Yurtdışında Sertifika

YURTDIŞINDA SERTİFİKA

Yurtdışında sertifika programlarının günümüzde pek çok öğrenci tarafından tercih edilmesinin temel nedeni, modern çağ ve gelişen teknoloji ile zaman kavramının önemli hale gelmesidir. Uzun süreli 2 yıllık ön lisans veya 4 yıllık lisans eğitimleri yerine öğrenciler sertifika programlarını tercih ederek kısa yoldan daha donanımlı olmaktadırlar. Toplumumuzda artık edinilen diplomanın yetersiz olduğu düşünüldüğünden öğrenciler, yurtdışında sertifika programları sayesinde hem İngilizcelerini akıcı hale getirmeyi hem de katıldıkları program dahilinde teorik ve pratik bilgi edinmeyi amaç haline getirmişlerdir. Hem maddi anlamda hem de zaman olarak tasarruf sağlayan yurtdışında sertifika programları, son zamanlarda öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır.

Yurtdışında sertifika programlarına katılabilmek için, lise mezunu veya üniversite mezunu olmak gibi eğitim bazlı şartlar aranmamaktadır ancak; en az orta ileri seviye İngilizce dil bilgisi gereklidir. Herhangi bir yaş veya eğitim zorunluluğu olmayan bu programlara; lise mezunları, üniversite mezunları, üniversite öğrencileri, yüksek lisans mezunları, yüksek lisans öğrencileri, çeşitli mesleklerden farklı özel ve kamu sektörü çalışanlarının tamamı başvuru yapabilmektedir.

Genellikle öğrencilerin eğitim alacakları alanlar; insan kaynakları, finans, işletme, mimarlık, mühendislik, pazarlama, hukuk, dijital medya, iletişim, insan kaynakları ve web tasarımı ve benzeri alanlardır. Bu programlara dahil olabilmek için 18 yaşını doldurmak ve yeterli seviyede İngilizce dil bilgisine sahip olmak yeterlidir. Eğitim süreleri alandan alana değişse de dersleri anlamanız açısından minimum ileri orta seviye İngilizce gereklidir. Hazırlık programları bulunmadığından sertifika programları İngilizce bilme şartı aramaktadır. Bazı kurumlar lise mezunları için de sertifika programlarına sahipken, bazıları üniversite mezunu olma şartı aramaktadır.

Neden Sertifika

Günümüzde gelişen teknoloji ve değişen şartlar göz önüne alındığında alınan eğitimler günden güne yeterli gelmemekte ve profesyonel iş hayatı bireylerden daha kalifiyeli elemanlar olmalarını istemektedir. Bu durumda çoğu öğrenci aldığı lisans veya yüksek lisans diplomasının yanına staj ve sertifika programlarını da ekleyerek, iş hayatında güzel bir kariyer yakalama şansını artırmaktadır. Öğrenciler, hem aldıkları eğitimleri pekiştirmek ve uzmanlaştırmak hem de iş hayatında edindikleri bilgileri daha verimli kullanmak adına sertifika programlarına başvurmaktadır.

Türkiye’de pek çok sertifika veren kurum olduğu gibi yurtdışında da hemen hemen her alanda uzmanlık elde edebileceğiniz sertifika programları mevcuttur. Öğrencilerin çoğu yurtdışında dil eğitimi almak, dil bilgilerini pekiştirmek, yeni bir ülke görmek istekleri ve eğitimin daha kaliteli olduğunu düşündüklerinden tercihlerini yurtdışından yana kullanmaktadırlar.

Sertifika Programları

Sertifika programları, bölümlere ve alanlara göre değişiklik gösteren genel olarak 1 ay ile 2 yıl arasında süren programlardır. Yurtdışında uzun süreli programlar diploma programları olarak da adlandırılır. Uzun süreli programlarda genellikle ilk olarak okulun sunmuş olduğu İngilizce dil eğitimi alınır ve sonrasında öğrenci sertifika programına dahil olur.

Derslerin çoğunun üniversite müfredatına benzerliği sebebiyle çoğu programlar üniversite içerisinde verilmektedir. Bu programları bitirdikten sonra öğrenci bulunduğu ülkenin şartlarına göre o ülkede iş bulup kalabilir veya isterse ülkesine geri dönebilir. Ülkesine dönen öğrenci, sahip olduğu sertifika ve sertifika eğitimi boyunca kendine kattığı  kazanımlar sayesinde iş hayatında oldukça avantajlı konumda olacaktır.

Yurtdışında sertifika programı edinmenin sizlere pek çok faydası olacaktır. Kişisel gelişim ve global bakış açısı düşünüldüğünde, çoğu iş veren yurtdışında eğitim almış personellere öncelik vermektedir. Özellikle yeterli zamanınız ve paranız yoksa, kısa sürede alabileceğiniz maksimum verimi sizlere yurtdışı sertifika programları verecektir. Ayrıca bu programlara katılmak, süreç olarak lisans veya master programlarına katılmaktan daha kolaydır. Türkiye’de eğitim almak yerine yurt dışında sertifika programı seçtiğinizde, eğitim aldığınız süre boyunca İngilizceniz ilerler, eğitim aldığınız ülkenin yerel dili varsa o dile de aşina olmuş olursunuz.

Programı tamamladıktan sonra bulunduğunuz ülkenin sizlere sunduğu şartlara göre o ülkede kalabilir veya geri dönebilirsiniz. Döndüğünüzde öz geçmişinize eklediğiniz bu eğitim kaliteli personel arayan küresel şirketlerin dikkatini çekecektir. Sahip olduğunuz sertifika ve geliştirdiğiniz yabancı diliniz ile aynı alanda lisans bölümü bitirmiş pek çok öğrencinin önüne geçeceksiniz. Hem teorik ve pratik eğitiminiz, hem de yurtdışı tecrübelerinizin size katacakları sayesinde iş hayatında bambaşka bir perspektifle çalışabileceksiniz.

Sertifika programlarının belli kayıt ve başlangıç dönemleri olduğundan bu konuda bir uzmandan destek almanızda fayda var. UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki deneyimli eğitim danışmanlarımızla iletişime geçerek, yurtdışında sertifika programları fiyatları, yurtdışında diploma programları, yurtdışı eğitim fırsatları, dil okulları, vize başvuruları hakkında ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

INSTAGRAM