Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi

Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi, üniversite eğitimini tamamlayan her gencin hayallerinden biridir. Özellikle günümüzde gelişen teknolojiyle beraber ihtiyaç duyulan kaliteli iş gücü, öğrenciler için sadece üniversite eğitimini tamamlamayı yetersiz hale getirmiştir. Özellikle Amerika, Kanada, İngiltere ve diğer Avrupa ülkeleri gibi yurtdışında yüksek lisans eğitimi almış kişiler, ülkelerine döndüklerinde daha donanımlı ve en az iki dil bilerek iş hayatına atılmış kişiler olurlar. Böylece iş hayatındaki rekabette diğerlerinin önüne geçerek, elde ettikleri birikim ve farklı perspektifle daha hızlı kariyer basamaklarını tırmanabilirler.

Ülkemizde her yıl eğitim sisteminde değişiklikler olmaktadır. Bu değişikliklerin negatif etkisi ve iş dünyasındaki şartların hızlı değişimi  günden güne eğitim ve iş alanında farklı ihtiyaçlara, daha donanımlı ve nitelikli personel açığına yol açmaktadır. Değişen eğitim sisteminin öğrencilerinin kafasını karıştırması ve geleceğe dair karamsar yaklaşımlar öğrencileri yurt dışında yüksek lisans eğitimi almaya itmektedir. Profesyonel iş hayatında istenen en az iki yabancı dil bilinmesi, beklenen mesleki tecrübe, ilaveten alanla ilgili sahip olup olunmadığı sorulan sertifika, yetkinlik ve belgeler öğrencilere nasıl bir rekabet içerisinde olduklarını göstermekte ve bu nedenle günden güne yurtdışında yüksek lisans yapmayı tercih eden öğrencilerin sayısı artmaktadır.

Yüksek Lisans Süreci

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi sürecini düşündüğünüzde ilk karar vermeniz gereken şey, eğitiminizi hangi ülkede ve hangi üniversitede almak isteyeceğinizdir. Tabii ki bundan önce hangi alanda yüksek lisans yapmak istediğinize karar vermiş olmanız gerekir. Alacağınız bu kararlar bundan sonraki iş hayatınızda sizin geleceğinizi belirlemektedir. Seçtiğiniz alan ileride yapacağınız işten alacağınız hazzı, kendinizi geliştirdiğiniz her alan ileride iş hayatında edineceğiniz pozisyonu ve alacağınız maaşı belirleyecektir. Kaliteli bir üniversiteden iyi bir derece ile yüksek lisansınızı tamamlamak; sizi iş hayatına atılırken iş verenlerinizin gözünde başarılı, donanımlı ve yetkin kılacaktır.

Yurtdışında yüksek lisans eğitimini hangi ülkede ve üniversitede yapmaya karar verdikten sonra, seçtiğiniz okulunuzun başvuru tarihlerini iyi takip etmeniz gerekir. Bazı üniversiteler yıl boyunca öğrenci kabul edebildiği gibi, bazılarının sadece belli başvuru dönemleri vardır. Çoğu üniversitede ilk dönem eylül, ikinci dönem ocak şubat dönemi gibi başlar ancak Avustralya veya Yeni Zelanda gibi ülkelerde, farklı yarım kürelerde bulunmamızdan dolayı dönemlerin başlangıç tarihleri farklılık gösterir. Başvurunuzu yapmadan önce başvurduğunuz okulun eğitim masrafını ve yaşayacağınız şehrin ortalama giderlerini hesaplayıp, bu giderleri karşılayabileceğinizden emin olduktan sonra başvurmanız önerilir.

Programlar ve Burs

Pek çok ülkenin yüksek lisans programları farklılık göstermektedir. Bazılarında 1 yıl sürerken bazı ülkelerde yüksek lisans programları 2 yıl sürmektedir. Birçok ülke ve üniversite, mezuniyet ortalamasına ve başarı durumuna göre öğrencilere burs imkânı sağlamaktadır. Burs başvurularında ülkemizde olduğu gibi öğrencinin eğitim geçmişi, not ortalamaları, referansları ve motivasyon mektubu etkili olacaktır.

Ayrıca yüksek lisans başvurusu yaparken lisans diploması, minimum 2.5 ortalama, CV, motivasyon mektubu, en az iki adet üniversitedeki hocalardan alınmış akademik referans mektubu ve IELTS veya TOEFL gibi sınavlardan alınmış başvuru için yeterli seviyede dil skoru gerekmektedir ancak; ne kadar yüksek not ortalamasına ve dil skoruna sahip olursanız olun, üniversitelerden kabul alma oranınızın bir o kadar artacağını unutmayın.

Ayrıca yurtdışında yüksek lisans kararı verdiğinizde YÖK tarafından tanınan dünyanın en kaliteli ilk 1000 üniversitesinden birinde eğitim almanız, ülkenize geri döndüğünüzde diplomanızın sayılması ve denkliğinin sayılması açısından önem taşımaktadır.

Yurtdışında üniversite eğitimi veya yüksek lisans yapmanızın sizin için sayısız avantajı olacaktır. İleride iş hayatına atılırken kariyerinize bir üst basamaktan adım atabilirsiniz. Çalışacağınız alanda ilerlemeye karar verdiğinizde, rakiplerinizden bir adım ilerde olmuş olursunuz.

İngilizce konuşulan bir ülkede eğitimi alacaksanız, ingilizce seviyeniz eğitim aldığınız süre boyunca akıcı hale gelir ve iş hayatında aktif olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca ana dili İngilizce olmayan bir ülkede İngilizce yüksek lisans yaptığınızda mezun olana kadar o ülkenin yerel diline de aşina olursunuz. Yurtdışında eğitim aldığınız esnada dil okulları sayesinde dil yeterliliğinizi artırabilirsiniz.

Ülkede eğitim aldığınızda sadece eğitimle kalmaz, o ülkeyi gezerek, yaşayarak deneyimleyip farklı bir kültürü ve milleti de tanırsınız. Hem farklı bir ülkenin size kattığı bilgi birikimi hem de sahip olduğunuz kaliteli yüksek lisans eğitimi hayatınızın her alanında farklı bir perspektif ve vizyona sahip olmanızı sağlar.

Yurtdışında yüksek lisans yapmak şüphesiz ileride iş hayatınızda kendi işinize sahip olsanız da bir iş veren ile çalışsanız da pek çok artı sağlayacaktır. Yurtdışı yüksek lisans programları ile ilgili UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki eğitim danışmanlarımızla iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

INSTAGRAM