Yurtdışında Doktora Eğitimi

YURTDIŞINDA DOKTORA EĞİTİMİ

Yurtdışında doktora eğitimi, akademik yetkinliklerin üzerine uzmanlaştığınız alanda yaptığınız son aşamalardan biridir. Aynı zamanda Doctor of Philosophy (PhD) yani doktora programları, akademik hedeflere sahip olanlar ve bilgiye dayalı bir iş hayatı planlayanların öncelikli olarak tercih ettikleri bir programdır. Bu program öğrenci odaklı olduğundan, öğrencinin bağımsız araştırmalarda bulunmasına, bilimsel çalışmalar yapmasına destek veren bir eğitim sürecidir. Genelde yüksek lisans ve master programlarından sonra başlar ancak bazı üniversiteler çok başarılı öğrencileri lisans eğitimlerini bitirdikten sonra doktora programlarına kabul etmektedir.

Yurtdışında doktoraeğitimi almanın ilk şartı yüksek lisans diplomasına sahip olmaktan geçer. Doktora eğitimi artık öğrencinin ders dinlemesinden çok ders araştırmasına dayalı bir süreçtir. Yurtdışı doktora programlarında öğrenciler ilk yıl sınıf dersleri alarak eğitimlerine başlarlar. Teori ve araştırma metotlarına dayanan bu eğitimden sonra öğrenci 2-3 yıl süren araştırma ve tez oluşturma aşamasına geçer. Bu süreç, öğrencinin sürekli olarak araştırması ve bilgileri analiz etmesini gerektiren oldukça zor bir süreçtir. Eğitimi boyunca tezinin her aşamasında ‘’PhD Supervisor’’ ı ile kontak halinde çalışır ve yüzlerce kaynak kitap, dergi ve tez derlemesinden sonra yaklaşık 100.000 kelimelik özgün bir tez yazarak eğitimini tamamlaması beklenir.

Başvuru Sürecinde İstenen Belgeler

Yurtdışında doktor eğitimi almayı düşünen öğrencilerin başvuru süreçlerinde istenen belgelere olacaktır. Bunlar; lisans ve yüksek lisans transkriptleri, İngilizce dil skoru yeterlilik belgesi (min IELTS 6.5 TOEFL 230), akademik olarak yüksek lisans eğitimindeki hocalarından birkaç referans, yayınlanmış eser veya makale, araştırma yapmak istediği konu gibi başvuru aşamasında öğrencinin kabulünü oluşturacak belgeleri hazırlamak ve uygun dönemde başvuru yapmak gerekir. Bazı üniversiteler doktora öğrencisi kabul ederken kendi sınavlarını yapıp, ona göre kabul etmek isteyebilir.

Yurtdışında doktora eğitimine başlama koşulları her ülkeye ve üniversiteye göre değişkenlik göstermektedir. Bu programlara başvurmak isteyenlerin ilk olarak eğitim almak istediklerine üniversitede kendilerine danışman (PhD Supervisor) bulmaları gerekir. Başvurudan kabul alabilmek için lisans ve yüksek lisans not ortalamaları oldukça önem taşır. Bunun yanı sıra öğrencinin uzmanlaşmak istediği alanla ilgili olarak araştırma niyet dilekçesi (Research Proposal) de çok önemlidir. Öğrenci, okula başvururken neden bu alanda uzmanlaşmak istediğini ve neden bu üniversiteyi tercih ettiğini ikna edici ve düzgün bir şekilde dile getirmelidir.

Yurtdışı doktora programlarında öğrencinin doğru danışmanı bulması da büyük önem taşır. Pek çok üniversite öğrenci başvurularını incelerken, okulda öğrencinin uzmanlaşmak istediği alanda kalifiye bir doktora hocası olup olmadığını sorgular. Eğer ki uygun bir danışman hoca yoksa, öğrencinin başvurusu geri çevrilmek durumunda kalır. Bu nedenle doğru başvuruyu sağlayabilmek için önden çok iyi bir araştırma yapılması gerekir. Başvuru öncesi okulla iletişime geçerek, uzmanlaşmak istenen bölüm üzerine danışman hoca olup olmadığı sorulmalıdır.

Avantajları

Yurtdışında doktora programları şüphesiz kişiye pek çok artı sağlar. Yurtdışında doktora eğitimi alan insanlar, lisans ve yüksek lisans sürecinde edindikleri bilgilerin üstüne farklı bir perspektif katarlar. Aynı zamanda bilginin ve sanatın değer gördüğü, yeniliklere ve farklı araştırmalara açık ülkelerde doktora yaparak, araştırmalarına çok fazla özgün bilgi ekleyebilirsiniz. Edinilen birikimle ülkelerine dönen öğrenciler donanımlı ve başarılı birey olarak hayata atılır. Dönmek istemezlerse ülkede akademisyen olarak kalabilir veya farklı alanlara yönelebilirler. İş dünyasında kariyer hedefleyenleri, yurt dışında doktora yapmak rakiplerinden birkaç basamak yukarı taşıyacaktır. Özellikle çok uluslu firmalar doktora eğitimine önem vermekte ve dışarıdan aldıkları üst düzey elemanlarında bu eğitimi aramaktadırlar.

Eğitim hayatınızı yüksek lisans ötesine taşımak istiyorsanız, doktora aşamasındasınız demektir. Ülkemizde doktora eğitimi alabileceğiniz pek çok kaliteli üniversite ve akademik kadro olmasına rağmen, çoğu öğrenci doktora eğitimini yurtdışında almaya karar vermektedir. Bu tercihin pek çok sebebi olabilir ancak ilki muhakkak Türkiye’de lisans ve yüksek lisans programları kadar alternatifin doktor programında bulunmamasıdır. Ayrıca artık alanınızda uzmanlaştığınız için daha farklı kaynaklara yönelebilir, vizyonunuzu yurtdışında doktora yaparak genişletebilirsiniz.

Yurtdışında doktora eğitimi, 3-4 yıl hatta daha da fazla uzayabilen ayrıca maliyet açısından oldukça pahalı programlardır. Son yıllarda özellikle uluslararası firmalarda, sanayi kuruluşları ve bankalarda doktora diplomasına duyulan ihtiyaç, öğrencileri yurtdışında doktora programlarına itmektedir. Bu süreçte maddi manevi size en uygun doktora danışmanlığı için UNIEDU Yurtdışı Eğitim bünyesindeki eğitim danışmanlarımızla iletişime geçip ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

INSTAGRAM