı verdiğinizde; bir dili öğrenmek için kendi yaşadığınız çevreden uzaklaşarak, tamamen yabancı olduğunuz bir kültürün içerisine karışıp orada yaşayanların anadil olarak konuştuğu bir dili konuşmak ve öğrenmek için oldukça kararlı ve cesur olmalısınız. Olabildiğince gittiğiniz ortama adapte olmaya çalışmalı, eğitim aldığınız süre boyunca içinde bulunduğunuz şartlara uyum sağlamayı öğrenmelisiniz.

Yurtdışında dil eğitimi süreci kolay olmayacağı gibi hızlı da olmayacaktır ancak, zamanla her şeyin üstesinden gelebileceğinize inanmalısınız. Sizin gibi eğitim almak için oraya gelmiş arkadaşlarınızla birlikte dil eğitiminize odaklanmalısınız. Bir başka ülkede eğitime gitmek aynı zamanda sizlere kendi ayaklarınızın üstünde durmayı da öğretir. Ailenizden ayrı yaşamak, bambaşka bir kültürün içerisinde dünyanın birçok yerinden gelen insanlarla iç içe olmak, size ilk etapta zor gelse de sonrasında yurt dışında bulunmanın artılarını gördükçe motive olacaksınız.

Türkiye’de Yabancı Dil Eğitimi

Türkiye’de yabancı dil eğitimi, maalesef yıllardır ezbere dayalı bir sistemle öğretilmektedir. İlkokuldan itibaren öğrenmeye başladığınız yabancı dil, her sene yinelenen ve sürekli ezberci bir düzenle öğretilmeye çalışılan bir ders haline gelmiştir. Bu sebeple ülkemizde sürekli ‘’anlıyorum ama konuşamıyorum’’ veya ‘’gramerim iyi ancak pratiğim yok’’ gibi söylemler duyarız. İşte tam da bahsettiğimiz bu gerekçeler neden yurtdışında dil eğitimi sorusuna uygun bir cevap olarak karşımıza çıkmaktadır. Yurt dışındaki dil okullarının farkı ezberci sistemden ziyade konuşmaya ve pratiğe dayalı bir sistemi benimsemiş olmalarıdır.

Nasıl ki doğduğumuz andan itibaren herhangi bir gramer sistemine bağlı olarak bir dili öğrenmemiş, tamamen günlük hayatta şekillere, mimiklere ve görsellere bağlı olarak konuşarak öğrendiysek, yurtdışında da aynı şekilde yabancı öğrencilerin bebek adımlarıyla pratiğe dayalı olarak dil eğitimi almaları hedeflenmiştir. Bu nedenle Türkiye’deki sistemden verim alamayan öğrenciler, gelişmiş öğretme metotları eşliğinde dili yerinde öğrenmeyi tercih etmekte ve kısa sürede dil yeteneklerini geliştirirler.

Bil dil; kendi milleti, toplumu ve kültüründen bağımsız olarak düşünülemez. Bir yabancı dili kendi ülkesinde öğrenirken aynı zamanda o dili konuşan insanların kültürel yapısına ve yaşayış tarzlarına da aşina olursunuz. Olaylara bakış açınız, ufkunuz genişler ve yabancı olduğunuz kültür içerisinde yaşayarak siz de o toplumun bir parçası haline gelirsiniz. İlk etapta gider gitmez yaşadığınız konfor alanından çıkmanız ve bambaşka bir ülkede, bilmediğiniz bir kültürün içerisinde bulunmak size kültür şoku yaşatsa da oranın halkıyla zaman geçirdikçe onların yaşayış ve davranış biçimlerine ayak uydurmaya başlamış olursunuz.

Bir süre sonra bu yaşayış, düşünüş ve davranış tarzı sizin de yaşam tarzınız haline gelebilir ve size pek çok şey katabilir. Size ilk geldiğinizde yabancı gibi görünen insanlar zamanla ailenizden biri gibi olabilir, saygı çerçevesinde birbirinizin farklı görüş ve bakış açılarından faydalanabilirsiniz. Kısacası neden yurt dışında dil eğitimi almak sorusu sizin için aynı zamanda farklı bir kültürü ve yaşayış tarzını da görmek, tanımak ve yaşamanız anlamına geliyor.

Yurtdışında Dil Eğitiminin Almanın Avantajları

Yurtdışında dil eğitimi almanın avantajları size farklı bakış açıları kazandırması, Bir dil demek aynı zamanda farklı bir yaşam biçimi ve düşünme şekli de demek. İçinde yaşadığınız ülkenin sunduğu olanakları, kolaylıkları, zorlukları vs gördükçe kendi ülkenizle kıyaslayacak ve geri döndüğünüzde her şeye daha farklı bir gözle bakacaksınız. Unutmayın ki pek çok bilim adamı, alanında uzman kişiler, yaratıcı beyinler zamanında pek çok ülke gezerek ve orada yaşayarak edindikleri bilgileri harmanlamış ve ortaya harika işler çıkarmışlardır.

Siz de aynı şekilde içinde bulunduğunuz ortamla yoğrulur, sizin için faydalı yönleriyle kendinizi donatırsanız, geri döndüğünüzde hepsi zihninizde yeni ufuklar açan fikirler haline gelecekler. Ayrıca yabancı dil eğitiminizi yurt dışında almanızın bir diğer güzel yanı, öğrendiğiniz yabancı dilin otomatik olarak ağzınızdan dökülmesi olacaktır. Günlük hayatta, okulda, kaldığınız yerde, arkadaşlarınızla, hayatın her alanında öğrendiğiniz dili konuşma mecburiyetinde olmak, sizin bu dili içselleştirerek dilinize otomatik olarak yerleşmesini sağlayacaktır. Sokağa adımınızı attığınız andan itibaren duyduğunuz yabancı sözcükler, görme yetinizle beraber zihninize kazınacak ve tüm yetilerinizle beraber yabancı dile hâkim olmuş olacaksınız.

Neden yurtdışında dil eğitimi başlıklı bu makalemizde sizlere, yurtdışında dil eğitimi almanın avantajlarını, ülkemizde alınan dil eğitimi ile yurtdışında dil eğitimi almanın farkı, verimi, alacağınız eğitimin size katacaklarını birazda olsa açıklamaya çalıştık. UNIEDU Yurtdışı Eğitim olarak yurtdışında dil eğitimi, üniversite eğitimi almak isteyen siz değerli öğrenci ve profesyonel kişilere ücretsiz danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Profesyonel ekip arkadaşlarımız, bizimle iletişime geçtiğiniz andan itibaren eğitim ve kariyeriniz konusunda sizlere en içten şekilde yardımcı olacaklardır. UNIEDU Yurtdışı Eğitim ile Artık Hayallerinize Çok Yakınsınız…

INSTAGRAM