NEDEN YURTDIŞINDA EĞİTİM ALMALIYIM?

NEDEN YURTDIŞINDA EĞİTİM ALMALIYIM?

Neden yurtdışında eğitim almalıyım sorusu, günden güne ülkemizde üzerinde daha çok konuşulan ve pek çok öğrencinin eğitim konusunda daha fazla kafa yorduğu bir konudur. Peki ülkemizde gerek devlet okulları, gerekse özel okullar ve özel kurslar olmasına rağmen öğrencilerin neden yurtdışında eğitim almalıyım sorusunu irdelediğini hiç düşündünüz mü?

Eğitim; doğduğumuz andan itibaren toplum içerisinde aile ve çevre bağlantılı, teorik veya pratik şekilde aldığımız, kişisel gelişimimizi sağlayan olgunun adıdır. Okulda başlayan eğitim ilköğretimden doktoraya kadar devam eder ve kendini geliştirmek isteyen herkes istediği kadar okul ve bölüm okuyabilir. Ancak asıl mesele alınan eğitimin çokluğu değil her zaman kalitesidir. Bu bağlamda Türkiye’de İngilizce veya diğer dillerde eğitim veren pek çok kurum ve kuruluş olmasına rağmen, her yıl binlerce öğrenci eğitimini yurtdışındaki kurumlarda almayı tercih etmektedir. Bunun en önemli sebebi, kaliteli eğitim veren kuruluşlar olsa dahi bir dili yerinde öğrenmenin ve pekiştirmenin gerekliliğidir.

Yurtdışında Alınabilecek Eğitimler

Yurtdışında alınabilecek eğitimler için her talebe ve ihtiyaca göre pek çok seçenek bulunur. İlköğretim, lise eğitimi, dil eğitimi, junior programlar, üniversite eğitimi, master, doktora, mesleki sertifika programları, 2 yıllık kolejler ve daha pek çoğu, ülkelerin eğitim sistemlerine göre değişiklik gösterse de her ülkede alabileceğiniz eğitimlerdir. Günümüzde küreselleşen dünya ile artık tek bir dil bilmenin de yeterli olmaması ve en kısa sürede en kaliteli eğitimin o dilin konuşulduğu topraklarda alınması gerçeği, öğrencileri yurtdışında eğitime yöneltmiştir.

Neden yurtdışında eğitim sorusuna verebileceğimiz en güçlü cevaplardan biri de, var olan programların sadece salt bir dil eğitimi ile kalmayıp, öğrencilerin sıkılmaması için farklı grup etkinlikleri ve çevre gezileri ile de desteklenmesi, öğrencilerin yurtdışında dil eğitiminden sonra öğrendikleri bilgileri günlük hayata rahatca uyarlamalarını kolaylaştırmaktadır.

Yurtdışında eğitim sizler için ailenizden, alıştığınız ortamdan ve ülkenizden uzakta kaldığınız için ilk etapta zor gelebilir ancak size kattığı artıları ve farklı deneyimleri gördükçe ülkenize geri dönmek istemeyebilirsiniz.

Yurtdışında Eğitim Almanın Avantajlarını sıralarsak;

  • Her yurtdışı deneyimin sizlere farklı bir perspektif kattığını düşünürsek, yurtdışında eğitime gittiğinizde farklı bakış açılarına sahip olur, ufkunuzu genişletebilirsiniz.
  • Türkiye’de edinemediğiniz kalitede ve seviyede yabancı dili, eğitim almaya gittiğiniz ülkede hem daha hızlı hem de daha etkili bir biçimde öğrenebilir, içinde yaşadığınız ortamda ve günlük hayatta pratiğe dökebilirsiniz.
  • Dünyanın en kaliteli kurum ve kuruluşlarında eğitim alabilir, buradan edindiğiniz sertifika ve diplomalarla dünyaya açılan bir kapının anahtarına sahip olabilirsiniz.
  • Eğitim alırken aynı zamanda bulunduğunuz ülkenin farklı yerlerini gezebilir, pek çok kültürü yerinde yaşayarak öğrenebilir, bakış açınızı genişletebilirsiniz.
  • Ülkenize geri döndüğünüzde sahip olduğunuz uluslararası geçerliliği olan diploma ve belgelerinizle yaptığınız iş başvurularında rakiplerinizden bir adım öne çıkabilir, iş hayatınızda kariyer ve prestij sahibi olabilirsiniz.
  • Kısa süreli eğitimler için yurtdışına çıksanız bile, sonrasında geri kalan eğitiminize ve hayatınıza o ülkede devam edebilirsiniz. Örneğin; uzun süreli dil eğitimi için yurtdışına çıktığınızda üniversiteleri araştırabilir, yeterli dil seviyesine geldikten sonra yükseköğreniminize o ülkede devam edebilirsiniz. Bu, eğitiminiz bittikten sonra iş bulduğunuz taktirde ülkeye yerleşmenizin de ilk basamağı olmuş olur.
  • Bazı ülkelerde eğitim alırken, aynı zamanda çalışma hakkına da sahip olursunuz. Böylece hem yabancı dilinizi geliştiri hem eğitim masraflarınıza destek olur, hem de bulunduğunuz ülkenin çalışma ortamına aşina olursunuz.
  • Bazı ülkeler size eğitiminizi aldıktan sonra 1 ile 3 yıla kadar çalışma ve oturma izni de verir. Bu süreçte göçmenlik başvurusu yapıp orada bulunduğunuz süreyi sorunsuz ve verimli değerlendirdiyseniz kabul alabilirsiniz. Böylece bulunduğunuz ülkenin vatandaşı olmak için ilk adımı atarak, eğitim aldığınız ülkede çalışma hayatına atılabilirsiniz.
  • Yurtdışında eğitim almak aynı zamanda bulunduğunuz ülkede yaşayan her milletten binlerce kişi ile iletişim halinde olmanızı sağlar. Böylece kendinize global bir ağ oluşturabilir ve her milletten uluslararası bir çevre yaratabilirsiniz.

Neden yurtdışında eğitim sorusu yerini artık herkesin yurtdışında eğitim alma hayaline dönüştürmüştür ancak; bu konuda sizin için en uygun eğitim kurumunun seçilmesi ve şartlarınızın sağlanması için muhakkak deneyimli bir ekiple çalışmanız yararınıza olacaktır. Bu bağlamda taleplerinize ve bütçenize en uygun eğitimi veren kurumu bulmak ve süreçle ilgili doğru ve ücretsiz danışmanlık için, UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki profesyonel eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Yurtdışında eğitim ücretleri, konaklama çeşitleri, ücretsiz vize danışmanlığı, eğitim esansında çalışma alternatifleri vb bir çok konu hakkında sizlere detaylı bilgi vermeye hazırız.

INSTAGRAM